Chip- en techfondsen zetten Amsterdamse AEX-index op nieuw record
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag op de eerste handelsdag van het tweede kwartaal op een nieuw recordniveau gesloten. Vooral de chip- en techbedrijven in de AEX deden het goed dankzij positieve geluiden uit de sector. Een forse toename van de bedrijvigheid in de industrie van de eurozone, die in maart het hoogste niveau in bijna 24 jaar bereikte, zorgde eveneens voor optimisme bij beleggers.
De hoofdindex op Beursplein 5 eindigde 1,2 procent in de plus op 708,43 punten. Daarmee werd de oude hoogste slotstand van 701,56 punten van 4 september 2000 ruimschoots doorbroken. Dat record dateert nog uit de internethausse van begin deze eeuw.
ASMI, Besi en ASML behoorden tot de sterkste stijgers in de AEX met winsten tot 3,5 procent. De chipbedrijven profiteerden van de positieve vooruitzichten van het Amerikaanse Micron Technology. Ook liet de Taiwanese chipproducent TSMC weten in de komende drie jaar 100 miljard dollar te investeren om zijn productiecapaciteit uit te breiden. TSMC wil daarmee het chiptekort aanpakken dat in onder meer de autosector productieproblemen veroorzaakt. Techinvesteerder Prosus en betalingsverwerker Adyen wonnen tot 5,3 procent.
Aperam
Ook elders in Europa gingen de chipfondsen omhoog. Zo steeg het Duitse Infineon Technologies 1,1 procent in Frankfurt en STMicroelectronics kreeg er 1,9 procent bij in Parijs.
De MidKap klom 1,2 procent tot 1038,49 punten. Bij de middelgrote fondsen deden vooral roestvrijstaalbedrijf Aperam, fitnessketen Basic-Fit en beursintermediair Flow Traders het goed met plussen tot 4,7 procent. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs boekten winsten tot 0,7 procent.
Deliveroo
Deliveroo (min 1,9 procent) werd in Londen opnieuw lager gezet. De maaltijdbezorger kende woensdag een dramatisch beursdebuut en kelderde 26 procent in waarde. Grote Britse vermogensbeheerders lieten het aandeel links liggen vanwege kritiek op de arbeidsomstandigheden van de bezorgers van het bedrijf. In Parijs kelderde Atos bijna 13 procent. Het Franse IT-bedrijf waarschuwde voor boekhoudkundige onregelmatigheden bij twee Amerikaanse dochterbedrijven.
De euro was 1,1772 dollar waard, tegen 1,1737 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 59,97 dollar. Brentolie klom 0,7 procent in prijs tot 63,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York lieten maandag bij de opening weinig beweging zien. Beleggers waren terughoudend na de verwerping van het Iraanse vredesvoorstel door de Amerikaanse president Donald Trump. In het voorstel, dat Trump als "volkomen onacceptabel" bestempelde, zou Iran onder meer hebben geëist dat er een einde moet komen aan de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens en het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden.
7 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Minder vliegtuigpassagiers reisden in april via London Heathrow in vergelijking met een jaar geleden. Volgens de luchthaven is dit het gevolg van een verstoring in het wereldwijde vliegverkeer door de oorlog in het Midden-Oosten.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De storing bij DigiD is verholpen, meldt een woordvoerster van beheerder Logius. Gebruikers hadden eerder op de dag moeite met inloggen via de website en app.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Maastricht Aachen Airport krijgt dinsdag te maken met extra vliegverkeer. De luchthaven meldt dat dit veroorzaakt wordt door een staking in België, waar Charleroi Airport en Brussels Airport last van hebben. Verschillende maatschappijen die normaal op Belgische luchthavens zouden landen, wijken uit naar Maastricht.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer wil met een nieuwe wet staalbedrijf British Steel nationaliseren. Het lukt niet om tot een akkoord te komen met de Chinese eigenaar Jingye, die vorig jaar de laatste twee hoogovens van het bedrijf wilde sluiten. Daarop hield de regering met een nieuwe noodwet de fabrieken toch open, maar nu is een permanente oplossing nodig.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen hebben maandag moeite met inloggen op DigiD. Via de website allestoringen.nl is het aantal meldingen over DigiD sinds ongeveer 11.00 uur opgelopen tot ruim 3500. Een woordvoerster van Logius, de beheerder van DigiD, bevestigt dat er een storing is.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Het aantal automobilisten dat wegrijdt na het tanken zonder te betalen is opnieuw toegenomen. In april gebeurde dit bijna de helft vaker dan een jaar eerder, meldt SODA, een organisatie die voor tankstations achter wanbetalers aangaat. Sinds de oorlog in het Midden-Oosten eind februari begon, zijn de prijzen aan de pomp in Nederland gestegen tot nieuwe recordhoogtes.
4 uur geleden