Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Conclaaf voor pausverkiezing begint op 7 mei

Conclaaf voor pausverkiezing begint op 7 mei

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Het conclaaf voor de verkiezing van de nieuwe paus begint op 7 mei, meldt het Vaticaan. Die datum zouden de kardinalen hebben gekozen om samen te komen in Vaticaanstad en een opvolger te kiezen van Franciscus, die vorige week op 88-jarige leeftijd overleed.

Bij het conclaaf mogen alle 135 kardinalen die nog geen 80 jaar waren bij Franciscus' dood stemmen voor een nieuwe leider van de Rooms-Katholieke Kerk. Dat gebeurt achter gesloten deuren. Vandaar het woord conclaaf, dat is afgeleid van het Latijnse 'cum clave' (met de sleutel). De stemming vindt plaats in de Sixtijnse Kapel, bekend van de fresco's van Michelangelo.

In theorie hoeft de nieuwe kerkvorst niet een van de kardinalen te zijn, maar in de praktijk is dat altijd het geval. Als geen kandidaat twee derde van de stemmen behaalt, moet er een nieuwe stemronde komen. Dat wordt met de buitenwereld gecommuniceerd door zwarte rook uit de schoorsteen te laten komen. Wanneer de kardinalen een nieuwe paus hebben gekozen, is er witte rook.

Progressief

Het is van tevoren niet duidelijk hoelang een conclaaf duurt. In 2013 werd Franciscus na twee dagen gekozen. Hij was een relatief progressieve paus en de vraag is nu of de kardinalen weer een progressieveling kiezen of juist een conservatievere kerkleider.

Tijdens zijn pontificaat heeft Franciscus tientallen kardinalen aangesteld die het wel eens zijn met zijn visie op de Kerk. Dat betekent dat de kans groot is dat zij, bij de benoeming van een nieuwe paus, iemand zullen aanwijzen die net zo progressief is. Van de stemgerechtigden is bijna twee derde door Franciscus benoemd als kardinaal.

Meer uit Buitenland

Veroordeelde Marius Borg Høiby in hoger beroep

OSLO (ANP) - De maandag veroordeelde Marius Borg Høiby gaat in hoger beroep. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit tekent beroep aan op drie punten, melden Noorse media.

28 minuten geleden
AzG: meer noodhulp nodig om ebola-uitbraak te bedwingen

BUNIA (ANP) - Er is meer noodhulp nodig om de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo onder controle te brengen, stelt Artsen zonder Grenzen (AzG). Volgens de hulporganisatie verspreidt het dodelijke virus zich een maand na de uitbraak nog altijd sneller dan dat de hulp voor de bestrijding toeneemt.

1 uur geleden
Wereldwijd positieve geluiden over overeenkomst Iran en VS

DEN HAAG (ANP/AFP) - Wereldwijd wordt de aangekondigde raamovereenkomst voor een duurzaam staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran positief ontvangen. Onder meer landen in de regio spreken hun steun uit voor het vrijdag te tekenen document.

2 uur geleden
Iran: VS verantwoordelijk voor einde aanvallen Israël op Libanon

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran vindt dat de Verenigde Staten ervoor verantwoordelijk zijn dat Israël zijn aanvallen op Libanon beëindigt. De VS en Iran hebben een deal gesloten die ook Libanon omvat, maar Israël was geen partij bij de overeenkomst en is in elk geval niet van plan zijn troepen uit Libanon terug te trekken.

2 uur geleden
Frankrijk: missie Straat van Hormuz kan snel worden ingezet

LUXEMBURG (ANP) - De internationale missie die tientallen landen hebben voorbereid om de veilige doorvaart in de Straat van Hormuz te garanderen, kan snel worden ingezet. Dat zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot maandagochtend in Luxemburg.

3 uur geleden
Libanese functionaris: Libanon niet bekend met details akkoord

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon is niet op de hoogte gesteld van de details van het akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran, zegt een Libanese functionaris. De overeenkomst moet een eerste stap zijn naar het beëindigen van de Iranoorlog, inclusief de strijd in Libanon.

3 uur geleden
Bron: VS en Iran houden deze week indirecte besprekingen in Doha

DOHA (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran gaan deze week indirecte besprekingen houden in de Qatarese hoofdstad Doha, zegt een diplomaat tegen persbureau AFP. Die gesprekken zijn bedoeld als voorbereiding op de ondertekening van een deal tussen de twee landen, vrijdag in Zwitserland.

3 uur geleden