
Eerste felicitaties voor Taiwan na verkiezingswinst Lai
BRUSSEL (ANP) - Vanuit de internationale gemeenschap komen de eerste reacties binnen op de uitslag van de Taiwanese presidentsverkiezingen. De Europese Unie feliciteerde "alle kiezers" die hebben gestemd in de Taiwanese verkiezingen, die zijn gewonnen door Lai Ching van de Democratische Progressieve Partij (DPP).
De verkiezingen zijn internationaal op de voet gevolgd, omdat de uitkomst grote invloed kan hebben op de relatie tussen het democratisch bestuurde Taiwan en het communistische China. Dat ziet het eiland voor de Chinese kust als eigen grondgebied en heeft Lai in het verleden omschreven als een gevaarlijke separatist. De politicus zei na zijn overwinning dat hij Taiwan zal beschermen tegen "intimidatie en bedreigingen van China".
De EU zegt zich in een eerste reactie zorgen te maken over de "groeiende spanning in de Straat van Taiwan", de zeestraat tussen China en Taiwan. "Vrede en stabiliteit in de Straat van Taiwan is cruciaal voor de regionale en mondiale veiligheid en welvaart", zo is te lezen in de EU-verklaring. Aankomend president Lai Ching-te wordt niet genoemd in die tekst.
Biden
Ook de Amerikaanse president Joe Biden liet zich voorzichtig uit. Hij kreeg de vraag of hij iets wilde zeggen over de verkiezingsuitslag. "We zijn geen voorstander van onafhankelijkheid", reageerde de Democraat volgens persbureau Reuters. De Verenigde Staten worden gezien als de belangrijkste bondgenoot en wapenleverancier van Taiwan, maar hebben net als de meeste landen geen formele diplomatieke betrekkingen met het eiland.
Japan heeft Lai wel gefeliciteerd. "We verwachten dat de kwestie rond Taiwan op vreedzame wijze wordt opgelost door middel van dialoog", staat in een verklaring van minister van Buitenlandse Zaken Yoko Kamikawa. " Taiwan is voor Japan een zeer essentiële partner en een belangrijke vriend, die fundamentele waarden deelt en waarmee we nauwe economische betrekkingen hebben."
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR) - De grote stroomstoring in Spanje en Portugal werd veroorzaakt door een ontkoppeling van het Spaanse stroomnetwerk van dat van Frankrijk. De operationele directeur van netbeheerder Red Eléctrica heeft dat gezegd, meldt de Spaanse krant La Vanguardia.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza tussen Hamas en Israël is een "aanzienlijke doorbraak" bereikt. Dat zeggen twee Egyptische veiligheidsbronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen zijn beide partijen het eens over een langdurig bestand, maar zijn er nog wel enkele bezwaarpunten.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky noemt het bestand dat eenzijdig door de Russische president Vladimir Poetin is uitgeroepen voor 8 tot en met 10 mei een "nieuwe poging tot manipulatie".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De chef van de Israëlische binnenlandse inlichtingendienst, Shin Bet, legt in juni zijn taken neer. De bij premier Benjamin Netanyahu in onmin geraakte Ronen Bar maakte zijn aftreden maandag zelf bekend.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft maandag de noodtoestand afgekondigd door de grote stroomstoring die het land die dag trof. Volgens het ministerie is de noodtoestand van toepassing op regio's die daarom hebben gevraagd. Het zou gaan om de regio's Madrid, Andalusië en Extremadura.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Volgens de Franse president Emmanuel Macron gaan de bondgenoten van Oekraïne de komende dagen de druk op Rusland opvoeren. De komende twee weken zullen van cruciaal belang zijn bij de poging een staakt-het-vuren in Oekraïne te verwezenlijken, zei Macron in een interview in het Franse weekblad Paris Match.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De hulpdiensten in de Spaanse regio Madrid zijn tijdens de stroomstoring 286 keer uitgerukt om mensen uit liften te bevrijden. Dat heeft de leider van de regio gezegd tegen zender Antena 3.
5 uur geleden