Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU begrijpt moeilijke parket Oekraïne, zegt voorzitter EU-top

EU begrijpt moeilijke parket Oekraïne, zegt voorzitter EU-top

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie begrijpt hoe beroerd Oekraïne ervoor staat, zegt voorzitter van de EU-top Charles Michel. De EU moet daarom de militaire en financiële steun aan Oekraïne opvoeren en snel ook, zegt hij voor aanvang van een bijeenkomst in Brussel met de EU-leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

Russische troepen dringen het Oekraïense leger de laatste maanden dorp voor dorp terug. Deskundigen zijn somber over de kansen van Oekraïne om dat te keren. Rusland heeft ook de stroomvoorziening en andere infrastructuur zo grondig verwoest dat het leven, zeker met de winter voor de deur, niet gemakkelijker wordt.

Snel meer hulp is "dringend en nodig", zei Michel bij aankomst op de EU-top. "We onderschatten het moment niet. We zien de moeilijkheden op geopolitiek niveau. En de winter is op komst."

Winter

"Natuurlijk, de winter komt eraan", peinsde ook Zelensky. "Voor ons is dat altijd gevaarlijk." Hij hoopt de EU-leiders en later op de dag ook de defensieministers van de NAVO achter zijn "overwinningsplan" te krijgen. Dat bevat onder meer tot dusver omstreden wensen als een uitnodiging voor Oekraïne om lid te worden van de westerse militaire alliantie.

Als het Oekraïense overwinningsplan wordt overgenomen "dan kunnen we volgend jaar de oorlog beëindigen", zei Zelensky. Oekraïne is bereid om te onderhandelen, zei hij ook, "maar dan moeten we sterk genoeg zijn. Het versterken van Oekraïne is absoluut nodig om deze oorlog te beëindigen."

Het gaat onder meer om militaire hulp, maar ook om de door de EU toegezegde miljarden euro's aan financiële steun die snel voor Oekraïne beschikbaar moeten komen. Dat geld wordt geleend met het rendement op bevroren Russische tegoeden als onderpand.

Meer uit Buitenland

Duizenden demonstranten bij ICE-protest Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen hebben zich verzameld in het centrum van Minneapolis om te protesteren tegen immigratiedienst ICE. CNN meldt dat demonstranten teksten scanderen en borden omhooghouden met de tekst 'ICE Out'.

1 uur geleden
Blue Origin pauzeert toeristische reizen naar de ruimte

WASHINGTON (ANP/RTR) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van miljardair Jeff Bezos, heeft vrijdag aangekondigd vluchten met het New Shepard-raketprogramma te pauzeren. Dat doet het bedrijf om zich te richten op het maanlandingsprogramma in samenwerking met NASA.

2 uur geleden
Amerikaanse journalist aangeklaagd om ICE-protest Minnesota

ST. PAUL (ANP/AFP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, wordt aangeklaagd voor het schenden van burgerrechten. De bekende oud-presentator van CNN werd opgepakt voor het verhinderen van een kerkdienst. Lemon was daar naar eigen zeggen om verslag te doen van een protest tegen immigratiedienst ICE.

2 uur geleden
CNN: Elon Musk wilde Epstein-eiland bezoeken

WASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk probeerde eind 2013 een trip naar "het eiland" van zedendelinquent Jeffrey Epstein te regelen. Dat meldt CNN op basis van nieuwe documenten die vrijdag werden vrijgegeven. Daarin zit een mail van Musk, die vraagt wanneer het een goed moment is om een van de eilanden te bezoeken. Musk zei eerder juist dat hij een uitnodiging had geweigerd.

2 uur geleden
Actrice Catherine O'Hara op 71-jarige leeftijd overleden

WASHINGTON (ANP) - Actrice Catherine O'Hara, bekend van onder andere Home Alone, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt haar manager aan vakblad Variety.

4 uur geleden
Syrië wil kampen met IS-vluchtelingen permanent sluiten

DAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische regering wil de twee vluchtelingenkampen waar duizenden mensen vastzitten die banden hebben met terreurbeweging Islamitische Staat (IS) permanent sluiten, meldt een regeringsfunctionaris.

4 uur geleden
Russische onderhandelaar zaterdag naar Miami voor overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Russische topdiplomaat Kirill Dmitriev reist zaterdag af naar Miami voor overleg met de VS. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Zowel het Kremlin als de VS hebben de afspraak nog niet bevestigd.

4 uur geleden