Defensie VS ziet aanvallen Jemen als voorlopig afgerond succes
WASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, het Pentagon, ziet de bombardementen en luchtaanvallen op Jemen als een voorlopig afgerond succes. Er worden nu niet meer militairen naar de regio gestuurd. Volgens minister Lloyd Austin hebben de Houthi-rebellen in dat land "een duidelijke boodschap" ontvangen. "Ze weten nu dat ze een hoge prijs betalen als ze hun illegale aanvallen (op schepen in de Rode Zee) niet stoppen."
Maar de VS blijven waakzaam. "We zullen niet aarzelen met onze strijdkrachten de wereldeconomie, en de vrije doorvaart voor legale handel in een van de drukste waterwegen van de wereld, te verdedigen", aldus de defensieminister die momenteel in een ziekenhuis wordt behandeld. Hij heeft volgens het Pentagon wel deelgenomen aan de operatie tegen het door Houthi's beheerste deel van Jemen.
De door president Joe Biden bevolen bombardementen zijn bij een aantal volksvertegenwoordigers in het Congres verkeerd gevallen. Democratische én Republikeinse parlementariërs hebben geklaagd dat de president het Congres helemaal niets heeft gevraagd over de militaire actie. Ze zeggen dat hij de grondwet heeft geschonden, omdat daar aan het begin staat dat oorlog alleen met instemming van het Congres mag. Verderop in de grondwet komt dit thema in een ander verband terug. "Geen (deel)staat mag zonder instemming van het Congres (...) deelnemen aan een oorlog."
De Democratische Pramila Jayapal uit het Huis van Afgevaardigden is een van de critici. Ze noemde het "een onaanvaardbare schending van artikel 1 van de grondwet waar staat dat voor militaire actie instemming van het Congres is vereist". Meerdere linkse afgevaardigden uiten de kritiek, maar ook Republikeinen zoals de senator Mike Lee. Die stelt dat "de president naar het Congres moet komen voor hij ons in nog een conflict in het Midden-Oosten stort. Daarom is artikel 1 van de grondwet er". En bij de verdediging van dit principe doet het er niet toe of je Democratisch of Republikeins bent, aldus Lee.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
2 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil dat bemiddelaar Pakistan nogmaals bevestigt dat het onder een bestand valt dat de VS en Iran hebben gesloten. Dat meldde de Libanese regering nadat de Israëlische bombardementen ook na het staakt-het-vuren waren doorgegaan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist de komende dagen concrete toezeggingen van de landen die willen helpen de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart, zeggen bronnen tegen meerdere media. NAVO-topman Mark Rutte, die Trump woensdag bezocht, heeft die boodschap volgens het Duitse Der Spiegel en persbureau Reuters doorgegeven.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA/RTR) - De hevige Israëlische aanvallen op Libanon schenden volgens de Iraanse president Masoud Pezeshkian de wapenstilstand tussen de VS en Iran. Ze maken onderhandelingen volkomen zinloos, beklemtoonde hij. Iran laat volgens de president "het volk van Libanon niet alleen". Ook parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf vindt dat de VS het akkoord hebben geschonden door de bloedige aanvallen in Libanon.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil snel opheldering van de Hongaarse premier Viktor Orbán na nieuwe berichten over lekken naar Rusland. Uit telefoongesprekken blijkt volgens verschillende media dat de Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó informatie over het toetredingsproces van Oekraïne tot de Europese Unie heeft doorgespeeld aan zijn Russische ambtsgenoot Sergej Lavrov.
2 uur geleden