Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste Belgische kernreactor definitief afgekoppeld

Eerste Belgische kernreactor definitief afgekoppeld

DOEL (ANP) - Na precies veertig jaar dienst wordt de Belgische kernreactor Doel 3 definitief stopgezet en begint een jarenlang proces van ontmanteling. Het is de eerste Belgische kernreactor waar in het kader van de kernuitstap de stekker uit wordt getrokken.

Rond 21.00 uur vrijdagavond wordt de reactor van het stroomnet afgekoppeld. Dat gebeurt na een lange voorbereiding, ingezet nadat in 2003 was besloten het gebruik van kernenergie voor industriële elektriciteitsproductie af te bouwen. België telt in totaal zeven kernreactoren. Vanwege de onzekerheid over stroomleveranties door de Russische invasie van Oekraïne heeft de Belgische regering inmiddels aangekondigd dat de sluiting van de twee jongste met tien jaar wordt uitgesteld. Maar voor Doel 3 kan de klok niet meer terug. De ontmanteling gaat naar verwachting een miljard euro kosten.

Doel 3 werd in bedrijf genomen in 1982 en maakt deel uit van een kerncentralepark met vier reactoren aan de linkeroever van de Schelde. Ze liggen vlak bij het dorpje Doel en hemelsbreed nog geen 5 kilometer van de grens met Nederland. Volgens een onderzoek van het tijdschrift Nature ligt Doel in het dichtstbevolkte gebied van Europa. De andere drie centrales liggen in Tihange in de provincie Luik.

In 2012 werden waterstofvlokken in de stalen wanden van de reactorkuipen van Doel 3 en Tihange 2 ontdekt. In de volksmond werden ze daarna omgedoopt tot 'scheurtjescentrales'. Het duurde tot 2015 voordat de nucleaire waakhond FANC uitbater Engie toestemming gaf om ze weer op te starten. Voor de ontmanteling van alle zeven reactoren heeft Engie in totaal 6,3 miljard euro opzijgelegd.

De ontmanteling van Doel 3 gaat minstens achttien jaar duren. Eerst wordt de reactor opengemaakt en worden de 157 splijtstofstaven eruit gehaald en overgebracht naar een soort bunker om circa vijf jaar onder water af te koelen. Daarna wordt de splijtstof in speciale containers opgeslagen. Intussen begint ook de ontsmetting van het reactorgebouw, het in stukken zagen van onderdelen en ten slotte de sloop van het gebouw.

Meer uit Buitenland

Oud-bendelid krijgt 40 jaar cel voor dood rapper Tupac

LAS VEGAS (ANP/RTR) - Duane Davis, het oud-bendelid dat terechtstaat voor de moord op de beroemde Amerikaanse rapper Tupac Shakur in 1996, krijgt in totaal veertig jaar cel opgelegd. Dat heeft de rechter in Las Vegas bepaald. In augustus werd de nu 63-jarige Davis al schuldig bevonden aan moord met voorbedachte rade.

58 minuten geleden
Explosieven gevonden in onderzoek naar aanslag op Poolse premier

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben zelfgemaakte explosieven gevonden in de woning van een 66-jarige man. Hij wordt verdacht van het beramen van een aanslag op de Poolse premier Donald Tusk en defensieminister Władysław Kosiniak-Kamysz.

1 uur geleden
Longoperatie paus Leo succesvol verlopen

ROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.

1 uur geleden
Cornell schort evenementen op om onderzoek naar studentenkorpsen

ITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.

2 uur geleden
Ieren ontkennen dat aantal landen nieuw EU-begrotingsvoorstel wil

LUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) ontkent dat een paar landen een heel nieuw voorstel voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting willen. De ministers van een aantal landen, waaronder buitenlandminister Tom Berendsen, hebben dat dinsdag tegen de pers gezegd. Die geluiden heeft Byrne in de vergaderzaal niet gehoord, zei de Ier na afloop van de vergadering.

3 uur geleden
Felipe en Letizia zeggen schuld in te lossen met bezoek aan Ceuta

CEUTA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia vinden dat ze met hun bezoek aan de Spaanse exclave Ceuta een schuld inlossen. Het koningspaar noemt het bezoek "iets waar al lange tijd naar werd uitgekeken en dat hard nodig" is. Dat schreef het koningspaar in het gastenboek van het gemeentehuis in Ceuta, meldt de Spaanse omroep RTVE.

3 uur geleden
Opnieuw opstootjes bij Franse onderwijsprotesten

PARIJS (ANP/AFP) - In Parijs zijn de aanhoudende onderwijsprotesten dinsdag uitgelopen op opstootjes met de ordediensten. Dat melden Franse media. Volgens een van de deelnemende vakbonden zijn in Frankrijk dinsdag circa 480.000 mensen op de been. De autoriteiten schatten dat aantal op circa 160.000, van wie circa 41.000 in Parijs.

3 uur geleden