Buma ziet geen werkbare meerderheids- of minderheidscoalitie
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma ziet "geen werkbare meerderheidsvariant" voor een mogelijke coalitie. Ook een minderheidscoalitie met voldoende steun om "aan het werk te gaan" ziet hij niet, zei hij donderdag na afloop van gesprekken met partijleiders.
Buma wil vrijdag met de voorzitters van de vijf grootste fracties van de Tweede Kamer in gesprek, de PVV uitgezonderd, om te overleggen over vervolgstappen. Van een impasse wilde hij nog niet spreken. "Het is juist dat wat ik wil voorkomen."
Volgens de informateur is er nu geen realistisch zicht op een meerderheidskabinet, omdat de VVD nog steeds GroenLinks-PvdA uitsluit. Ook een minderheidsvariant, bijvoorbeeld bestaande uit D66, het CDA en de VVD, is nog niet in beeld. Andere partijen, zoals JA21 of GroenLinks-PvdA, willen nu nog geen "structurele steun" toezeggen op bepaalde onderdelen. Het vastleggen van dat soort gedoogsteun is belangrijk vanwege de "grote opgaven" en bezuinigingen waar een volgend kabinet voor staat, aldus Buma.
Opties
Ook het "centrumrechtse kabinet" dat VVD-leider Dilan Yeşilgöz zo graag wil, ziet Buma nu niet als optie. De combinatie van D66, CDA, VVD en JA21 blijft steken op 75 zetels. Bovendien heeft D66 "bezwaren" tegen samenwerking met JA21.
Daarom wil Buma vrijdag eerst verder praten. Hij erkent dat het risico bestaat dat partijen dan al ruzie krijgen. Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) verweet de VVD "arrogantie van de macht". Maar zonder risico's te nemen komt de formatie niet verder, aldus de informateur.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Binnenkort gaat de Tweede Kamer in debat over het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Aan het begin van de zomer leidde het tot veel discussie toen de PVV dit wilde toevoegen aan een nieuwe strenge asielwet, en een Kamermeerderheid daarmee instemde. Het debat gaat over een aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt om tegemoet te komen aan de zorgen hierover.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders ziet "in geen enkel geval" voor zich dat de PVV steun zal verlenen aan een kabinet met D66 en CDA op basis van hun formatiestuk. Hij heeft geen goed woord over voor de plannen die de twee partijen dinsdag bekendmaakten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz blijft erbij dat zij alleen in een "centrumrechts" kabinet stapt en ze blijft GroenLinks-PvdA uitsluiten. "Dat gaat niet veranderen", zei ze na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma. Ze zei dat samenwerking met die partij "op basis van de inhoud" niet mogelijk zou zijn. Ook zou het niet voldoen aan de wens van "de kiezer".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie van JA21 heeft scherpe kritiek op het vonnis dat de rechtbank in Rotterdam vorige week uitsprak tegen de pleegouders van een meisje in Vlaardingen. Zij kregen celstraffen van acht jaar opgelegd voor onder meer het opsluiten van het meisje. Tijdens een Kamerdebat zei de politica dat die uitspraak "de plank zo grandioos misslaat dat je je afvraagt wie van al deze zogeheten deskundigen in vredesnaam nog enig besef heeft van realiteit".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver zou het een "cruciale fout" vinden als D66 en CDA op basis van hun formatiestuk gaan onderhandelen over een minderheidskabinet. Daarmee zouden zij het "blokkeergedrag" van de VVD belonen, zei hij na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil dat drones niet tot ongeveer 15, maar tot 5 kilometer van passagiersvliegvelden mogen komen zonder toestemming van luchtverkeersleiders. De nieuwe regels gaan naar verwachting in de loop van volgend jaar in.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van het kabinet om kinderopvang vanaf 2029 nagenoeg gratis te maken, schiet tekort en moet daarom op deze manier niet worden ingevoerd, vindt het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR). Meer ouders of verzorgers zullen kinderen hierdoor naar de opvang sturen. Daar is ook meer personeel voor nodig, terwijl de sector al te maken heeft met tekorten.
6 uur geleden