
Canadese premier na overwinning: Trump wil ons breken
OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft na de verkiezingsoverwinning van zijn Liberale Partij hard uitgehaald naar de Verenigde Staten. "President Trump wil ons breken, zodat Amerika ons kan bezitten", zei de voormalige centrale bankier in een overwinningsspeech.
"Ik waarschuw al maanden dat Amerika uit is op ons land en onze hulpbronnen", zei Carney. Toen zijn toehoorders "nee" en "nooit" schreeuwden, waarschuwde de premier dat het niet gaat om "loze dreigementen".
Trump wil buurland en belangrijke handelspartner Canada inlijven als 51e staat en kwam met handelsmaatregelen. Carney zei dat Trump niet zal slagen in zijn opzet, maar waarschuwde ook dat "we moeten erkennen dat onze wereld fundamenteel is veranderd".
De partij van de premier stond tot januari nog op flinke achterstand in de peilingen. Dat Trump openlijk aast op Canada, wordt genoemd als een van de redenen dat de partij alsnog won. Veel kiezers zagen Carney als de beste kandidaat om het tegen Trump op te nemen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer kondigt volgens omroep BBC zondagmiddag aan dat het Verenigd Koninkrijk de Palestijnse staat erkent. Het VK deelde in juli mee de Palestijnse staat officieel te zullen erkennen als Israël de strijd in Gaza niet zou staken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De restricties die het Amerikaanse ministerie van Defensie gaat opleggen aan journalisten, worden uit uiteenlopende hoeken bekritiseerd. Zo noemde de Republikeinse afgevaardigde Don Bacon de nieuwe regels "zo dom dat ik bijna niet kan geloven dat dit echt is."
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran zal niet meer meewerken met de internationale atoomwaakhond IAEA als het land weer internationale sancties worden opgelegd. Dat zou een streep zetten door de pogingen om weer IAEA-inspecteurs toe te laten, waarschuwt de nationale veiligheidsraad van Iran.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen denkt alle Russische drones die vorige week zijn luchtruim binnendrongen te hebben gevonden. De laatste werd gevonden in het noordoosten van het land, zegt het plaatselijke Openbaar Ministerie.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.
13 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.
14 uur geledenKYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.
15 uur geleden