Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zetten AEX op winst
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stonden donderdag in de kopgroep van de Amsterdamse AEX-index, die een kleine winst liet zien. Uitzender Randstad kampte met een adviesverlaging en stond onderaan. Philips krabbelde iets op na de zware koersval een dag eerder die volgde op een omzetalarm van het bedrijf.
Beleggers kauwden verder nog na op de Amerikaanse inflatie, die in december is opgelopen tot het hoogste niveau sinds 1982. Ook in Europa is de inflatie de laatste tijd sterk opgelopen. Daardoor lijkt het steeds aannemelijker te worden dat centrale banken moeten ingrijpen door te stoppen met hun voor beleggers gunstige steunbeleid. In de VS lijkt een snelle verhoging van de rente daarbij aanstaande.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 792,48 punten. De MidKap opende een fractie hoger op 1084,05 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,5 procent.
Winst
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot dik 4 procent. De grote Taiwanese chipfabrikant TSMC, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, boekte een recordwinst dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips. ASMI profiteerde daarnaast van een flinke verhoging van het koersdoel door Credit Suisse. Randstad zakte 4 procent na een verkoopadvies van JPMorgan.
Philips won 0,3 procent. Het zorgtechnologieconcern zag een dag eerder ruim 15 procent aan beurswaarde verdampen na de waarschuwing dat het bedrijf meer geld kwijt is aan de terugroepactie van zijn slaapapneuapparaten. Ook kampt Philips met toeleveringsproblemen.
In de MidKap steeg Flow Traders ruim 2 procent dankzij een positief analistenrapport van Jefferies over de flitshandelaar. Intertrust daalde 0,2 procent na een handelsbericht. De financieel dienstverlener zag de omzet in het vierde kwartaal licht dalen. Daarnaast verklaarde het trustkantoor dat de overname door zijn Amerikaanse branchegenoot CSC volgens planning verloopt.
Verlies
Marks & Spencer verloor 4 procent in Londen. De Britse winkelketen schroefde zijn winstverwachting licht op dankzij sterke verkopen tijdens de feestdagen, maar beleggers hadden op meer gehoopt. Ook het Britse supermarktconcern Tesco verhoogde zijn winstverwachting dankzij sterke kerstverkopen. Dat aandeel daalde desondanks 2 procent.
De euro was 1,1470 dollar waard, tegen 1,1428 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 82,43 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 84,50 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
1 dag geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
1 dag geleden