Duitse en Nederlandse leger raken verder verweven, denkt NAVO-man
BRUSSEL (ANP) - De krijgsmachten van Nederland en Duitsland en andere Europese landen zullen de komende jaren alleen maar verder vervlochten raken, denkt de Duitse ambassadeur bij de NAVO. De bestaande nauwe samenwerking, met zelfs al een samengesmolten legerkorps van Duitse en Nederlandse militairen, is volgens hem nodig, waardevol en onontkoombaar. Hij gelooft niet dat landen weer meer zelfstandig gaan opereren. Onder meer de PVV, de grootste regeringspartij, dringt daar juist op aan.
"De toekomst is er een van steeds intensievere defensiesamenwerking tussen Europese landen", weet de Duitse ambassadeur Géza von Geyr zeker. "En ik ken geen beter voorbeeld dan de nooit geziene manier waarop Nederlandse en Duitse militairen zijn geïntegreerd." De verdere vervlechting gaat de NAVO sterker maken, zei von Geyr tegen het ANP in de aanloop naar de zeventigste verjaardag van de toetreding van zijn land tot het bondgenootschap.
Duitsland moest na de Tweede Wereldoorlog opnieuw op zoek naar een plek in Europa en in de wereld, brengt de ambassadeur in herinnering. Binnen de NAVO kon Duitsland volgens hem, dankbaar voor de uiteindelijke hereniging van Oost en West, samen met zijn buren aan veiligheid bouwen. Dat de samenwerking uitmondde in bijvoorbeeld een gezamenlijke Nederlands-Duitse legereenheid was "een ontroerend moment". Ook met Frankrijk en Polen werkt de Duitse krijgsmacht nauw samen.
Extra militairen
Duitsland zou graag zien dat Nederland ook troepen naar Litouwen blijft sturen om die NAVO-bondgenoot tegen Rusland te beschermen. En die niet langer ieder halfjaar aflost. Er gaan de komende jaren duizenden extra Duitse militairen naar het kwetsbare land aan de oostflank van de alliantie. Zij blijven daar voortaan permanent.
"Het zou de NAVO zeker geen kwaad doen" als bondgenoten het Duitse voorbeeld volgen, zegt von Geyr met een understatement. En als het de Nederlanders zijn: "des te beter". Nederland houdt het vooralsnog bij een kleine driehonderd militairen en wil met die troepen blijven rouleren.
Duitsland viert deze dagen dat het zeventig jaar deel uitmaakt van de NAVO. Op 6 mei 1955 trad West-Duitsland toe tot de alliantie.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
1 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
1 uur geledenARLINGTON (ANP) - De oorlog tegen Iran is volgens president Donald Trump snel voorbij, want er is "praktisch niets meer om aan te vallen". Hij zei dit woensdag in een kort vraaggesprek met de nieuwssite Axios.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft de eerste documenten vrijgegeven rond de benoeming van Peter Mandelson, de gewezen Britse ambassadeur voor de Verenigde Staten. Mandelson werd ontheven uit zijn functie nadat duidelijk was geworden hoe nauw de banden van de Britse diplomaat waren met de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse en Israëlische aanvallen tegen Iran zullen doorgaan "zolang als nodig is, totdat alle doelstellingen zijn bereikt", verklaarde de Israëlische defensieminister Israel Katz. Het is niet duidelijk welke doelen hij bedoelt. Katz benadrukte dat de aanvallen zware verliezen hebben toegebracht aan de Iraanse strijdkrachten en dat de Iraanse leiding is gevlucht, "als muizen de tunnels in".
5 uur geledenPOLEN (ANP/AFP/RTR) - Het Poolse OM onderzoekt of er banden zijn tussen een internationale groep criminelen die wordt verdacht van mensenhandel en gedwongen prostitutie en de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.
6 uur geleden