EU-buitenlandchef: EU te lang gedraald met veroordeling Israël
LUXEMBURG (ANP) - De EU-landen hebben te lang gewacht met het veroordelen van de Israëlische aanval op de VN-vredesmissie UNIFIL in Libanon. Dat heeft de EU-buitenlandchef Josep Borrell gezegd bij binnenkomst voor een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
Zondag meldde de VN-vredesmacht in Libanon dat twee Israëlische tanks met geweld een basis in Zuid-Libanon waren binnengedrongen. Door rook van explosies raakten vijftien VN-blauwhelmen gewond.
In de dagen ervoor waren al vijf blauwhelmen in Zuid-Libanon gewond geraakt. Daarop hadden zaterdag tientallen landen die deelnemen aan UNIFIL op initiatief van Poolse diplomaten bij de Verenigde Naties een verklaring afgegeven die de aanvallen op UNIFIL veroordeelt. Nederland en andere EU-landen hebben die verklaring medeondertekend, maar een verklaring van de EU als geheel kwam er niet.
Formulering
Naar verluidt maakte vooral het sterk Israël-gezinde Tsjechië bezwaren over de precieze formulering van een EU-verklaring. De EU-chef heeft zondagavond laat namens de EU-landen alsnog een verklaring uitgestuurd dat "dergelijke aanvallen op VN-vredesmilitairen een zware inbreuk zijn op het internationale recht en totaal onacceptabel".
Aan UNIFIL doen zestien EU-landen mee, waaronder Nederland. De EU-landen binnen de ongeveer 10.000 man sterke VN-macht staan onder leiding van Italië, Frankrijk en Spanje.
Israël wil dat UNIFIL zich terugtrekt uit de zuidelijke grensstreek met Israël.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.
41 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.
1 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat de toegang tot sociale media voor kinderen onder de 15 jaar verbiedt. Hiermee is Frankrijk het eerste land in de Europese Unie dat een leeftijdsgrens invoert voor apps als TikTok en Instagram.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham is van plan minstens een dag in de week in Manchester te werken, aldus zijn woordvoerder. Hij opent daar een extra premierskantoor, ook wel Number 10 North genoemd.
3 uur geleden