Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven flink hoger in AEX, ECB verlaagt opnieuw rente

Chipbedrijven flink hoger in AEX, ECB verlaagt opnieuw rente

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. De hoofdgraadmeter werd daarbij geholpen door de chipbedrijven die stevige koerswinsten lieten zien. Die volgden op de opmars van de Amerikaanse chipsector, waar het populaire AI-chipbedrijf Nvidia een dag eerder 8 procent aan waarde won. Bij het sluiten van de aandelenbeurs in Amsterdam stond Nvidia opnieuw op winst.

Beleggers verwerkten verder het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De rente in het eurogebied is voor de tweede keer dit jaar verlaagd om de economie te ondersteunen. Door de lagere leenkosten wordt het goedkoper voor bedrijven om investeringen te financieren.

In een toelichting benadrukte ECB-president Christine Lagarde dat het rentepad van de centrale bank niet vooraf is vastgelegd en dat per vergadering een besluit wordt genomen op basis van de beschikbare informatie. In de Verenigde Staten zal de Federal Reserve waarschijnlijk volgende week de rente voor het eerst sinds jaren verlagen.

Positief analistenrapport

De AEX noteerde bij het slot 1 procent hoger op 893,25 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 883,06 punten. Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omhoog.

De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdindex met plussen tot 3,8 procent. ABN AMRO (plus 2,9 procent) profiteerde van een positief analistenrapport van JPMorgan Chase, waarbij het aandeel van de verkooplijst van de Amerikaanse bank werd gehaald.

Commerzbank

Bij de kleinere fondsen steeg BAM 1 procent. Het bouwbedrijf heeft een grote opdracht in het Verenigd Koninkrijk binnengehaald. In opdracht van de Britse spoorwegbeheerder Network Rail gaat BAM een spoortraject in het noorden van Engeland moderniseren. De projectsom voor de onderneming uit Bunnik bedraagt circa 950 miljoen euro.

In Frankfurt klom Commerzbank nog eens 2,3 procent, na de koerssprong van 18 procent op woensdag. Aanleiding is het belang van 9 procent dat het Italiaanse UniCredit in de Duitse bank heeft genomen waardoor overnamespeculaties ontstonden. Commerzbank zou zich willen verzetten tegen een volledige overname door de Italiaanse branchegenoot.

De euro was 1,1037 dollar waard, tegen 1,1011 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 3 procent meer op 69,40 dollar. Brentolie werd 2,6 procent duurder op 72,44 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Bird trekt overnamevoorstel CM.com in

AMSTERDAM (ANP) - Aanbieder van communicatiesoftware Bird trekt het voorstel om branchegenoot CM.com over te nemen in. Dat meldt Bird zondag. Het Amsterdamse softwarebedrijf deed 5 november een overnamebod met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten.

5 uur geleden
Boerenprotesten in Griekenland om vertraagde Europese subsidies

ATHENE (ANP/RTR) - Griekse boeren zijn zondag slaags geraakt met de politie tijdens protesten in delen van het Zuidoost-Europese land. Ze zijn boos over de vertraagde uitbetaling van Europese subsidies, veroorzaakt door onderzoeken naar een groot corruptieschandaal in Griekenland.

7 uur geleden
Oliekartel OPEC+ draait oliekraan in januari niet verder open

WENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen die zijn verenigd in oliekartel OPEC+ gaan in het eerste kwartaal van volgend jaar niet nog meer olie oppompen. Dat hebben ze zondag besloten op een vergadering. Dat betekent dat de landen afzien van hun eerdere patroon om de olieproductie telkens wat verder op te voeren, waarmee ze de prijzen aan de pomp in Nederland potentieel iets drukten.

7 uur geleden
'Favoriet' Kevin Hassett wil graag nieuwe Fed-baas worden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett zou graag dienen als de volgende voorzitter van de Federal Reserve, als hij door president Donald Trump wordt gekozen. Dat heeft Hassett, economisch adviseur van het Witte Huis, zondag laten weten voor de camera van Fox News. Hassett wordt sinds kort gezien als de belangrijkste kandidaat om Jerome Powell op te volgen, wiens termijn volgend jaar afloopt.

8 uur geleden
Baas Signal blij dat scanplicht uit EU-wetsvoorstel is geschrapt

AMSTERDAM (ANP) - De versleutelde berichtendienst Signal is blij dat de verplichting voor techbedrijven om chatgesprekken te scannen op mogelijke kinderporno uit het Europese wetsvoorstel is geschrapt dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Dat heeft Signal-topvrouw Meredith Whittaker gezegd in tv-programma Buitenhof.

10 uur geleden
Reeves ontkent misleiding over staat Britse overheidsfinanciën

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse minister van Financiën Rachel Reeves heeft zondag ontkend dat ze het Britse publiek had misleid door te liegen over de staat van de Britse overheidsfinanciën. Op nieuwszender Sky News sprak ze de beschuldigingen vanuit de Britse oppositie, die al op haar aftreden aandrong, tegen.

11 uur geleden
Noorse staatsfonds wil uitleg Microsoft over beleid mensenrechten

OSLO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het grote Noorse staatsinvesteringsfonds wil dat Microsoft uitleg geeft over de risico's van opereren in landen met aanzienlijke zorgen over mensenrechten. Dit nadat er eerder berichten waren dat zijn producten door het Israëlische leger zijn gebruikt voor massale surveillance van burgers in Gaza en de bezette Westelijke Jordaanoever.

13 uur geleden