Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven omlaag op Damrak na resultaten Nvidia

Chipbedrijven omlaag op Damrak na resultaten Nvidia

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en ASMI gingen donderdag omlaag op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de resultaten van Nvidia. De Amerikaanse verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) wist in de afgelopen kwartalen de hooggespannen marktverwachtingen steeds ruimschoots te overtreffen en kwam opnieuw met sterke cijfers. De omzetvooruitzichten voor het huidige kwartaal lijken echter niet helemaal aan de hoge verwachtingen te voldoen en het aandeel lijkt later op de dag in New York lager te gaan openen.

De licht teleurstellende vooruitzichten suggereren dat het enthousiasme rond AI op de beurzen de realiteit mogelijk voorbijschiet. Nvidia-beleggers dreven de aandelen dit jaar al met zo'n 200 procent op, waardoor het 's werelds meest waardevolle bedrijf werd. Maar de chipfabrikant heeft moeite om aan de grote vraag naar zijn producten te voldoen. De omzetgroei in het derde kwartaal viel dan ook een stuk lager uit dan in de voorgaande kwartalen.

De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 858,12 punten. ASMI en ASML verloren tot 1 procent. Branchegenoot Besi hield het verlies beperkt tot 0,3 procent. De MidKap daalde 0,3 procent tot 856,93 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen stegen tot 0,3 procent. Parijs zakte 0,1 procent.

Heineken

Naast de chipbedrijven stonden bierbrouwer Heineken en muziekgroep UMG in de staartgroep van de AEX, met minnen van 0,8 procent. Dsm-firmenich verloor 0,3 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf heeft het resterende belang in de Franse geur- en smaakfabrikant Robertet Group verkocht. Dataleverancier RELX en olie- en gasconcern Shell gingen aan kop, met plussen tot 0,9 procent.

Envipco kwam nog met cijfers. De maker van recyclingmachines zag de omzet in het derde kwartaal stijgen. De omzetgroei viel wel lager uit dan in de eerste helft van het jaar. Het aandeel zakte 6,8 procent.

Novartis

In Zürich won Novartis 0,5 procent. De Zwitserse farmaceut houdt een beleggersdag in Londen en verhoogde de omzetverwachting voor de komende jaren. In Londen kelderde JD Sports 10 procent na een winstwaarschuwing van de Britse sportketen.

De euro was 1,0536 dollar waard, tegen 1,0520 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 69,45 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 73,48 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Shell koopt Canadees energiebedrijf in miljardendeal

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.

14 uur geleden
Voorzichtig begin op Wall Street na vastlopen overleg Iran en VS

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.

14 uur geleden
Rechter: KLM en Suriname moeten vergoeding reisagenten evalueren

PARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.

14 uur geleden
Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen samenwerking aan

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.

14 uur geleden
Duitse ingreep bij tankstations werkte averechts, zeggen economen

MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.

18 uur geleden
Oud-werknemer TSMC 10 jaar cel in om stelen bedrijfsgeheimen

NEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.

18 uur geleden
China blokkeert overname AI-bedrijf door Facebook-moeder Meta

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.

19 uur geleden