Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zetten AEX op winst
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stonden donderdag in de kopgroep van de Amsterdamse AEX-index, die een kleine winst liet zien. Uitzender Randstad kampte met een adviesverlaging en stond onderaan. Philips krabbelde iets op na de zware koersval een dag eerder die volgde op een omzetalarm van het bedrijf.
Beleggers kauwden verder nog na op de Amerikaanse inflatie, die in december is opgelopen tot het hoogste niveau sinds 1982. Ook in Europa is de inflatie de laatste tijd sterk opgelopen. Daardoor lijkt het steeds aannemelijker te worden dat centrale banken moeten ingrijpen door te stoppen met hun voor beleggers gunstige steunbeleid. In de VS lijkt een snelle verhoging van de rente daarbij aanstaande.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 792,48 punten. De MidKap opende een fractie hoger op 1084,05 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,5 procent.
Winst
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot dik 4 procent. De grote Taiwanese chipfabrikant TSMC, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, boekte een recordwinst dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips. ASMI profiteerde daarnaast van een flinke verhoging van het koersdoel door Credit Suisse. Randstad zakte 4 procent na een verkoopadvies van JPMorgan.
Philips won 0,3 procent. Het zorgtechnologieconcern zag een dag eerder ruim 15 procent aan beurswaarde verdampen na de waarschuwing dat het bedrijf meer geld kwijt is aan de terugroepactie van zijn slaapapneuapparaten. Ook kampt Philips met toeleveringsproblemen.
In de MidKap steeg Flow Traders ruim 2 procent dankzij een positief analistenrapport van Jefferies over de flitshandelaar. Intertrust daalde 0,2 procent na een handelsbericht. De financieel dienstverlener zag de omzet in het vierde kwartaal licht dalen. Daarnaast verklaarde het trustkantoor dat de overname door zijn Amerikaanse branchegenoot CSC volgens planning verloopt.
Verlies
Marks & Spencer verloor 4 procent in Londen. De Britse winkelketen schroefde zijn winstverwachting licht op dankzij sterke verkopen tijdens de feestdagen, maar beleggers hadden op meer gehoopt. Ook het Britse supermarktconcern Tesco verhoogde zijn winstverwachting dankzij sterke kerstverkopen. Dat aandeel daalde desondanks 2 procent.
De euro was 1,1470 dollar waard, tegen 1,1428 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 82,43 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 84,50 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
5 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
12 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
13 uur geleden