EU begrijpt moeilijke parket Oekraïne, zegt voorzitter EU-top
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie begrijpt hoe beroerd Oekraïne ervoor staat, zegt voorzitter van de EU-top Charles Michel. De EU moet daarom de militaire en financiële steun aan Oekraïne opvoeren en snel ook, zegt hij voor aanvang van een bijeenkomst in Brussel met de EU-leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Russische troepen dringen het Oekraïense leger de laatste maanden dorp voor dorp terug. Deskundigen zijn somber over de kansen van Oekraïne om dat te keren. Rusland heeft ook de stroomvoorziening en andere infrastructuur zo grondig verwoest dat het leven, zeker met de winter voor de deur, niet gemakkelijker wordt.
Snel meer hulp is "dringend en nodig", zei Michel bij aankomst op de EU-top. "We onderschatten het moment niet. We zien de moeilijkheden op geopolitiek niveau. En de winter is op komst."
Winter
"Natuurlijk, de winter komt eraan", peinsde ook Zelensky. "Voor ons is dat altijd gevaarlijk." Hij hoopt de EU-leiders en later op de dag ook de defensieministers van de NAVO achter zijn "overwinningsplan" te krijgen. Dat bevat onder meer tot dusver omstreden wensen als een uitnodiging voor Oekraïne om lid te worden van de westerse militaire alliantie.
Als het Oekraïense overwinningsplan wordt overgenomen "dan kunnen we volgend jaar de oorlog beëindigen", zei Zelensky. Oekraïne is bereid om te onderhandelen, zei hij ook, "maar dan moeten we sterk genoeg zijn. Het versterken van Oekraïne is absoluut nodig om deze oorlog te beëindigen."
Het gaat onder meer om militaire hulp, maar ook om de door de EU toegezegde miljarden euro's aan financiële steun die snel voor Oekraïne beschikbaar moeten komen. Dat geld wordt geleend met het rendement op bevroren Russische tegoeden als onderpand.
Meer uit Buitenland
ANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft in een telefoongesprek zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gezegd dat Turkije bereid is te werken aan het wegnemen van de opgelopen spanningen tussen Iran en de VS. Erdogan wil "een faciliterende rol spelen voor de-escalatie" tussen de landen.
41 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft de begroting voor 2026 doorgedrukt. Het is de derde keer in korte tijd dat hij een grondwetsartikel gebruikt om een stemming in het parlement over de begroting te omzeilen. Dit is volgens Franse media de laatste stap voor de definitieve goedkeuring, vermoedelijk aanstaande maandag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op Alex Pretti, die in Minneapolis is doodgeschoten door federale agenten. Pretti was een "oproerkraaier en misschien wel een opstandeling", aldus Trump op Truth Social.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft volgens de Oekraïense luchtmacht Oekraïne in de nacht van donderdag op vrijdag beschoten met één raket en ruim honderd drones. De melding volgt op berichten van de Amerikaanse president Donald Trump dat Rusland een week zou afzien van luchtaanvallen omdat het zo extreem koud is in het land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een uitgebreide lijst ontvangen met mogelijke militaire opties voor een aanval tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op basis van anonieme bronnen. Een eventuele interventie zou twee doelen moeten dienen: schade toebrengen aan de nucleaire infrastructuur en raketinstallaties van het land of de positie van het islamitische regime verzwakken.
5 uur geledenMIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.
8 uur geleden