Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven flink hoger in AEX, ECB verlaagt opnieuw rente

Chipbedrijven flink hoger in AEX, ECB verlaagt opnieuw rente

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. De hoofdgraadmeter werd daarbij geholpen door de chipbedrijven die stevige koerswinsten lieten zien. Die volgden op de opmars van de Amerikaanse chipsector, waar het populaire AI-chipbedrijf Nvidia een dag eerder 8 procent aan waarde won. Bij het sluiten van de aandelenbeurs in Amsterdam stond Nvidia opnieuw op winst.

Beleggers verwerkten verder het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De rente in het eurogebied is voor de tweede keer dit jaar verlaagd om de economie te ondersteunen. Door de lagere leenkosten wordt het goedkoper voor bedrijven om investeringen te financieren.

In een toelichting benadrukte ECB-president Christine Lagarde dat het rentepad van de centrale bank niet vooraf is vastgelegd en dat per vergadering een besluit wordt genomen op basis van de beschikbare informatie. In de Verenigde Staten zal de Federal Reserve waarschijnlijk volgende week de rente voor het eerst sinds jaren verlagen.

Positief analistenrapport

De AEX noteerde bij het slot 1 procent hoger op 893,25 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 883,06 punten. Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omhoog.

De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdindex met plussen tot 3,8 procent. ABN AMRO (plus 2,9 procent) profiteerde van een positief analistenrapport van JPMorgan Chase, waarbij het aandeel van de verkooplijst van de Amerikaanse bank werd gehaald.

Commerzbank

Bij de kleinere fondsen steeg BAM 1 procent. Het bouwbedrijf heeft een grote opdracht in het Verenigd Koninkrijk binnengehaald. In opdracht van de Britse spoorwegbeheerder Network Rail gaat BAM een spoortraject in het noorden van Engeland moderniseren. De projectsom voor de onderneming uit Bunnik bedraagt circa 950 miljoen euro.

In Frankfurt klom Commerzbank nog eens 2,3 procent, na de koerssprong van 18 procent op woensdag. Aanleiding is het belang van 9 procent dat het Italiaanse UniCredit in de Duitse bank heeft genomen waardoor overnamespeculaties ontstonden. Commerzbank zou zich willen verzetten tegen een volledige overname door de Italiaanse branchegenoot.

De euro was 1,1037 dollar waard, tegen 1,1011 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 3 procent meer op 69,40 dollar. Brentolie werd 2,6 procent duurder op 72,44 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Hoge Raad oordeelt hogere belastingrente voor bedrijven ongeldig

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiƫn mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.

11 minuten geleden
Toeristen boekten recordaantal overnachtingen in de EU

LUXEMBURG (ANP) - Toeristen sliepen vorig jaar een recordaantal nachten in accommodaties in de EU. In totaal werden er 3,08 miljard nachtjes weg geboekt, 2 procent meer dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van statistiekbureau Eurostat.

12 minuten geleden
Andere grote rederijen wachten nog met terugkeer naar Suezkanaal

HAMBURG (ANP) - Andere grote rederijen kiezen er voorlopig niet voor om weer via het Suezkanaal te varen. Maersk maakte donderdag bekend wel terug te keren. Hapag-Lloyd en ONE laten desgevraagd weten de situatie te monitoren, maar voorlopig de vaarweg te blijven mijden.

59 minuten geleden
Meer ijzererts zorgt voor toename overslag in Zeeuwse havens

TERNEUZEN (ANP) - De overslag in de havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent is vorig jaar licht toegenomen. De havens in het overkoepelende North Sea Port noteerden een goederenoverslag via de zeevaart van 67 miljoen ton, een stijging van 0,4 procent. Dat is het gevolg van een sterk laatste kwartaal met veel ijzererts.

1 uur geleden
BBC sluit contentdeal met videoplatform YouTube, meldt FT

LONDEN (ANP/RTR) - De BBC is van plan voor het eerst programma's te produceren voor YouTube, het videoplatform van het Amerikaanse internetconcern Google. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. De Britse publieke omroep hoopt hiermee meer inkomsten binnen te halen nu steeds meer kijkers overstappen op streamingdiensten.

1 uur geleden
TikTok-technologie checkt video's om te jonge gebruikers te weren

STOCKHOLM (ANP) - TikTok zegt binnenkort nieuwe technologie te gebruiken om de leeftijd van gebruikers in Europa te controleren, onder andere op basis van geposte video's. Formeel is de socialemedia-app bedoeld voor mensen die ouder zijn dan 13, maar jongere gebruikers maken toch vaak een account aan.

1 uur geleden
China en Canada verlagen tarieven op koolzaad en auto's

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - China en Canada zijn overeengekomen om een aantal importheffingen te verlagen. Dat meldt de Canadese premier Mark Carney, die deze week in Beijing is. Onder andere Canadees koolzaad en Chinese auto's vallen onder de deal.

1 uur geleden