Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie VS ziet aanvallen Jemen als voorlopig afgerond succes

Defensie VS ziet aanvallen Jemen als voorlopig afgerond succes

WASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, het Pentagon, ziet de bombardementen en luchtaanvallen op Jemen als een voorlopig afgerond succes. Er worden nu niet meer militairen naar de regio gestuurd. Volgens minister Lloyd Austin hebben de Houthi-rebellen in dat land "een duidelijke boodschap" ontvangen. "Ze weten nu dat ze een hoge prijs betalen als ze hun illegale aanvallen (op schepen in de Rode Zee) niet stoppen."

Maar de VS blijven waakzaam. "We zullen niet aarzelen met onze strijdkrachten de wereldeconomie, en de vrije doorvaart voor legale handel in een van de drukste waterwegen van de wereld, te verdedigen", aldus de defensieminister die momenteel in een ziekenhuis wordt behandeld. Hij heeft volgens het Pentagon wel deelgenomen aan de operatie tegen het door Houthi's beheerste deel van Jemen.

De door president Joe Biden bevolen bombardementen zijn bij een aantal volksvertegenwoordigers in het Congres verkeerd gevallen. Democratische én Republikeinse parlementariërs hebben geklaagd dat de president het Congres helemaal niets heeft gevraagd over de militaire actie. Ze zeggen dat hij de grondwet heeft geschonden, omdat daar aan het begin staat dat oorlog alleen met instemming van het Congres mag. Verderop in de grondwet komt dit thema in een ander verband terug. "Geen (deel)staat mag zonder instemming van het Congres (...) deelnemen aan een oorlog."

De Democratische Pramila Jayapal uit het Huis van Afgevaardigden is een van de critici. Ze noemde het "een onaanvaardbare schending van artikel 1 van de grondwet waar staat dat voor militaire actie instemming van het Congres is vereist". Meerdere linkse afgevaardigden uiten de kritiek, maar ook Republikeinen zoals de senator Mike Lee. Die stelt dat "de president naar het Congres moet komen voor hij ons in nog een conflict in het Midden-Oosten stort. Daarom is artikel 1 van de grondwet er". En bij de verdediging van dit principe doet het er niet toe of je Democratisch of Republikeins bent, aldus Lee.

Meer uit Buitenland

Eurocommissaris: EU moet Oekraïne helpen met extra luchtafweer

STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.

1 uur geleden
Rusland arresteert derde verdachte voor aanslag op topmilitair

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.

1 uur geleden
Duitsland wil voor ruim half miljard aanvalsdrones kopen

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.

1 uur geleden
Definitieve instemming EU-parlement met klimaatdoel voor 2040

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.

1 uur geleden
Europees Parlement stemt voor strengere asielregels

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.

2 uur geleden
Oppositie ziet 'uitstel van executie' voor geplaagde Starmer

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft "uitstel van executie" gekregen nadat zijn positie onder grote druk was komen te staan. Dat zei de conservatieve oppositieleider Kemi Badenoch tegen Sky News. Ze zei dat parlementariërs uit het kamp van Starmer vrezen voor hun baan en hem daarom nog niet laten vallen.

2 uur geleden
VN-mensenrechtenchef waarschuwt voor gevechten in Ethiopië

MEKELE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk waarschuwt voor escalerende gevechten in de Tigray-regio in Ethiopië. Daar woedde tussen 2020 en 2022 een gewelddadige burgeroorlog tussen het regeringsleger en lokale rebellengroepen. Sinds eind januari zijn de gevechten weer geïntensiveerd. "De situatie blijft zeer instabiel en we vrezen dat deze verder zal verslechteren", aldus Türk.

2 uur geleden