Eindhovens Onward mag technologie voor dwarslaesie in VS verkopen
EINDHOVEN (ANP) - Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf Onward Medical heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen.
Onward ontwikkelde een apparaat dat via elektroden op de rug en nek elektrische seintjes stuurt naar delen van het ruggenmerg van mensen die na een dwarslaesie aan alle ledematen zijn verlamd. Eerder dit jaar publiceerden onderzoekers in Nature Medicine een artikel waarin ze concluderen dat patiƫnten na behandeling met het systeem meer kracht kregen in hun armen en bijvoorbeeld hun vingers konden samenknijpen.
De FDA staat de verkoop van het systeem vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken, dus niet voor thuisgebruik. Onward Medical is van plan om volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.
'Nieuw tijdperk'
Volgens Onward-topman Dave Marver breekt na de goedkeuring in de VS "een nieuw tijdperk aan voor mensen met een chronische dwarslaesie", omdat volgens hem nooit eerder een technologie als ARC-EX werd goedgekeurd. "Mensen zullen niet langer naar huis worden gestuurd met het verhaal dat er niets kan worden gedaan om hen te helpen hun vaardigheden terug te krijgen na hun letsel."
Een dwarslaesie ontstaat als het ruggenmerg beschadigd raakt door een val of ongeluk en zenuwen minder of geen signalen meer doorgeven. Dit treft volgens Onward wereldwijd ongeveer 7 miljoen mensen, van wie de helft te maken krijgt met de verlamming van alle vier de ledematen. Het is nog niet bekend hoe groot de markt zal zijn voor het in de VS goedgekeurde systeem van Onward, zegt een woordvoerder.
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - In Nederland hebben vorig jaar 444 mensen te horen gekregen dat ze hiv hebben opgelopen. Dat is het virus dat aids kan veroorzaken. Het aantal nieuwe diagnoses daalde jarenlang, bijna twintig jaar geleden waren er zo'n 1200 nieuwe gevallen, maar die afname is in de afgelopen jaren tot stilstand gekomen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet meer aandacht besteden aan gezond leven. Dat willen bijna veertig organisaties. Ze roepen op om gezond eten en drinken beter beschikbaar en betaalbaarder te maken, en om meer te doen tegen reclame die op kinderen is gericht. Dat doen ze in een collectieve boodschap aan informateur Sybrand Buma.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe geneesmiddelen, onder meer tegen een bepaald type borstkanker, worden voorlopig nog niet vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) heeft besloten de medicijnen nog in de zogeheten sluis te houden, omdat ze volgens het ministerie te duur zijn, meldt hij aan de Tweede Kamer. Er is volgens hem intensief maar vergeefs met de leveranciers onderhandeld over "een maatschappelijk aanvaardbare prijs".
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Bijna de helft van de mensen met een longziekte ervaart weleens stigmatisering door hun aandoening. Dit melden onderzoeksinstituut Nivel en het Longfonds na een eerste verkenning uitgevoerd binnen de Longmonitor 2025. Met name schaamte voor symptomen, fysieke beperkingen, hoesten en voor het gebruiken van de inhalator in het bijzijn van anderen komt naar voren. Ook het zich buitengesloten voelen, het gevoel dat anderen hen vermijden, of dat anderen zich niet op hun gemak lijken te voelen bij hen, speelt een rol.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
2 weken geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.
3 weken geleden