Conclaaf voor pausverkiezing begint op 7 mei
VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Het conclaaf voor de verkiezing van de nieuwe paus begint op 7 mei, meldt het Vaticaan. Die datum zouden de kardinalen hebben gekozen om samen te komen in Vaticaanstad en een opvolger te kiezen van Franciscus, die vorige week op 88-jarige leeftijd overleed.
Bij het conclaaf mogen alle 135 kardinalen die nog geen 80 jaar waren bij Franciscus' dood stemmen voor een nieuwe leider van de Rooms-Katholieke Kerk. Dat gebeurt achter gesloten deuren. Vandaar het woord conclaaf, dat is afgeleid van het Latijnse 'cum clave' (met de sleutel). De stemming vindt plaats in de Sixtijnse Kapel, bekend van de fresco's van Michelangelo.
In theorie hoeft de nieuwe kerkvorst niet een van de kardinalen te zijn, maar in de praktijk is dat altijd het geval. Als geen kandidaat twee derde van de stemmen behaalt, moet er een nieuwe stemronde komen. Dat wordt met de buitenwereld gecommuniceerd door zwarte rook uit de schoorsteen te laten komen. Wanneer de kardinalen een nieuwe paus hebben gekozen, is er witte rook.
Progressief
Het is van tevoren niet duidelijk hoelang een conclaaf duurt. In 2013 werd Franciscus na twee dagen gekozen. Hij was een relatief progressieve paus en de vraag is nu of de kardinalen weer een progressieveling kiezen of juist een conservatievere kerkleider.
Tijdens zijn pontificaat heeft Franciscus tientallen kardinalen aangesteld die het wel eens zijn met zijn visie op de Kerk. Dat betekent dat de kans groot is dat zij, bij de benoeming van een nieuwe paus, iemand zullen aanwijzen die net zo progressief is. Van de stemgerechtigden is bijna twee derde door Franciscus benoemd als kardinaal.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
6 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
6 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
6 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
7 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
12 uur geleden