Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: daling CO2-uitstoot stagneerde in derde kwartaal

CBS: daling CO2-uitstoot stagneerde in derde kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen in Nederland was in het derde kwartaal van dit jaar ongeveer net zo hoog als een jaar eerder in dezelfde periode, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de eerste twee kwartalen noteerde het statistiekbureau nog een afname van 4 procent. Dat de daling in de zomermaanden tot stilstand is gekomen, komt vooral door een hogere uitstoot van de industrie en in de gebouwde omgeving. In die laatste categorie vallen bijvoorbeeld woningen en kantoren.

In de industrie ging het oliegebruik wat omlaag, maar industriebedrijven verstookten juist meer aardgas en steenkool. Al met al ging hun uitstoot met 1 procent omhoog. Omdat de industrie meer dan een derde van de totale uitstoot veroorzaakt, heeft dat meteen grote impact op de landelijke cijfers.

In de gebouwde omgeving lag het energiegebruik in het derde kwartaal hoger dan een jaar eerder, met 13,5 procent meer uitstoot als gevolg. Dat komt vooral doordat het een jaar eerder warmer was in september. Op de totale uitstoot heeft de stijging echter niet zo veel invloed, omdat huizen en andere gebouwen in deze periode slechts een klein deel van het totaal veroorzaken: nog geen 5 procent.

Verduurzaming

De verduurzaming van de elektriciteitssector ging wel door in het derde kwartaal. In die sector daalde de uitstoot met 7 procent, vooral doordat steeds meer stroom wordt opgewekt uit wind en zon. Het aardgasverbruik daalt daardoor. Het verbruik van steenkool, de meest vervuilende energiebron waarmee in Nederland stroom wordt gemaakt, lag in de zomermaanden echter iets hoger dan een jaar eerder. In de eerste twee kwartalen nam de uitstoot van de elektriciteitssector sneller af: met 17 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2023.

Het CBS maakte ook nog een berekening volgens een andere methode, waarin ook de uitstoot van biomassacentrales en de internationale luchtvaart en scheepvaart worden meegenomen. Volgens die methode ging de uitstoot nog wel omlaag, met 2,9 procent ten opzichte van een jaar eerder. Voor schepen en vliegtuigen werden iets minder fossiele brandstoffen gebruikt en ook het biomassaverbruik nam af.

Een dalende uitstoot is noodzakelijk om aan de klimaatdoelen te voldoen. Zowel in Europese wetgeving als in de Nederlandse Klimaatwet is vastgelegd dat de uitstoot in 2030 minimaal 55 procent lager moet liggen dan in 1990.

Meer uit Binnenland

Lab kan prijs privacyschender krijgen om zwijgen over datalek

AMSTERDAM (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics NMDL in Rijswijk kan een 'prijs' krijgen voor de grootste privacyschender, de Big Brother Award. Cybercriminelen drongen in juli binnen in de computersystemen van het bedrijf, dat bevolkingsonderzoeken naar baarmoederhalskanker verwerkte, en maakten de gegevens van honderdduizenden vrouwen buit. Het lab bracht dat pas een maand later naar buiten.

29 minuten geleden
Meer kinderen maken scheiding mee

DEN HAAG (ANP) - Van bijna 43.000 kinderen gingen de ouders in 2023 uit elkaar. Dat zijn 3500 meer kinderen dan een jaar eerder. Daarmee is een stijging te zien na een periode met minder ouders die scheidden tijdens de coronapandemie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag.

2 uur geleden
Eén op de tien mbo'ers ervaart discriminatie rond stage

DEN HAAG (ANP) - Eén op de tien mbo'ers in een beroepsopleidende leerweg ervaart discriminatie bij het zoeken naar een stageplek, of tijdens de stage zelf. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers uit het Schoolverlatingsonderzoek uit 2024. Discriminatie op basis van uiterlijk, huidskleur, herkomst of geloof komt het vaakst voor.

2 uur geleden
Curaçaose minister: Geen sprake van annuleringen in toerisme

WILLEMSTAD (ANP) - Volgens de minister van Economische Ontwikkeling van Curaçao, Roderick Middelhof, vinden er geen annuleringen van reserveringen op het eiland plaats. "Noch van vluchten richting Curaçao, noch bij hotels." Curaçao heeft te maken met militaire spanning tussen Amerika en Venezuela en had onlangs twee incidenten van bijna-botsingen in het luchtruim. Ook besloot een cruiseschip het eiland te mijden.

10 uur geleden
Musicus en componist Tonny Eyk overleden op 85-jarige leeftijd

BADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.

17 uur geleden
Burgemeester Halsema over Van Manen: dans verliest een icoon

AMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.

19 uur geleden
Eis 20 jaar cel en tbs voor verkrachten en doden 75-jarige vrouw

BREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.

20 uur geleden