Chip- en techfondsen zetten Amsterdamse AEX-index op nieuw record
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag op de eerste handelsdag van het tweede kwartaal op een nieuw recordniveau gesloten. Vooral de chip- en techbedrijven in de AEX deden het goed dankzij positieve geluiden uit de sector. Een forse toename van de bedrijvigheid in de industrie van de eurozone, die in maart het hoogste niveau in bijna 24 jaar bereikte, zorgde eveneens voor optimisme bij beleggers.
De hoofdindex op Beursplein 5 eindigde 1,2 procent in de plus op 708,43 punten. Daarmee werd de oude hoogste slotstand van 701,56 punten van 4 september 2000 ruimschoots doorbroken. Dat record dateert nog uit de internethausse van begin deze eeuw.
ASMI, Besi en ASML behoorden tot de sterkste stijgers in de AEX met winsten tot 3,5 procent. De chipbedrijven profiteerden van de positieve vooruitzichten van het Amerikaanse Micron Technology. Ook liet de Taiwanese chipproducent TSMC weten in de komende drie jaar 100 miljard dollar te investeren om zijn productiecapaciteit uit te breiden. TSMC wil daarmee het chiptekort aanpakken dat in onder meer de autosector productieproblemen veroorzaakt. Techinvesteerder Prosus en betalingsverwerker Adyen wonnen tot 5,3 procent.
Aperam
Ook elders in Europa gingen de chipfondsen omhoog. Zo steeg het Duitse Infineon Technologies 1,1 procent in Frankfurt en STMicroelectronics kreeg er 1,9 procent bij in Parijs.
De MidKap klom 1,2 procent tot 1038,49 punten. Bij de middelgrote fondsen deden vooral roestvrijstaalbedrijf Aperam, fitnessketen Basic-Fit en beursintermediair Flow Traders het goed met plussen tot 4,7 procent. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs boekten winsten tot 0,7 procent.
Deliveroo
Deliveroo (min 1,9 procent) werd in Londen opnieuw lager gezet. De maaltijdbezorger kende woensdag een dramatisch beursdebuut en kelderde 26 procent in waarde. Grote Britse vermogensbeheerders lieten het aandeel links liggen vanwege kritiek op de arbeidsomstandigheden van de bezorgers van het bedrijf. In Parijs kelderde Atos bijna 13 procent. Het Franse IT-bedrijf waarschuwde voor boekhoudkundige onregelmatigheden bij twee Amerikaanse dochterbedrijven.
De euro was 1,1772 dollar waard, tegen 1,1737 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 59,97 dollar. Brentolie klom 0,7 procent in prijs tot 63,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.
2 minuten geledenLONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coen van Oostrom wordt de nieuwe voorzitter van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Hij neemt dan het stokje over van Ingrid Thijssen die sinds 1 maart bestuursvoorzitter van de TU Delft is. Thijssen was bijna zes jaar voorzitter van VNO-NCW.
2 uur geledenONNEN (ANP) - Treinreizigers moeten de komende jaren rekening blijven houden met hinder door werkzaamheden op het spoor, waarschuwde NS-topman Wouter Koolmees. De afgelopen twee jaar namen de werkzaamheden met ongeveer een kwart toe. Dat gold ook voor het aantal verstoringen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort reguliere vluchten naar het Midden-Oosten langer op door de oorlog in de regio. Tot en met volgende week dinsdag zal niet worden gevlogen naar Dubai en Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten. Naar de Iraanse hoofdstad Teheran zal zeker tot en met 30 april niet worden gevlogen door Lufthansa.
3 uur geleden