Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan noemt protesten door CHP 'zuiver fascisme'

Erdogan noemt protesten door CHP 'zuiver fascisme'

ANKARA (ANP/DPA/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan beschuldigt de oppositiepartij CHP van fascisme vanwege de manier waarop die momenteel actievoert. CHP is de partij van de gearresteerde burgemeester van Istanbul Ekrem Imamoglu. Zijn aanhouding leidde tot grote protesten in Turkije.

Imamoglu wordt beschuldigd van onder meer corruptie, maar ontkent schuld. CHP zegt dat hij wordt vervolgd omdat hij een politieke rivaal is van Erdogan. De partij heeft opgeroepen tot grotere protesten en tot het boycotten van bedrijven die Erdogan steunen. "Dat is niets anders dan zuiver fascisme", aldus Erdogan.

CHP heeft opgeroepen tot wekelijkse demonstraties in het hele land. Daarnaast voeren ook studentengroepen actie. De politie heeft eerder geweld gebruikt tegen de betogers, waaronder waterkanonnen en traangas. "Ze sturen de jongeren om te botsen met de politie en nu huilen ze krokodillentranen", zei Erdogan daarover.

Protesten gaan door

De leider van de CHP zegt in een interview met persbureau AFP dat de protesten doorgaan. "Erdogan heeft een coup gepleegd tegen zijn eigen rivaal. Hij heeft een coup gepleegd tegen de volgende president van Turkije, onze presidentskandidaat. Daarom zal ons verzet en onze strijd hiertegen doorgaan tot het einde", aldus Özgür Özel.

CHP koos Imamoglu als presidentskandidaat, ondanks de beschuldigingen aan zijn adres en de intrekking van zijn universitaire graad, die in Turkije noodzakelijk is om president te kunnen worden. De verkiezingen staan vooralsnog gepland voor 2028, maar moeten volgens de partij vervroegd worden. Erdogan mag volgens de grondwet niet meer meedoen.

Meer uit Buitenland

Lula wint de Braziliaanse presidentsverkiezingen

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.

15 minuten geleden
Franse premier ontvangt maandag scholieren na maand protesteren

PARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!

4 uur geleden
Oud-president erkent winst studentenbeweging verkiezingen Servië

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.

4 uur geleden
Stembussen in Brazilië twee uur langer open na klachten team Lula

BRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de stemtijd voor de beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op zondag met twee uur wordt verlengd. Hiermee willigde het hof een verzoek in van het campagneteam van president Luiz Inácio 'Lula' da Silva.

4 uur geleden
Zelensky: trilaterale ontmoeting Oekraïne-Rusland-VS in november

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag gezegd dat er in november een trilaterale ontmoeting zal plaatsvinden tussen Kyiv, Washington en Moskou, met als doel de vastgelopen vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen.

5 uur geleden
Exitpoll: Jotova wint eerste ronde Bulgaarse presidentsverkiezing

SOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.

6 uur geleden
Le Pen belooft harde aanpak criminaliteit bij begin campagne

ORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.

8 uur geleden