Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Diplomatiek balanceerwerk: EU-landen zoeken hulpgeld Oekraïne

Diplomatiek balanceerwerk: EU-landen zoeken hulpgeld Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Europese landen hebben een manier gevonden om misschien 50 miljard euro extra hulpgeld voor Oekraïne mogelijk te maken. Hongarije lag in december nog dwars, maar lijkt inmiddels toeschietelijker.

Een werkvergadering van EU-diplomaten uit de 27 EU-landen heeft nu een compromis opgeleverd dat niet door Hongarije is geblokkeerd.

De kwestie over het hulpgeld is ingewikkeld omdat hiervoor de EU-meerjarenbegroting moet worden aangepast. Daarover moeten alle 27 lidstaten én het Europees Parlement het eens zijn. Na de Hongaarse tegenstem op de topconferentie van Europese regeringsleiders in december werd een nieuwe Europese top gepland op 1 februari. De hoop is dat de EU-regeringsleiders dan wel unaniem kunnen besluiten.

Voorwaarde Hongaren

Intussen wordt er op diplomatiek niveau hard gewerkt om de EU-landen zo veel mogelijk bij elkaar te brengen. Het dinsdag gevonden compromis is dat de EU-landen nu alvast met het Europees Parlement onderhandelen over een basisverdrag voor het hulpgeld. Het idee daarachter is dat als er een raamwerk ligt, het hulpgeld straks sneller kan worden uitgekeerd. Oekraïne heeft aangegeven het geld dringend nodig te hebben voor de oorlog tegen Rusland en andere kosten.

Hongarije heeft volgens diverse diplomaten aan het blad Politico en anderen laten doorschemeren dat het inmiddels akkoord kan gaan met het geld voor Oekraïne als het hulpgeld over vier jaar wordt gespreid en in vier kleinere, jaarlijkse porties wordt verdeeld. Over die kleinere porties zouden de 27 EU-landen dan jaarlijks unaniem moeten beslissen. Die oplossing heeft ook nadelen. Want Hongarije kan dan ieder jaar opnieuw de andere EU-landen en Oekraïne in spanning houden of het akkoord wil gaan met de uitkering ervan.

Voorzitterschap België

Daarom werkt de Europese Commissie nog aan een ander voorstel waarbij het hulpgeld voor Oekraïne via een apart financieringssysteem wordt samengebracht, buiten de reguliere EU-begroting om. Voordeel daarvan zou zijn dat de overige 26 EU-landen hierover kunnen beslissen zonder Hongarije.

Maar voorlopig hebben diplomaten dus weer een uitweg gevonden uit de EU-ruzie. Mede dankzij België. De Belgen zijn vanaf 1 januari voor een half jaar de voorzitter van de periodieke vergaderingen van EU-vakministers en -diplomaten. Elk EU-land is per toerbeurt voor een half jaar voorzitter en moet dan proberen de nationale standpunten bij elkaar te brengen. Daarna is Hongarije aan de beurt.

Meer uit Buitenland

Politici stappen mogelijk in of uit Israëls kabinet bij bestand

JERUZALEM (ANP) - Een eventueel staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas zou voor wisselingen in het Israëlische kabinet van premier Benjamin Netanyahu kunnen zorgen. Israëlische media, waaronder Times of Israel, melden dat de extremistische minister Bezalel Smotrich dreigt om zich terug te trekken als er een bestand komt. Oud-minister Benny Gantz zou juist overwegen om zich weer bij de regering aan te sluiten om een deal met Hamas aan een meerderheid te helpen.

7 uur geleden
Netanyahu geeft opdracht Hamas sneller te verslaan

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven om Hamas-bolwerken versneld in te nemen. Dat staat in een verklaring van zijn kantoor. Er wordt niet gespecificeerd hoe de nieuwe tijdlijn eruitziet.

8 uur geleden
Rechter blokkeert vrijgeven documenten uit Epstein-dossier

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft het verzoek om documenten vrij te geven uit de zaak tegen Jeffrey Epstein afgewezen. President Donald Trump had vorige maand opgedragen om materiaal uit het dossier openbaar te maken, maar dat is nu door de rechter geblokkeerd.

9 uur geleden
Israël begint operatie om Gaza-Stad in te nemen

GAZA-STAD (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht meldt dat de eerste fase van de geplande aanval op Gaza-Stad in de Gazastrook van start is gegaan. Een legerwoordvoerder laat weten dat gebieden aan de buitenrand van de stad al in Israëlische handen zijn.

10 uur geleden
Nederlands bedrijf Mammoet noemt vervoeren Zweedse kerk bijzonder

KIRUNA (ANP) - Het Nederlandse transportbedrijf Mammoet kijkt terug op een bijzondere klus na het vervoeren van een historische kerk in Zweden. In de noordelijk gelegen stad Kiruna verplaatste het in zware objecten gespecialiseerde bedrijf het gehele houten bouwwerk over een afstand van 5 kilometer. "Het is een heel bijzonder gebouw en inwoners van de stad hebben er een emotionele band mee", zegt een woordvoerder van Mammoet telefonisch vanuit Kiruna.

10 uur geleden
Legerchefs NAVO hadden 'goed, openhartig gesprek' over Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De legerleiders van de NAVO-landen hebben een "goed, openhartig gesprek" gehad over de situatie in Oekraïne en de vredesbesprekingen met Rusland. Dat meldt de voorzitter van het overleg admiraal Giuseppe Cavo Dragone op X. Hij laat zich niet uit over concrete uitkomsten van de videovergadering, maar benadrukt dat de eenheid van het bondgenootschap "echt voelbaar" was tijdens het gesprek.

11 uur geleden
Tientallen mensen in Spanje opgepakt in verband met natuurbranden

MADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft deze zomer 37 mensen opgepakt voor het veroorzaken van bosbranden, melden Spaanse media als El País en La Vanguardia. Ook wordt er nog onderzoek gedaan naar 113 mensen die betrokken zouden zijn bij de branden, die de afgelopen weken honderdduizenden hectares hebben getroffen.

12 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!