Chipbedrijven flink hoger in AEX, ECB verlaagt opnieuw rente
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. De hoofdgraadmeter werd daarbij geholpen door de chipbedrijven die stevige koerswinsten lieten zien. Die volgden op de opmars van de Amerikaanse chipsector, waar het populaire AI-chipbedrijf Nvidia een dag eerder 8 procent aan waarde won. Bij het sluiten van de aandelenbeurs in Amsterdam stond Nvidia opnieuw op winst.
Beleggers verwerkten verder het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De rente in het eurogebied is voor de tweede keer dit jaar verlaagd om de economie te ondersteunen. Door de lagere leenkosten wordt het goedkoper voor bedrijven om investeringen te financieren.
In een toelichting benadrukte ECB-president Christine Lagarde dat het rentepad van de centrale bank niet vooraf is vastgelegd en dat per vergadering een besluit wordt genomen op basis van de beschikbare informatie. In de Verenigde Staten zal de Federal Reserve waarschijnlijk volgende week de rente voor het eerst sinds jaren verlagen.
Positief analistenrapport
De AEX noteerde bij het slot 1 procent hoger op 893,25 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 883,06 punten. Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omhoog.
De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdindex met plussen tot 3,8 procent. ABN AMRO (plus 2,9 procent) profiteerde van een positief analistenrapport van JPMorgan Chase, waarbij het aandeel van de verkooplijst van de Amerikaanse bank werd gehaald.
Commerzbank
Bij de kleinere fondsen steeg BAM 1 procent. Het bouwbedrijf heeft een grote opdracht in het Verenigd Koninkrijk binnengehaald. In opdracht van de Britse spoorwegbeheerder Network Rail gaat BAM een spoortraject in het noorden van Engeland moderniseren. De projectsom voor de onderneming uit Bunnik bedraagt circa 950 miljoen euro.
In Frankfurt klom Commerzbank nog eens 2,3 procent, na de koerssprong van 18 procent op woensdag. Aanleiding is het belang van 9 procent dat het Italiaanse UniCredit in de Duitse bank heeft genomen waardoor overnamespeculaties ontstonden. Commerzbank zou zich willen verzetten tegen een volledige overname door de Italiaanse branchegenoot.
De euro was 1,1037 dollar waard, tegen 1,1011 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 3 procent meer op 69,40 dollar. Brentolie werd 2,6 procent duurder op 72,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
13 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
15 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
16 uur geleden