Chipbedrijven omlaag op Damrak na resultaten Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en ASMI gingen donderdag omlaag op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de resultaten van Nvidia. De Amerikaanse verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) wist in de afgelopen kwartalen de hooggespannen marktverwachtingen steeds ruimschoots te overtreffen en kwam opnieuw met sterke cijfers. De omzetvooruitzichten voor het huidige kwartaal lijken echter niet helemaal aan de hoge verwachtingen te voldoen en het aandeel lijkt later op de dag in New York lager te gaan openen.
De licht teleurstellende vooruitzichten suggereren dat het enthousiasme rond AI op de beurzen de realiteit mogelijk voorbijschiet. Nvidia-beleggers dreven de aandelen dit jaar al met zo'n 200 procent op, waardoor het 's werelds meest waardevolle bedrijf werd. Maar de chipfabrikant heeft moeite om aan de grote vraag naar zijn producten te voldoen. De omzetgroei in het derde kwartaal viel dan ook een stuk lager uit dan in de voorgaande kwartalen.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 858,12 punten. ASMI en ASML verloren tot 1 procent. Branchegenoot Besi hield het verlies beperkt tot 0,3 procent. De MidKap daalde 0,3 procent tot 856,93 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen stegen tot 0,3 procent. Parijs zakte 0,1 procent.
Heineken
Naast de chipbedrijven stonden bierbrouwer Heineken en muziekgroep UMG in de staartgroep van de AEX, met minnen van 0,8 procent. Dsm-firmenich verloor 0,3 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf heeft het resterende belang in de Franse geur- en smaakfabrikant Robertet Group verkocht. Dataleverancier RELX en olie- en gasconcern Shell gingen aan kop, met plussen tot 0,9 procent.
Envipco kwam nog met cijfers. De maker van recyclingmachines zag de omzet in het derde kwartaal stijgen. De omzetgroei viel wel lager uit dan in de eerste helft van het jaar. Het aandeel zakte 6,8 procent.
Novartis
In Zürich won Novartis 0,5 procent. De Zwitserse farmaceut houdt een beleggersdag in Londen en verhoogde de omzetverwachting voor de komende jaren. In Londen kelderde JD Sports 10 procent na een winstwaarschuwing van de Britse sportketen.
De euro was 1,0536 dollar waard, tegen 1,0520 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 69,45 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 73,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
9 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
1 dag geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
1 dag geleden