EU begrijpt moeilijke parket Oekraïne, zegt voorzitter EU-top
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie begrijpt hoe beroerd Oekraïne ervoor staat, zegt voorzitter van de EU-top Charles Michel. De EU moet daarom de militaire en financiële steun aan Oekraïne opvoeren en snel ook, zegt hij voor aanvang van een bijeenkomst in Brussel met de EU-leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Russische troepen dringen het Oekraïense leger de laatste maanden dorp voor dorp terug. Deskundigen zijn somber over de kansen van Oekraïne om dat te keren. Rusland heeft ook de stroomvoorziening en andere infrastructuur zo grondig verwoest dat het leven, zeker met de winter voor de deur, niet gemakkelijker wordt.
Snel meer hulp is "dringend en nodig", zei Michel bij aankomst op de EU-top. "We onderschatten het moment niet. We zien de moeilijkheden op geopolitiek niveau. En de winter is op komst."
Winter
"Natuurlijk, de winter komt eraan", peinsde ook Zelensky. "Voor ons is dat altijd gevaarlijk." Hij hoopt de EU-leiders en later op de dag ook de defensieministers van de NAVO achter zijn "overwinningsplan" te krijgen. Dat bevat onder meer tot dusver omstreden wensen als een uitnodiging voor Oekraïne om lid te worden van de westerse militaire alliantie.
Als het Oekraïense overwinningsplan wordt overgenomen "dan kunnen we volgend jaar de oorlog beëindigen", zei Zelensky. Oekraïne is bereid om te onderhandelen, zei hij ook, "maar dan moeten we sterk genoeg zijn. Het versterken van Oekraïne is absoluut nodig om deze oorlog te beëindigen."
Het gaat onder meer om militaire hulp, maar ook om de door de EU toegezegde miljarden euro's aan financiële steun die snel voor Oekraïne beschikbaar moeten komen. Dat geld wordt geleend met het rendement op bevroren Russische tegoeden als onderpand.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.
6 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.
8 uur geledenATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.
8 uur geledenBINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.
8 uur geleden