Duizenden evacuaties wegens bosbranden Griekenland
ATHENE (ANP/DPA/RTR) - In Griekenland zijn duizenden mensen op de vlucht voor de bosbranden die het land al bijna een week teisteren. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn meer dan 1300 mensen met veerboten van het eiland Evia gehaald, ten oosten van Athene. Ook ten noorden van de hoofdstad en op de Peleponnesos zijn dorpen geëvacueerd. Het grondgebied van de gemeente Oost-Mani, ten zuiden van Sparta, zou grotendeels zijn verwoest.
In de nacht bereikten de vlammen ook Thrakomakedones, een buitenwijk van Athene. De inwoners werden geëvacueerd. Boven de hoofdstad hingen zaterdag dikke rookwolken en as daalde neer in de straten. Inwoners zijn opgeroepen binnen te blijven. Premier Kyriakos Mitsotakis sprak over een "nachtmerrieachtige zomer".
Burgemeester Eleni Drakoulakou van Oost-Mani, een gemeente met ruim 13.000 inwoners, zei zaterdagochtend tegen televisiezender ERT dat twee derde van haar gemeente was afgebrand. "Het is een Bijbelse ramp", aldus de burgemeester, die klaagde dat er te weinig blusvliegtuigen waren ingezet in de eerste uren van de brand.
Niet genoeg middelen
Gouverneur Fanis Spanos van Centraal-Griekenland schreef op Facebook dat ook op Evia te weinig middelen zijn om het vuur te bestrijden. "We willen ten minste een behoorlijk aantal blusvliegtuigen, waar we al sinds de eerste dag om vragen, en meer blusvoertuigen", schreef hij. Over de lengte van heel Evia, het op twee na grootste Griekse eiland, woeden branden.
Griekenland maakt de zwaarste hittegolf mee in dertig jaar, met temperaturen die oplopen tot 45 graden, en kampt met droogte. De harde wind maakt ondertussen het blussen lastig. Ook zijn zeker drie mensen aangehouden voor brandstichting. Er is een verbod afgekondigd om parken en bossen te bezoeken.
Meer dan 1400 brandweerlieden vechten tegen het vuur. Israël, Cyprus, Frankrijk, Kroatië en Zweden hebben blusvliegtuigen gestuurd om de Grieken te helpen. In de buurlanden Turkije en Noord-Macedonië woeden eveneens nog bosbranden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
2 minuten geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens de politie naar schatting vijftien leerlingen om het leven gekomen. Ook is er een onbekend aantal gewonden.
6 minuten geledenRICHMOND (ANP) - Een ex-functionaris van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is opgepakt na de vondst van 303 goudstaven in zijn huis. Hij zou het goud met een waarde van ruim 40 miljoen dollar (circa 34,5 miljoen euro) van zijn werk mee naar huis hebben genomen, melden Amerikaanse media.
33 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) meldt in de nacht van woensdag op donderdag te zijn begonnen met aanvallen op Hezbollah-infrastructuur in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
5 uur geleden