Duitse wapenindustrie zoekt steun tegen Chinese afhankelijkheid
BERLIJN (ANP/RTR) - Duitse wapenproducenten hebben hulp van de overheid nodig als ze hun afhankelijkheid van Chinese grondstoffen willen verminderen en toch met Amerikaanse bedrijven willen concurreren. Dat stelt de Duitse vereniging van de defensie-industrie BDSV.
De Amerikaanse defensie-industrie heeft onder druk van de overheid de afgelopen jaren haar afhankelijkheid van Beijing grotendeels laten varen, zei Hans Christoph Atzpodien, het hoofd van BDSV. Duitse wapenproducenten zijn niet gedwongen om dat ook te doen, maar zullen vroeg of laat wel onder druk komen te staan om het Amerikaanse voorbeeld te volgen, stelt hij.
Het bewustzijn hierover is bij de Duitse overheid toegenomen, maar de binnenlandse defensie-industrie wacht nog steeds op concrete stappen, volgens Atzpodien. Zo stelt hij voor dat publiek geld gebruikt kan worden om een meerprijs te betalen voor producten die gemaakt zijn zonder Chinese grondstoffen.
Risico
De Duitse defensie-industrie leunt zwaar op Chinese grondstoffen zoals zeldzame aardmetalen. Ook domineert China de winning van andere kritieke grondstoffen als grafiet en wolfraam, beide belangrijk voor de defensie-industrie.
Atzpodien waarschuwde dat Duitse wapenproducenten risico lopen als er oorlog zou uitbreken tussen China en Taiwan, dat volgens China deel uitmaakt van het Chinese grondgebied. Een dergelijke oorlog zou sancties tegen Beijing kunnen veroorzaken waar Duitse bedrijven zich dan aan moeten houden. Of China kan de export van die grondstoffen daardoor beperken, is het idee.
In zulke scenario's hebben Amerikaanse wapenproducenten een voordeel omdat ze hun producten "sanctie-vrij" kunnen aanbieden, aangezien zij hun afhankelijkheid van China hebben verminderd, redeneert het hoofd van BDSV.
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
16 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse regering wil de prijzen aan de pomp verlagen. Bondskanselier Friedrich Merz kondigde daarvoor een accijnsverlaging op benzine en diesel van 17 cent per liter aan.
37 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - Nederlandse slachterijen hebben in het eerste kwartaal van 2026 het laagste aantal varkens verwerkt sinds 2009. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. De terugval hangt samen met stoppersregelingen in de varkenshouderij, die de sector de afgelopen jaren aanzienlijk hebben doen krimpen.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Het datalek bij Basic-Fit treft in totaal 1 miljoen van de 5,8 miljoen leden. Eerder werd al bekend dat er in Nederland van 200.000 mensen gegevens waren buitgemaakt, maar de keten zit ook nog in vijf andere landen. Basic-Fit zegt iedereen die getroffen is te hebben geïnformeerd.
1 uur geledenMILAAN (ANP) - Modehuis Dolce & Gabbana heeft Stefano Cantino aangesteld als nieuwe mede-topman. Cantino was eerder topman van het Italiaanse modehuis Gucci. Bij Dolce & Gabbana maakte medeoprichter Stefano Gabbana vrijdag zijn vertrek als voorzitter wereldkundig.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Tsjechische vuurwapenfabrikant Colt CZ Group komt deze week naar de beurs in Amsterdam. Vanaf woensdag moeten aandelen in het bedrijf aan het Damrak verhandelbaar zijn. Het gaat niet om een normale beursgang, maar om een tweede notering voor Colt CZ, dat al sinds 2020 een beursnotering in Praag heeft. Er worden ook geen nieuwe aandelen uitgegeven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag lager geopend door de vrees voor een nieuwe escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. President Donald Trump kondigde aan dat de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz gaat blokkeren na het mislukken van de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran in Islamabad afgelopen weekend. Die zeestraat is een belangrijke transportroute voor olie en gas uit het Midden-Oosten. Iran heeft laten weten de blokkade niet te zullen toestaan.
2 uur geleden