Duizenden Georgiërs eisen vertrek regering na dood cameraman
TBILISI (ANP/AFP/RTR) - Duizenden mensen zijn in Georgië de straat opgegaan om het vertrek van de regering te eisen nadat een cameraman was overleden. Die bezweek zondag aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een mishandeling door een extreemrechtse groepering tijdens een LHBTI-mars in de hoofdstad Tbilisi. Premier Irakli Garibasjvili had zich uitgesproken tegen de Pride-mars.
Zijn werkgever, tv-zender Pirveli, meldde dat Aleksandr Lasjkarava dood in zijn bed was gevonden. Hij was maandag mishandeld door een groep die betoogde tegen een Pride-mars die LHBTI-activisten wilden houden bij het parlement van het Kaukasische, christelijk-orthodoxe land.
Door het geweld zagen de LHBTI-activisten zich genoodzaakt de mars te schrappen. Ruim vijftig journalisten werden aangevallen door tegenstanders van de LHBTI-actie. De 37-jarige Lasjkarava liep ernstige botbreuken in het gezicht op. Premier Irakli Garibasjvili kreeg kritiek voor zijn opmerking dat de tocht "onacceptabel voor een groot deel van de samenleving" zou zijn.
Onderzoek gestart
Onder meer persorganisatie Reporters Without Borders beschuldigde de Georgische autoriteiten van passiviteit en stelde dat de politie had nagelaten de journalisten te beschermen. De VS en de EU hebben de aanvallen op journalisten veroordeeld en opgeroepen de daders te berechten.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet zondag weten een onderzoek naar de dood van Lasjkarava te zijn begonnen. Premier Garibasjvili heeft zijn familie en collega’s gecondoleerd. Hij had het op Facebook over een "ongelooflijke tragedie".
Garibasjvili
Mensenrechtenactivisten en oppositieleden nemen daarmee geen genoegen en eisen het vertrek van premier Garibasjvili. Zijn partij Georgische Droom is volgens hen medeverantwoordelijk voor geweld tegen onafhankelijke journalisten.
Zondagavond hadden zich 8000 mensen verzameld bij het parlement.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
6 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
11 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
13 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
13 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
13 uur geleden