Chipbedrijven flink hoger in AEX, ECB verlaagt opnieuw rente
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. De hoofdgraadmeter werd daarbij geholpen door de chipbedrijven die stevige koerswinsten lieten zien. Die volgden op de opmars van de Amerikaanse chipsector, waar het populaire AI-chipbedrijf Nvidia een dag eerder 8 procent aan waarde won. Bij het sluiten van de aandelenbeurs in Amsterdam stond Nvidia opnieuw op winst.
Beleggers verwerkten verder het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De rente in het eurogebied is voor de tweede keer dit jaar verlaagd om de economie te ondersteunen. Door de lagere leenkosten wordt het goedkoper voor bedrijven om investeringen te financieren.
In een toelichting benadrukte ECB-president Christine Lagarde dat het rentepad van de centrale bank niet vooraf is vastgelegd en dat per vergadering een besluit wordt genomen op basis van de beschikbare informatie. In de Verenigde Staten zal de Federal Reserve waarschijnlijk volgende week de rente voor het eerst sinds jaren verlagen.
Positief analistenrapport
De AEX noteerde bij het slot 1 procent hoger op 893,25 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 883,06 punten. Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omhoog.
De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdindex met plussen tot 3,8 procent. ABN AMRO (plus 2,9 procent) profiteerde van een positief analistenrapport van JPMorgan Chase, waarbij het aandeel van de verkooplijst van de Amerikaanse bank werd gehaald.
Commerzbank
Bij de kleinere fondsen steeg BAM 1 procent. Het bouwbedrijf heeft een grote opdracht in het Verenigd Koninkrijk binnengehaald. In opdracht van de Britse spoorwegbeheerder Network Rail gaat BAM een spoortraject in het noorden van Engeland moderniseren. De projectsom voor de onderneming uit Bunnik bedraagt circa 950 miljoen euro.
In Frankfurt klom Commerzbank nog eens 2,3 procent, na de koerssprong van 18 procent op woensdag. Aanleiding is het belang van 9 procent dat het Italiaanse UniCredit in de Duitse bank heeft genomen waardoor overnamespeculaties ontstonden. Commerzbank zou zich willen verzetten tegen een volledige overname door de Italiaanse branchegenoot.
De euro was 1,1037 dollar waard, tegen 1,1011 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 3 procent meer op 69,40 dollar. Brentolie werd 2,6 procent duurder op 72,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De kosten van de wederopbouw van Oekraïne zijn bijna vier jaar na de inval van Rusland opgelopen tot 588 miljard dollar. Dat meldt de Wereldbank maandag in een rapport, in samenwerking met de Oekraïense regering, de Verenigde Naties en de Europese Commissie. Het bedrag is ruim 12 procent hoger dan een jaar geleden.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Handelschef van de Europese Commissie Maroš Šefčovič komt maandag bijeen met de handelsministers van de G7-landen om de nieuwe Amerikaanse importheffingen te bespreken. President Donald Trump legde afgelopen weekend wereldwijde tarieven van 15 procent op, na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof op vrijdag. Dat leidde tot nieuwe onzekerheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Met zijn uitspraak over de importheffingen van de regering-Trump heeft het Amerikaanse Hooggerechtshof "per ongeluk en onbewust" Donald Trump meer macht gegeven. Dat schrijft de Amerikaanse president op zijn socialemediaplatform Truth Social. Het hof doorkruiste vrijdag een groot deel van de door de VS ingestelde importheffingen tegen andere landen. Volgens het hof waren die keuzes in sommige gevallen onwettig.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Tegenvallende testresultaten van een nieuw afslankmedicijn van het Deense Novo Nordisk hebben tot een forse koersdaling op de beurs in Kopenhagen geleid. Het aandeel van de farmaceut zakte maandag tot bijna 17 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) wil dat toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM) onderzoek doet naar de gang van zaken rond het overnamebod op het Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat bevestigt VEB-directeur Gerben Everts na berichtgeving van BNR. Het aan de AEX genoteerde InPost maakte volgens de VEB pas laat en te beknopt melding van het overnamebod. Daardoor zijn beleggers mogelijk gedupeerd en kunnen mensen met voorkennis hebben geprofiteerd.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen zijn gestegen naar het hoogste niveau sinds het najaar van 2023. Gevolg is dat ook de prijzen aan de pomp zullen oplopen, meldt UnitedConsumers. Het consumentencollectief schrijft de stijging toe aan een hogere olieprijs en geopolitieke onrust.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het lijkt erop dat de handelscommissie van het Europees Parlement een stemming over de handelsdeal met de VS weer op pauze wil zetten. Eerder zeiden de Groenen en de sociaaldemocraten de deal al te willen pauzeren vanwege twijfels over de betrouwbaarheid van de VS door nieuwe tarieven. Nu zegt ook de grootste partij EVP tegen Bloomberg "geen andere optie te zien" dan de stemming erover uit te stellen totdat er duidelijkheid is.
2 uur geleden