Diplomatiek balanceerwerk: EU-landen zoeken hulpgeld Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese landen hebben een manier gevonden om misschien 50 miljard euro extra hulpgeld voor Oekraïne mogelijk te maken. Hongarije lag in december nog dwars, maar lijkt inmiddels toeschietelijker.
Een werkvergadering van EU-diplomaten uit de 27 EU-landen heeft nu een compromis opgeleverd dat niet door Hongarije is geblokkeerd.
De kwestie over het hulpgeld is ingewikkeld omdat hiervoor de EU-meerjarenbegroting moet worden aangepast. Daarover moeten alle 27 lidstaten én het Europees Parlement het eens zijn. Na de Hongaarse tegenstem op de topconferentie van Europese regeringsleiders in december werd een nieuwe Europese top gepland op 1 februari. De hoop is dat de EU-regeringsleiders dan wel unaniem kunnen besluiten.
Voorwaarde Hongaren
Intussen wordt er op diplomatiek niveau hard gewerkt om de EU-landen zo veel mogelijk bij elkaar te brengen. Het dinsdag gevonden compromis is dat de EU-landen nu alvast met het Europees Parlement onderhandelen over een basisverdrag voor het hulpgeld. Het idee daarachter is dat als er een raamwerk ligt, het hulpgeld straks sneller kan worden uitgekeerd. Oekraïne heeft aangegeven het geld dringend nodig te hebben voor de oorlog tegen Rusland en andere kosten.
Hongarije heeft volgens diverse diplomaten aan het blad Politico en anderen laten doorschemeren dat het inmiddels akkoord kan gaan met het geld voor Oekraïne als het hulpgeld over vier jaar wordt gespreid en in vier kleinere, jaarlijkse porties wordt verdeeld. Over die kleinere porties zouden de 27 EU-landen dan jaarlijks unaniem moeten beslissen. Die oplossing heeft ook nadelen. Want Hongarije kan dan ieder jaar opnieuw de andere EU-landen en Oekraïne in spanning houden of het akkoord wil gaan met de uitkering ervan.
Voorzitterschap België
Daarom werkt de Europese Commissie nog aan een ander voorstel waarbij het hulpgeld voor Oekraïne via een apart financieringssysteem wordt samengebracht, buiten de reguliere EU-begroting om. Voordeel daarvan zou zijn dat de overige 26 EU-landen hierover kunnen beslissen zonder Hongarije.
Maar voorlopig hebben diplomaten dus weer een uitweg gevonden uit de EU-ruzie. Mede dankzij België. De Belgen zijn vanaf 1 januari voor een half jaar de voorzitter van de periodieke vergaderingen van EU-vakministers en -diplomaten. Elk EU-land is per toerbeurt voor een half jaar voorzitter en moet dan proberen de nationale standpunten bij elkaar te brengen. Daarna is Hongarije aan de beurt.
Meer uit Buitenland
TENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
3 uur geledenQUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.
3 uur geleden