EU-burgers VK melden zich op valreep massaal voor verblijfsstatus
LONDEN (ANP) - EU-burgers in het Verenigd Koninkrijk hebben vlak voor een deadline nog massaal geprobeerd hun verblijfsstatus te regelen. De krant The Guardian schrijft dat in een dag tijd zo'n 50.000 aanmeldingen binnenkwamen, ongeveer vijf keer meer dan in de voorgaande periode gebruikelijk was.
De toestroom was zo groot dat het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken besloot de deadline te verlengen. Die zou eigenlijk om middernacht verlopen, maar aanmeldingen die donderdagochtend voor 09.00 uur binnenkwamen zouden ook nog zijn geaccepteerd.
Het Verenigd Koninkrijk verliet vorig jaar de Europese Unie en gaf EU-burgers die wilden blijven tot 30 juni de tijd om hun verblijfsstatus te regelen. Daarmee behouden ze ook het recht om werk te zoeken, woonruimte te huren en te studeren. In totaal kwamen zeker 5,6 miljoen aanmeldingen binnen.
De uitrol van het nieuwe systeem lijkt niet vlekkeloos te verlopen. EU-burgers klagen op sociale media dat ze niets meer van de overheid hebben gehoord na hun aanmelding. Ook zouden sommige bedrijven nog niet bekend zijn met de nieuwe verblijfsstatus voor de Europeanen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op onder meer de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn minstens acht doden gevallen. Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky vuurde Rusland 430 drones en 18 raketten af op Oekraïne. De aanval op Kyiv was een van de grootste sinds het begin van de oorlog.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de voor verkrachting aangeklaagde zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is er niet in geslaagd een boek uit de handel te laten halen. Hij was naar de rechter gestapt voor een verbod, maar de rechtbank in Oslo ging daar niet in mee.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán gaat de Europese Unie voor de rechter dagen vanwege het besluit van vorige maand om de Russische gasimport geleidelijk af te bouwen. Vanaf eind 2027 geldt voor de hele EU een verbod op de import van Russisch gas. Hongarije accepteert dat besluit niet, zei Orbán vrijdag. Zijn regering stapt naar het Europese Hof van Justitie.
2 uur geledenKALININGRAD (ANP/RTR) - Oekraïne heeft volgens een Russische topfunctionaris met acht drones een aanval uitgevoerd op de Russische kerncentrale van Novovoronezj, 155 kilometer ten noorden van de Oekraïense grens. De chef van het Russische kernenergieagentschap Rosatom, Aleksej Lichatsjev, zei dit in de marge van gesprekken met de baas van het Internationale Atoomenergieagentschap IAEA, Rafael Grossi. Hij bezoekt Rusland voor gesprekken over de veiligheid van kernenergiecentrales zoals die van Zaporizja. Die is in Russische handen en ligt aan de rivier de Dnjepr die er de frontlijn vormt.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar het uiterst bloedige geweld in de West-Soedanese stad el-Fasher. De raad wil dringend weten wie de daders waren, om ze voor de rechter te kunnen brengen. De raad spreekt over schendingen van het internationaal recht door alle partijen.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt iemand te hebben gedood die in het zuiden van Gaza de zogenoemde gele lijn overstak en Israëlische militairen naderde. De strijdmacht verklaart op Telegram dat het ging om een "onmiddellijke bedreiging" voor de Nahal-brigade, die vervolgens het vuur opende en zo "het gevaar wegnam".
2 uur geledenJAKARTA (ANP/DPA) - Indonesië houdt 20.000 militairen vrij voor een mogelijke VN-vredesmissie in de Gazastrook. Dat kondigt de minister van Defensie van Indonesië, Sjafrie Sjamsoeddin, aan. De militairen zullen onder anderen oorlogsslachtoffers helpen en de infrastructuur herstellen die nodig is om het leven in Gaza weer op gang te brengen.
2 uur geleden