China haalt uit naar VS over verkiezingen Taiwan
BEIJING (ANP/AFP) - China heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten in verband met de naderende verkiezingen in Taiwan. Volgens de Chinese regering verspreiden de VS "schaamteloos geklets"'over Taiwan, dat door China wordt gezien als een afvallige provincie, en de stembusgang daar. Dat is een rode lijn die de VS niet zouden overschrijden met het oog op de Amerikaans-Chinese betrekkingen.
De VS steunen het feitelijk onafhankelijke eiland dat ze tot 1979 formeel als vertegenwoordiger van heel China beschouwden.
Taiwan houdt zaterdag presidents- en parlementsverkiezingen. De verkiezingen worden internationaal op de voet gevolgd. Na de vorige verkiezingen in 2016 verslechterde de relatie met China en de uitkomst van de komende Taiwanese verkiezingen zal invloed hebben op hoe de moeilijke betrekkingen zich de komende jaren ontwikkelen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
34 minuten geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz.
40 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
55 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
2 uur geleden