Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU begrijpt moeilijke parket Oekraïne, zegt voorzitter EU-top

EU begrijpt moeilijke parket Oekraïne, zegt voorzitter EU-top

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie begrijpt hoe beroerd Oekraïne ervoor staat, zegt voorzitter van de EU-top Charles Michel. De EU moet daarom de militaire en financiële steun aan Oekraïne opvoeren en snel ook, zegt hij voor aanvang van een bijeenkomst in Brussel met de EU-leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

Russische troepen dringen het Oekraïense leger de laatste maanden dorp voor dorp terug. Deskundigen zijn somber over de kansen van Oekraïne om dat te keren. Rusland heeft ook de stroomvoorziening en andere infrastructuur zo grondig verwoest dat het leven, zeker met de winter voor de deur, niet gemakkelijker wordt.

Snel meer hulp is "dringend en nodig", zei Michel bij aankomst op de EU-top. "We onderschatten het moment niet. We zien de moeilijkheden op geopolitiek niveau. En de winter is op komst."

Winter

"Natuurlijk, de winter komt eraan", peinsde ook Zelensky. "Voor ons is dat altijd gevaarlijk." Hij hoopt de EU-leiders en later op de dag ook de defensieministers van de NAVO achter zijn "overwinningsplan" te krijgen. Dat bevat onder meer tot dusver omstreden wensen als een uitnodiging voor Oekraïne om lid te worden van de westerse militaire alliantie.

Als het Oekraïense overwinningsplan wordt overgenomen "dan kunnen we volgend jaar de oorlog beëindigen", zei Zelensky. Oekraïne is bereid om te onderhandelen, zei hij ook, "maar dan moeten we sterk genoeg zijn. Het versterken van Oekraïne is absoluut nodig om deze oorlog te beëindigen."

Het gaat onder meer om militaire hulp, maar ook om de door de EU toegezegde miljarden euro's aan financiële steun die snel voor Oekraïne beschikbaar moeten komen. Dat geld wordt geleend met het rendement op bevroren Russische tegoeden als onderpand.

Meer uit Buitenland

Veroordeelde verkrachter Pelicot is op zoek naar uitgever

PARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.

7 minuten geleden
ICC wijst vrijlatingsverzoek Duterte opnieuw af

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.

38 minuten geleden
Syrië meldt doden na Israëlische aanval op dorp in het zuiden

DAMASCUS (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben volgens de Syrische staatstelevisie tien mensen gedood in een dorp in het zuiden van Syrië. Onder de slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. De Israëlische krijgsmacht meldt dat zes militairen gewond raakten bij de nachtelijke operatie. Syrië beticht Israël van een oorlogsmisdaad.

1 uur geleden
De Wever: lening Oekraïne uit bevroren tegoeden fundamenteel fout

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever noemt het "fundamenteel fout" als de EU een zogenoemde reparatielening voor Oekraïne doet op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.

1 uur geleden
Anticorruptiediensten doorzoeken kantoor van stafchef Zelensky

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense anticorruptieautoriteiten hebben het kantoor van de stafchef van president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, doorzocht. De diensten willen nog niet zeggen waarom de actie precies plaatsvond en wat er is gevonden. Jermak zegt zijn medewerking te verlenen.

3 uur geleden
Dodental brand Hongkong loopt op, nog circa 200 vermisten

HONGKONG (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Door de grote brand in woontorens in Hongkong zijn zeker 128 doden gevallen. De autoriteiten houden rekening met een verdere stijging van het dodental. Er worden nog ongeveer tweehonderd mensen vermist.

3 uur geleden
Hongaarse premier Orbán vrijdag op bezoek bij Poetin

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán brengt deze vrijdag nog een bezoek aan de Russische president Vladimir Poetin in Moskou. Hij wil praten over de olie- en gasleveringen aan Hongarije en over mogelijke vredesinspanningen voor de oorlog tussen Oekraïne en Rusland.

4 uur geleden