Chinese export daalt voor het eerst sinds februari
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in oktober onverwacht afgenomen. De uitvoer naar de Verenigde Staten daalde opnieuw door de hernieuwde handelsspanningen tussen de twee economische grootmachten in de weken voor de ontmoeting van de Chinese president Xi Jinping en zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump.
Volgens cijfers van de douane daalde de totale uitvoer vorige maand met 1,1 procent ten opzichte van een jaar geleden. Dat is de eerste afname sinds februari dit jaar. De daling volgt op een sterke exportgroei van 8,3 procent in september. Economen hadden voor oktober een groei van 2,9 procent verwacht. De export naar de VS, de grootste handelspartner van China, daalde met 25 procent vergeleken met een jaar eerder.
De handelsspanningen tussen de VS en China escaleerden vorige maand in aanloop naar de gesprekken tussen de presidenten Trump en Xi in Zuid-Korea. Zo kondigde China vorige maand nieuwe beperkingen aan op de export van zeldzame aardmetalen. Trump sloeg terug door te dreigen met een extra importheffing van 100 procent op Chinese goederen. Die dreigementen werden echter ingetrokken nadat Xi en Trump eind oktober een akkoord wisten te bereiken.
Exportbeperkingen uitgesteld
China stelde de exportbeperkingen voor zeldzame aardmetalen met een jaar uit. Ook beloofde China grote hoeveelheden sojabonen en andere Amerikaanse landbouwproducten te kopen en te blijven samenwerken met de VS om de aanvoer van fentanyl uit China naar de VS te stoppen. In ruil daarvoor verlaagde Trump de importtarieven op Chinese goederen van 57 naar 47 procent.
De Chinese export was tot nu toe veerkrachtig, doordat het land de daling van de uitvoer naar de VS wist op te vangen door meer te exporteren naar andere landen. In oktober groeide de uitvoer naar de Europese Unie echter slechts met 1 procent, de laagste groei sinds een daling in februari dit jaar. De export naar andere belangrijke markten zoals Zuid-Korea, Rusland en Canada daalde in oktober.
Door de lagere uitvoer moet China meer vertrouwen op de binnenlandse vraag. De totale Chinese import vertraagde in oktober echter en groeide met slechts 1 procent, wat resulteerde in een handelsoverschot van 90,1 miljard dollar. In september steeg de import nog met 7,4 procent.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
9 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
12 uur geleden