EU begrijpt moeilijke parket Oekraïne, zegt voorzitter EU-top
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie begrijpt hoe beroerd Oekraïne ervoor staat, zegt voorzitter van de EU-top Charles Michel. De EU moet daarom de militaire en financiële steun aan Oekraïne opvoeren en snel ook, zegt hij voor aanvang van een bijeenkomst in Brussel met de EU-leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Russische troepen dringen het Oekraïense leger de laatste maanden dorp voor dorp terug. Deskundigen zijn somber over de kansen van Oekraïne om dat te keren. Rusland heeft ook de stroomvoorziening en andere infrastructuur zo grondig verwoest dat het leven, zeker met de winter voor de deur, niet gemakkelijker wordt.
Snel meer hulp is "dringend en nodig", zei Michel bij aankomst op de EU-top. "We onderschatten het moment niet. We zien de moeilijkheden op geopolitiek niveau. En de winter is op komst."
Winter
"Natuurlijk, de winter komt eraan", peinsde ook Zelensky. "Voor ons is dat altijd gevaarlijk." Hij hoopt de EU-leiders en later op de dag ook de defensieministers van de NAVO achter zijn "overwinningsplan" te krijgen. Dat bevat onder meer tot dusver omstreden wensen als een uitnodiging voor Oekraïne om lid te worden van de westerse militaire alliantie.
Als het Oekraïense overwinningsplan wordt overgenomen "dan kunnen we volgend jaar de oorlog beëindigen", zei Zelensky. Oekraïne is bereid om te onderhandelen, zei hij ook, "maar dan moeten we sterk genoeg zijn. Het versterken van Oekraïne is absoluut nodig om deze oorlog te beëindigen."
Het gaat onder meer om militaire hulp, maar ook om de door de EU toegezegde miljarden euro's aan financiële steun die snel voor Oekraïne beschikbaar moeten komen. Dat geld wordt geleend met het rendement op bevroren Russische tegoeden als onderpand.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
7 uur geleden