Erdogan ontslaat omstreden rector na maandenlange protesten
ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft na maandenlange protesten zijn benoeming teruggedraaid van de rector van de prestigieuze Boğaziçi Universiteit in Istanbul. Critici vonden die aanstelling onwenselijke politieke bemoeienis met het onderwijs. Erdogan hield eerder nog vast aan de benoeming en heeft niet uitgelegd waarom rector Melih Bulu nu alsnog het veld moet ruimen.
Erdogan had Bulu begin dit jaar aangesteld en dat leidde direct tot protesten onder studenten en docenten. De politie heeft tientallen betogers gearresteerd die het vertrek eisten van de rector, die bij verkiezingen in 2015 nog kandidaat was voor de AK-partij van de president. Erdogan heeft de tegenstanders van Bulu eerder bestempeld als "terroristen" die tegengehouden moesten worden.
Het is onduidelijk wie Bulu nu gaat opvolgen. Daar wordt in een officiële mededeling niet over gesproken. De president heeft sinds enkele jaren de bevoegdheid om zelf rectors te benoemen. De hoofden van universiteiten konden voor juli 2016 nog via verkiezingen worden gekozen, maar daar kwam verandering in na de mislukte staatsgreep in Turkije.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie veroordeelt de beslissing van de VS om een visumverbod op te leggen aan vijf Europese personen, onder wie voormalig EU-commissaris Thierry Breton. Brussel heeft opheldering gevraagd aan de Amerikaanse autoriteiten.
31 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische gezant Kirill Dmitriev heeft bij president Vladimir Poetin verslag gedaan over zijn gesprekken met de Amerikanen van afgelopen weekend. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky presenteerde woensdag details uit een nieuw 20-puntenplan van de Amerikanen en de Oekraïners en zei dat hij dezelfde dag nog een antwoord uit Moskou verwacht. Het Kremlin zegt nog bezig te zijn met het formuleren van een reactie.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft details gepresenteerd uit een nieuw Amerikaans 20-puntenplan, waar de Oekraïense en Amerikaanse delegatie de afgelopen weken over hebben onderhandeld. Volgens Zelensky moeten onder meer de huidige frontlijnen worden bevroren en zou er mogelijk een gedemilitariseerde bufferzone kunnen komen tussen het Oekraïense en het Russische gebied.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat dinsdag neerstortte met de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed al-Haddad aan boord. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya hebben ze daardoor ook beschikking over geluidsopnames uit de cockpit voor het ongeluk.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - In Moskou zijn twee politieagenten in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een "incident" in de buurt van de plek waar deze week een Russische generaal om het leven kwam, aldus de autoriteiten. Lokale media melden op basis van ooggetuigen dat er sprake was van een explosie.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
11 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
15 uur geleden