Erdogan ontslaat omstreden rector na maandenlange protesten
ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft na maandenlange protesten zijn benoeming teruggedraaid van de rector van de prestigieuze Boğaziçi Universiteit in Istanbul. Critici vonden die aanstelling onwenselijke politieke bemoeienis met het onderwijs. Erdogan hield eerder nog vast aan de benoeming en heeft niet uitgelegd waarom rector Melih Bulu nu alsnog het veld moet ruimen.
Erdogan had Bulu begin dit jaar aangesteld en dat leidde direct tot protesten onder studenten en docenten. De politie heeft tientallen betogers gearresteerd die het vertrek eisten van de rector, die bij verkiezingen in 2015 nog kandidaat was voor de AK-partij van de president. Erdogan heeft de tegenstanders van Bulu eerder bestempeld als "terroristen" die tegengehouden moesten worden.
Het is onduidelijk wie Bulu nu gaat opvolgen. Daar wordt in een officiële mededeling niet over gesproken. De president heeft sinds enkele jaren de bevoegdheid om zelf rectors te benoemen. De hoofden van universiteiten konden voor juli 2016 nog via verkiezingen worden gekozen, maar daar kwam verandering in na de mislukte staatsgreep in Turkije.
Meer uit Buitenland
KUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De grote zoekactie naar vlucht MH370, die eind vorig jaar begon, heeft niets opgeleverd. Er is een gebied van 15.000 vierkante kilometer afgezocht, maar dat resulteerde niet in "bevindingen die de locatie van het wrak bevestigen", melden de Maleisische autoriteiten. Deze zondag is het precies twaalf jaar geleden dat de Boeing 777 van Malaysia Airlines met 239 mensen aan boord vermist raakte. Onder hen was één Nederlander.
21 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Amerikaans-Israëlische aanvallen op de Iraanse olie-industrie hebben aan vier mensen het leven gekost, zei het hoofd van de National Iranian Oil Refining and Distribution Company (NIORDC) op de staatstelevisie. Op vijf locaties zijn aanvallen gemeld, onder meer in de hoofdstad Teheran. Israël bevestigt dat aanvallen zijn uitgevoerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De raad die de hoogste leider van Iran aanwijst, is het in meerderheid eens over de opvolger van de gedode ayatollah Ali Khamenei. Wel moeten nog "enige obstakels" weggenomen worden voordat alles officieel is, zegt ayatollah Mohammadmehdi Mirbaqeri van de Raad van Experts volgens persbureau Mehr. Israël zegt de nieuwe hoogste leider ook aan te zullen vallen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - In grote gebieden van Israël is zondagochtend het luchtalarm weer afgegaan om te waarschuwen voor Iraanse raketten. Mensen kregen onder meer in Tel Aviv, Haifa en Beersheba opdracht om een veilig heenkomen te zoeken. Inmiddels zijn de waarschuwingen weer ingetrokken. Voor zover bekend is er geen schade en zijn er geen slachtoffers.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Het leger van Koeweit meldde zondagochtend dat zijn luchtverdedigingssystemen Iraanse raket- en droneaanvallen hebben onderschept. Dat liet het leger op X weten, eraan toevoegend dat gehoorde explosiegeluiden het gevolg waren van deze onderscheppingen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft zondag gezegd dat zijn opmerkingen over aanvallen op landen in de regio "verkeerd geïnterpreteerd zijn door de vijand die verdeeldheid wil zaaien onder de buurlanden". Dat meldt de Iraanse staatstelevisie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De FBI doet onderzoek naar twee verdachte voorwerpen die zaterdag buiten bij de woning van de burgemeester van New York, Zohran Mamdani, werden aangetroffen. Het zou volgens Amerikaanse media om geïmproviseerde explosieven gaan die tot ontploffing waren gebracht.
5 uur geleden