Duitse centralebankpresident bezorgd over tariefplannen Trump
FRANKFURT (ANP/DPA) - De president van de Duitse centrale bank is bezorgd over de plannen van de aankomende Amerikaanse president Donald Trump om nieuwe invoerheffingen op te leggen op producten uit Europa. Volgens Bundesbank-president Joachim Nagel kunnen die heffingen de Duitse economie forse schade toebrengen. Dat zei Nagel in een interview met het blad Die Zeit.
Trump heeft nieuwe tarieven aangekondigd tot 20 procent op de import van goederen uit Europa en er is vrees dat hierdoor een handelsoorlog kan ontstaan tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. "Als de tariefplannen worden ingevoerd, kan dit ons 1 procent van de economische productie in Duitsland kosten", verklaarde Nagel.
Duitsland worstelt al met een zeer zwakke economie, want de regering denkt dat er dit jaar opnieuw lichte krimp zal zijn. Voor volgend jaar, als Trump dan het Witte Huis betreedt, wordt nog wel op groei gerekend. Maar die heffingen kunnen dus voor problemen gaan zorgen. Nagel sluit niet uit dat Duitsland dan opnieuw in een recessie belandt. Het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut Ifo uit München heeft geschat dat de Trump-heffingen kunnen zorgen voor een daling van de Duitse export naar de VS met wel 15 procent. Duitsland voert bijvoorbeeld veel auto's uit naar de VS en andere industriële producten zoals bedrijfsmachines.
De centralebankpresident uitte ook zijn zorgen over de arbeidsmarkt, nu bijvoorbeeld Volkswagen heeft gezegd plannen te hebben om mogelijk vele duizenden banen in eigen land te schrappen en ook andere Duitse bedrijven grote ontslagrondes hebben aangekondigd. "De banen die we in de industrie verliezen, zullen wellicht niet meer zo gemakkelijk vervangen worden door nieuwe banen in de dienstensector", stelde Nagel.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op een megadeal van de chipmaker met Meta Platforms. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram koopt voor miljarden dollars aan AMD-chips en computers die zijn ontworpen voor kunstmatige intelligentie (AI). Als onderdeel van de overeenkomst ontvangt Meta ook het recht om in stappen 160 miljoen AMD-aandelen te kopen. Het aandeel AMD steeg 7 procent.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland constateren dat mensen steeds vaker niets van hun schulden hoeven terug te betalen. Daar zijn ondernemers "de dupe van", stellen de ondernemersorganisaties. Ze waarschuwen de Tweede Kamer dat dit de nieuwe norm dreigt te worden. Brancheorganisatie voor schuldhulpverlening NVVK is verbaasd over de oproep.
52 minuten geledenMANCHESTER (ANP/REUTERS) - Het sociale medium Reddit krijgt een boete van ruim 14 miljoen pond van de Britse privacytoezichthouder Information Commissioner's Office (ICO). Omgerekend gaat het om ongeveer 16 miljoen euro. Het Amerikaanse discussieplatform heeft de leeftijd van gebruikers niet goed gecontroleerd, waardoor kinderen onder de 13 jaar toegang kregen tot schadelijke berichten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse chipmaker Axelera AI heeft meer dan 250 miljoen dollar (211 miljoen euro) opgehaald bij investeerders. Het bedrijf uit Eindhoven maakt energiezuinige halfgeleiders waarmee kunstmatige-intelligentiemodellen kunnen worden gedraaid. Onder meer het Amerikaanse BlackRock deed als nieuwe investeerder mee in de investeringsronde, die werd geleid door het Europese durfkapitaalfonds Innovation Industries.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Financiële instellingen moeten meer doen om beter bestand te zijn tegen geopolitieke risico's, zoals de dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen. Dat heeft directeur toezicht Steven Maijoor van De Nederlandsche Bank (DNB) tegen journalisten gezegd.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Chinezen hebben aanzienlijk meer uitgegeven in de vakantieperiode rond het Chinese Nieuwjaar dan vorig jaar. Het aantal reizen en hotelovernachtingen steeg flink. Ook verkochten winkeliers meer. Dit gebeurde wel na stimulering door de overheid.
3 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG) - APM Terminals, onderdeel van de Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk, neemt tijdelijk de werkzaamheden in de havens van Panama over van het Hongkongse conglomeraat CK Hutchison. De stap volgt op de nietigverklaring door het Panamese Hooggerechtshof van de contracten van CK Hutchison voor de exploitatie van de havens van Balboa en Cristóbal, aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
3 uur geleden