Chipbedrijven flink hoger in AEX, ECB verlaagt opnieuw rente
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. De hoofdgraadmeter werd daarbij geholpen door de chipbedrijven die stevige koerswinsten lieten zien. Die volgden op de opmars van de Amerikaanse chipsector, waar het populaire AI-chipbedrijf Nvidia een dag eerder 8 procent aan waarde won. Bij het sluiten van de aandelenbeurs in Amsterdam stond Nvidia opnieuw op winst.
Beleggers verwerkten verder het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De rente in het eurogebied is voor de tweede keer dit jaar verlaagd om de economie te ondersteunen. Door de lagere leenkosten wordt het goedkoper voor bedrijven om investeringen te financieren.
In een toelichting benadrukte ECB-president Christine Lagarde dat het rentepad van de centrale bank niet vooraf is vastgelegd en dat per vergadering een besluit wordt genomen op basis van de beschikbare informatie. In de Verenigde Staten zal de Federal Reserve waarschijnlijk volgende week de rente voor het eerst sinds jaren verlagen.
Positief analistenrapport
De AEX noteerde bij het slot 1 procent hoger op 893,25 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 883,06 punten. Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omhoog.
De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdindex met plussen tot 3,8 procent. ABN AMRO (plus 2,9 procent) profiteerde van een positief analistenrapport van JPMorgan Chase, waarbij het aandeel van de verkooplijst van de Amerikaanse bank werd gehaald.
Commerzbank
Bij de kleinere fondsen steeg BAM 1 procent. Het bouwbedrijf heeft een grote opdracht in het Verenigd Koninkrijk binnengehaald. In opdracht van de Britse spoorwegbeheerder Network Rail gaat BAM een spoortraject in het noorden van Engeland moderniseren. De projectsom voor de onderneming uit Bunnik bedraagt circa 950 miljoen euro.
In Frankfurt klom Commerzbank nog eens 2,3 procent, na de koerssprong van 18 procent op woensdag. Aanleiding is het belang van 9 procent dat het Italiaanse UniCredit in de Duitse bank heeft genomen waardoor overnamespeculaties ontstonden. Commerzbank zou zich willen verzetten tegen een volledige overname door de Italiaanse branchegenoot.
De euro was 1,1037 dollar waard, tegen 1,1011 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 3 procent meer op 69,40 dollar. Brentolie werd 2,6 procent duurder op 72,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag voor de tweede dag op rij met een winst de handel uitgegaan. Ook op andere Europese beurzen stegen de hoofdgraadmeters. De blik van beleggers blijft gericht op de ontwikkelingen rondom de Iranoorlog en de gevolgen voor wereldwijde energieprijzen. De olieprijzen stegen, maar het ging om minder hevige toenames dan voorheen.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - SAS, de grootste luchtvaartmaatschappij van Scandinavië, heeft meer dan honderd vluchten deze week geannuleerd vanwege de snel stijgende brandstofprijs. Het gaat voornamelijk om binnenlandse vluchten in Noorwegen. Enkele verbindingen in Denemarken en Zweden zijn ook getroffen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging Nederlandse Reders (KVNR) vindt een Nederlandse bijdrage aan een militaire missie met als doel de Straat van Hormuz te heropenen niet verstandig. Een bijdrage kan ervoor zorgen dat Nederlandse schepen die vastzitten in de Perzische Golf mogelijk een doelwit worden, meldt een woordvoerder. "En die kunnen geen kant op."
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat donderdag alsnog stemmen over een onderdeel van de handelsdeal met de VS. Dat heeft de commissie dinsdag besloten, meldt commissielid Jörgen Warborn (EVP) op X. De stemming was eerder uitgesteld vanwege nieuwe Amerikaanse importheffingen.
3 uur geleden