Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Enexis waarschuwt voor uitschakelen deel stroomnet op koude dagen

Enexis waarschuwt voor uitschakelen deel stroomnet op koude dagen

DEN BOSCH (ANP) - Netbeheerder Enexis vreest mogelijk een deel van het stroomnet tijdens koude winterdagen te moeten uitschakelen in gebieden in Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg. Op koude dagen met veel vorst gebruiken consumenten en bedrijven veel elektriciteit op hetzelfde moment om bijvoorbeeld hun huis te verwarmen. Maar dat kan het volle stroomnet in sommige Enexis-gebieden niet aan.

Om overbelasting van het net te voorkomen, neemt Enexis maatregelen. De netbeheerder roept bedrijven en huishoudens in die provincies op om op zeer koude dagen tussen 07.00 en 10.00 uur en tussen 16.00 en 21.00 uur minder stroom te verbruiken en het verbruik beter te spreiden over de dag.

Ook onderzoekt Enexis onder meer of bedrijven verplicht kunnen worden om tegen betaling op bepaalde momenten minder stroom te verbruiken. De netbeheerder denkt de verwachte pieken met dit soort maatregelen te kunnen opvangen, maar kan dat niet garanderen.

Gedeelte stroomnet uitschakelen

Als de maatregelen niet genoeg helpen, schakelt Enexis "in het uiterste geval" een deel van het stroomnet tijdelijk uit in 22 gebieden. Bedrijven en huishoudens hebben dan tijdelijk geen stroom. Hoelang dat duurt, hangt volgens Enexis af van wanneer de piek afneemt. Dit kan enkele uren zijn. "Helaas kan deze situatie zich een aantal dagen achterelkaar herhalen als het heel koud blijft", waarschuwt de netbeheerder.

Het uitschakelen van delen van het net is volgens Enexis nodig om schade aan kabels of elektriciteitsstations te voorkomen. Dat zou leiden tot langdurige elektriciteitsuitval.

Zaklantaarn in huis halen

Enexis raadt mensen en bedrijven aan zich voor te bereiden op urenlange uitval van stroom, zoals een zaklantaarn in huis halen en de noodvoorziening voor kritische bedrijfsprocessen controleren.

De provincie Noord-Brabant noemt de drukte op het stroomnet "een belangrijke uitdaging". De mededeling van Enexis onderstreept dat, aldus gedeputeerde Bas Maes. "Een stabiel energienetwerk is de ruggengraat van onze economie." Hij geeft aan dat "de stoppenkast van Brabant" wordt uitgebreid. "We helpen files op het energienetwerk op te lossen. Zo zien we als aandeelhouder af van winst zodat Enexis honderden miljoenen extra kan investeren."

Om plannen te versnellen heeft de provincie ook het bevoegd gezag overgenomen op wat Maes cruciale tracés tussen Eindhoven-Oost, Maarheeze en Bladel noemt. "Dat versnelt de besluitvorming."

Meer uit Financieel

PME verhoogt pensioenen volgend jaar met 2,8 procent

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.

6 minuten geleden
Bloomberg: Duitsland overweegt verkoop genationaliseerd Uniper

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

1 uur geleden
Twijfels over AI toch niet weg op Wall Street na cijfers Nvidia

NEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.

1 uur geleden
Krant: senator VS wil onderzoek naar banden JPMorgan en Epstein

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.

2 uur geleden
Zonnepaneeleigenaren in onzekerheid door onbekende tarieven

AMERSFOORT (ANP) - Energieleveranciers moeten de terugleververgoeding en terugleverkosten vanaf 2027 snel bekendmaken. Met die oproep is de Vereniging Eigen Huis (VEH) donderdag gekomen. De belangenorganisatie voor huizenbezitters heeft negen energiebedrijven per brief gevraagd een positieve vergoeding te garanderen om te voorkomen dat zonnepaneeleigenaren moeten betalen voor hun teruggeleverde stroom.

2 uur geleden
Duitsland wil meer geld steken in ruimtevaartorganisatie ESA

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland is van plan zijn financiering voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aanzienlijk te verhogen. Onderzoeksminister Dorothee Bär zal naar verwachting tot 5 miljard euro toezeggen tijdens de ESA-conferentie in Bremen volgende week.

3 uur geleden
Winsten Europese beurzen zwakken af na publicatie banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met winsten gesloten. In de middaghandel werden de plussen echter kleiner, na nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid over de arbeidsmarkt. Het vanwege de shutdown uitgestelde banenrapport over september bevatte volgens economen van ING gemengde signalen. Daardoor blijft het lastig goed in te schatten wat de Fed volgende maand met de Amerikaanse rente doet.

3 uur geleden