Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duits onderzoeksinstituut: energie-embargo treft Rusland harder

Duits onderzoeksinstituut: energie-embargo treft Rusland harder

KIEL (ANP/DPA) - Een eventueel energie-embargo van de Europese Unie tegen Rusland zou de Russische economie hard raken, maar nauwelijks die van Duitsland en Europa. Dat concludeert het Duitse onderzoeksinstituut IfW, met het oog op het escalerende conflict in Oekraïne en de sancties die door Europa en de Verenigde Staten tegen Rusland zijn ingesteld.

Het IfW onderzocht met welke maatregelen Rusland het hardst zou worden geraakt. Het stopzetten van de gasstromen zou zorgen voor een daling van de Russische economische productie met iets minder dan 3 procent. Als de oliehandel zou worden stilgelegd zou dat voor Rusland een daling met 1 procent betekenen. "Voor Duitsland en de EU zou de economische schade in beide gevallen uiterst gering zijn", aldus IfW. Volgens het instituut maakt het daarbij niet uit of de EU een invoerembargo oplegt of dat Rusland besluit een leveringsembargo op te leggen.

In het geval van een handelsstop voor gas zou het Duitse bruto binnenlands product volgens het IfW zelfs licht stijgen met 0,1 procent. De reden voor de plus is dat westerse bondgenoten in het gat dat Rusland laat zouden springen. "En daar is Duitsland bijzonder concurrerend", aldus het instituut. "In het geval van een gasembargo zou Duitsland een kostenvoordeel hebben, bijvoorbeeld bij de energie-intensieve productie of verwerking van metalen, omdat zijn energiemix slechts voor een relatief klein deel uit Russisch gas bestaat".

Volgens berekeningen van het IfW zou een handelsembargo voor olie leiden tot een daling van de economische productie met 1,2 procent voor Rusland, maar slechts met 0,1 procent voor Duitsland en de EU. Het instituut schat de macro-economische gevolgen van een embargo op machines en machineonderdelen en op voertuigen en auto-onderdelen lager in. Hierdoor zou de Russische economie met respectievelijk 0,5 en 0,3 procent krimpen. Ook hier schat het IfW de gevolgen voor de economische prestaties van Duitsland en de EU als minimaal in.

Meer uit Financieel

Brussel bevraagt Shein over op kinderen lijkende sekspoppen

BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De Europese Commissie heeft de Aziatische webwinkel Shein om informatie gevraagd over de op kinderen lijkende sekspoppen die onlangs op het platform werden aangeboden. De kwestie leidde in Frankrijk al tot veel ophef. Brussel vreest dat er risico's zijn voor consumenten in heel Europa.

1 uur geleden
Beheerder DigiD vindt zorgen over Amerikaanse overname onterecht

DEN HAAG (ANP) - Logius, de beheerder van identiteitsverificatiesysteem DigiD, vindt zorgen over een mogelijke Amerikaanse overname onterecht. Volgens het overheidsagentschap is en blijft DigiD Nederlands, ook wanneer clouddienstenleverancier Solvinity wordt overgenomen door het Amerikaanse bedrijf Kyndryl.

1 uur geleden
Vervuiling en klimaatverandering maken kraanwater duurder

AMSTERDAM (ANP) - Het water uit de kraan wordt voor veel Nederlanders duurder in 2026. Meerdere drinkwaterbedrijven hebben hun tarieven voor volgend jaar bekendgemaakt. Ze verhogen de prijs voor het verbruik, en vaak ook de vaste prijs die klanten betalen voor hun wateraansluiting. Het extra geld zeggen ze nodig te hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen verbruik, klimaatverandering en vervuiling.

2 uur geleden
AliExpress verwijdert verkoper op kinderen lijkende sekspoppen

HANGZHOU (ANP) - De Chinese webwinkel AliExpress heeft een verkoper van op kinderen lijkende sekspoppen van zijn platform verbannen na een onderzoek door Reuters. Het persbureau wees eerder deze maand op vier advertenties van poppen die in Europa en de Verenigde Staten te koop werden aangeboden.

3 uur geleden
Derde stakingsdag België voelbaar in ov, haven en op vliegveld

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De derde en laatste dag van een stakingsactie in België is voelbaar in het openbaar vervoer, op luchthaven Brussels Airport en in de haven van Gent. In het Gentse havengebied staan stakers op bruggen en rotondes, wat hinder oplevert voor het scheeps- en autoverkeer.

3 uur geleden
Europese beurzen hoger door hoop op renteverlaging Fed

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met winsten aan de handelsdag begonnen, in navolging van de hogere koersenborden op Wall Street van dinsdag. Een reeks zwakkere dan verwachte economische cijfers in de Verenigde Staten heeft de verwachting aangewakkerd dat de Federal Reserve volgende maand weer met een renteverlaging komt.

4 uur geleden
ACM: netbeheerders lopen achter bij aanpak wachtrijen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het oplossen van de wachtrijen voor aansluitingen op het overvolle stroomnet gaat te langzaam. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die constateert dat netbeheerders achterlopen bij het aanpakken van het probleem. Het gevolg is dat de wachtrijen van bedrijven die een aansluiting willen maar deze voorlopig niet kunnen krijgen, blijven oplopen.

5 uur geleden