Chipbedrijven omlaag op Damrak na resultaten Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en ASMI gingen donderdag omlaag op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de resultaten van Nvidia. De Amerikaanse verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) wist in de afgelopen kwartalen de hooggespannen marktverwachtingen steeds ruimschoots te overtreffen en kwam opnieuw met sterke cijfers. De omzetvooruitzichten voor het huidige kwartaal lijken echter niet helemaal aan de hoge verwachtingen te voldoen en het aandeel lijkt later op de dag in New York lager te gaan openen.
De licht teleurstellende vooruitzichten suggereren dat het enthousiasme rond AI op de beurzen de realiteit mogelijk voorbijschiet. Nvidia-beleggers dreven de aandelen dit jaar al met zo'n 200 procent op, waardoor het 's werelds meest waardevolle bedrijf werd. Maar de chipfabrikant heeft moeite om aan de grote vraag naar zijn producten te voldoen. De omzetgroei in het derde kwartaal viel dan ook een stuk lager uit dan in de voorgaande kwartalen.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 858,12 punten. ASMI en ASML verloren tot 1 procent. Branchegenoot Besi hield het verlies beperkt tot 0,3 procent. De MidKap daalde 0,3 procent tot 856,93 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen stegen tot 0,3 procent. Parijs zakte 0,1 procent.
Heineken
Naast de chipbedrijven stonden bierbrouwer Heineken en muziekgroep UMG in de staartgroep van de AEX, met minnen van 0,8 procent. Dsm-firmenich verloor 0,3 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf heeft het resterende belang in de Franse geur- en smaakfabrikant Robertet Group verkocht. Dataleverancier RELX en olie- en gasconcern Shell gingen aan kop, met plussen tot 0,9 procent.
Envipco kwam nog met cijfers. De maker van recyclingmachines zag de omzet in het derde kwartaal stijgen. De omzetgroei viel wel lager uit dan in de eerste helft van het jaar. Het aandeel zakte 6,8 procent.
Novartis
In Zürich won Novartis 0,5 procent. De Zwitserse farmaceut houdt een beleggersdag in Londen en verhoogde de omzetverwachting voor de komende jaren. In Londen kelderde JD Sports 10 procent na een winstwaarschuwing van de Britse sportketen.
De euro was 1,0536 dollar waard, tegen 1,0520 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 69,45 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 73,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.
8 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
13 uur geleden