
Dodental uitbarsting vulkaan Semeru op Java loopt op
JAKARTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de uitbarsting van vulkaan Semeru op het Indonesische eiland Java is opgelopen tot minstens veertien. Er zijn voor zover bekend zeker zestig gewonden gevallen, veel van hen hebben brandwonden. De reddingswerkzaamheden moesten bovendien maandag worden gestaakt, nadat de vulkaan opnieuw as begon uit te spuwen.
"Alle evacuatieteams hebben zich tijdelijk teruggetrokken, omdat er een kleine nieuwe uitbarsting heeft plaatsgevonden die de evacuatieteams in gevaar zou kunnen brengen," zei een reddingswerker. "De zoektocht zal worden voortgezet zodra de situatie weer iets veiliger is." Tientallen mensen worden nog vermist, liet hij weten.
De reddingsdiensten wisten tien mijnwerkers te redden die vast waren komen te zitten na de uitbarsting van zaterdag. Er wordt gezocht naar overlevenden en door puin geblokkeerde wegen worden weer toegankelijk gemaakt. De regen die de komende dagen wordt verwacht kan het werk bemoeilijken.
Ring of fire
Er is een grote hoeveelheid as neergekomen op zeker elf dorpen. Ook zijn huizen en een brug beschadigd. Meer dan 1300 mensen zijn geëvacueerd. Ze zijn ondergebracht in moskeeën, scholen en dorpshuizen. De inwoners krijgen het dringende advies om zeker 5 kilometer uit de buurt van de krater te blijven. De vulkaan stootte ook zaterdag veel as en hete lucht uit.
De Indonesische president Joko Widodo heeft zijn condoleances overgebracht aan de nabestaanden en zijn medeleven betuigt aan de andere slachtoffers. Hij heeft de autoriteiten opdracht gegeven noodhulp te verlenen en op zoek te gaan naar slachtoffers.
De ruim 3600 meter hoge Semeru op Oost-Java is het afgelopen jaar verscheidene keren uitgebarsten. Indonesië ligt in de 'ring of fire', een gebied in de Grote Oceaan met bijna 130 actieve vulkanen waar ook veel aardbevingen voorkomen. Bij de uitbarsting van de vulkaan Merapi op Java in 2010 stierven meer dan 350 mensen en raakten 400.000 inwoners ontheemd.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben zaterdag een Venezolaanse vissersboot onderschept en acht uur lang bezet. Dat stelt het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 minuten geledenAT-TUWANI (ANP) - De Palestijnse regisseur en activist Basel Adra zegt zaterdag op de bezette Westelijke Jordaanoever te zijn aangevallen door kolonisten. Toen hij familieleden die bij het incident gewond waren geraakt, vergezelde naar een ziekenhuis, doorzocht het Israëlische leger zijn woning, aldus de filmmaker tegenover CNN.
8 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Hostages and Missing Families Forum zei zaterdag dat premier Benjamin Netanyahu het grootste obstakel vormt voor de vrijlating van Israëlische gijzelaars uit Gaza. Het Forum is de belangrijkste groep die de naasten van de gijzelaars bijstaat.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - In Berlijn hebben duizenden mensen gedemonstreerd tegen de oorlog in Gaza. Onder de leus "Stop de genocide in Gaza" trokken volgens de politie ongeveer 12.000 mensen naar de Brandenburger Tor. De organisatoren schatten het aantal deelnemers op ongeveer 20.000.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - Polen heeft zaterdag gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanwege een dreigende Russische drone-aanval op aangrenzende regio's van Oekraïne. Ook de luchtverdedigingssystemen op de grond werden in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Inmiddels is het gevaar geweken en zijn de operaties weer gestaakt, aldus de strijdkrachten op X.
12 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De politie in Londen heeft 25 arrestaties verricht bij de massaal bezochte demonstratie van activist Tommy Robinson. 26 agenten raakten gewond door het geweld dat een deel van de demonstranten gebruikte.
13 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Bij een explosie in een café in de Spaanse hoofdstad Madrid zijn zaterdag 25 mensen gewond geraakt. Twee van hen waren er ernstig aan toe en werden naar het ziekenhuis gebracht, melden de Spaanse hulpdiensten.
14 uur geleden