
Burgemeester José van Egmond en inwoonster Juliëtte Tews maken Kruiningen beetje schoner
KRUININGEN - Wanneer burgemeester José van Egmond van de gemeente Reimerswaal met inwoners zwerfafval opruimt, verzamelt ze ook tips om troep op straat en in het groen tegen te gaan. Zo heeft Juliëtte Tews uit Kruiningen, met wie Van Egmond vorige week een opschoonronde liep, ook suggesties. “De groenstrook langs de doorgaande weg bij het dorp ligt vaak vol met afval. Kan daar geen blikvanger komen?”, vraagt Tews. “Goed idee!”, antwoordt Van Egmond meteen.
Sinds kort gaat de burgemeester wekelijks, vaak op woensdag- en vrijdagmiddag, met een inwoner op pad om - gewapend met prikstok en vuilniszak - zwerfvuil op te ruimen. Ze vindt het belangrijk en leuk om op informele wijze met inwoners te praten over wat hen bezighoudt.
Ontmoeten
Daarvoor bedacht ze eerder al een spreekuur. In alle dorpen ontving ze mensen die vragen hadden of hun hart wilden luchten, zonder dat aanmelden nodig was. “Ik wilde de spreekuren evalueren en toen brak het coronavirus uit.” Het zette haar aan het denken over een alternatief om inwoners toch persoonlijk te kunnen ontmoeten. “Zij zijn mijn ogen en oren.” Ze kwam uit bij ‘praten en prikken met de burgemeester’. “Zo kan ik dichtbij de mensen zijn, horen wat er leeft en we doen samen nog iets nuttigs ook.”
Schoon
Inmiddels hebben al genoeg mensen zich aangemeld om de komende tijd samen opruimrondes te lopen, vertelt Van Egmond. Juliëtte Tews is een van hen. “Ik vond dit meteen een goed initiatief, want het is belangrijk dat de omgeving schoon is. Als ik met mijn hond Jean wandel en ik zie afval rondslingeren, dan stoort me dat.” De dames kruisen dan ook enthousiast de degens om het zwerfafval aan te pakken.
Vuilnisbakken
Kletsend over van alles en nog wat grijpt het duo met de prikkers papiertjes, sigarettenpeuken, blikjes en zelfs mondkapjes. “Je wordt heel alert op afval als je dit vaker doet”, zegt Van Egmond. Het verbaast haar hoeveel blikjes en peuken er op straat liggen. Tews vertrouwt erop dat de invoering van statiegeld op blikjes, per 31 december 2022, de hoeveelheid zwerfafval vermindert. Ze zegt tegen de burgemeester dat meer vuilnisbakken in de openbare ruimte ook geen overbodige luxe zou zijn. “Dat neem ik mee naar het gemeentehuis”, reageert Van Egmond. “Er zit ongetwijfeld een idee achter de hoeveelheid vuilnisbakken.”
Boos
Aangekomen in het parkje bij de Johanneskerk zien ze veel rommel bij het bankje liggen. “En glas! Dat maakt me boos”, zegt Tews. “Als je hond erin stapt, heb je een groot probleem.”
De twee krijgen complimenten voor hun inzet van voorbijgangers. Ze hopen dat meer mensen gaan opruimen en minder mensen troep op straat gooien. Beiden geloven daarbij in het goede voorbeeld geven en positief gedrag belonen. Daarom vindt de burgemeester Tews’ suggestie voor dispensers met hondenpoepzakjes bij uitlaatplekken een goede. “Overlast van hondenpoep is een moeilijk op te lossen probleem. Daarover krijg ik veel berichten bij mijn oproep om samen te prikken. Aan de andere kant hoor ik ook van veel mensen dat zij er regelmatig met het gezin op uitgaan om afval op te ruimen.” Voor inwoners die ook zwerfafval willen opruimen heeft de gemeente Reimerswaal opruimsets te leen.
Meer uit Reimerswaal
HANSWEERT - Voorgaande jaren trok het tuinconcert van Muziekvereniging Scheldegalm in Hansweert altijd veel bezoekers die zichtbaar genoten harmonie en slagwerkgroep. Dit jaar geen tuinconcert maar een pleinconcert en wel op maandagavond 30 juni. Locatie is het dorpsplein voor Dorpshuis Kaj Munk.
9 uur geledenYERSEKE - Deze zomer vaart de voet- en fietsveerboot "De Zwerver 3" tussen Yerseke (Beatrixhaven) en Tholen (Bergse diepsluis). Van donderdag 10 juli tot en met vrijdag 29 augustus 2025, met uitzondering van vrijdag 15 augustus, vaart het veer wekelijks op donderdag en vrijdag.
1 dag geledenWEMELDINGE - Tijdens het jaarlijkse zomerfeest in Wemeldinge op zaterdag 5 juli krijgt jong muzikaal talent dit jaar voor het eerst een eigen plek op het programma. Met steun van ruim vijfduizend euro uit de Zeeuwse regeling 'Impuls Jongerencultuur' wordt het nieuwe jeugdpodium mogelijk gemaakt. Het initiatief komt van Stichting Evenementen Wemeldinge en muziekdocent Wim Steenbakker.
2 dagen geledenREIMERSWAAL - In een schooljaar waarin landelijk 6,1 procent van de leerlingen is blijven zitten, valt Reimerswaal positief op: het aandeel zittenblijvers lag hier op het laagste niveau sinds 2017-2018. Zo'n 5,8 procent van de leerlingen deed een stap terug of moest een jaar overdoen. Toch blijft het behalen van een diploma een prestatie van formaat. Voor Emy van den Top (17) is het een moment van opluchting en trots. Zij rondde onlangs haar mbo-opleiding tot helpende zorg en welzijn op niveau 2 succesvol af in één jaar tijd.
3 dagen geledenWEMELDINGE - Alle 18 leerlingen van Wim Steenbakker hebben hun eerste AMV-diploma in ontvangst genomen. Tijdens de lessen algemene muzikale vorming (AMV) die ze het afgelopen jaar volgden, leerden ze van alles over muziek, speelden ze op tal van verschillende instrumenten en leerden ze de basis van het notenschrift.De AMV-lessen die Wim geeft, zijn bedoeld voor kinderen die in groep 3, 4 en 5 zitten van de basisschool. Tijdens de lessen gaan we aan de slag met gitaren, ukeleles, keyboards, piano en zingen. Dirigeren, blaasinstrumenten, percussie-instrumenten en zelfs wereldmuziekinstrumenten komen ook aan bod. Daarnaast leren de kinderen ook spelenderwijs het notenschrift zodat zij met een goede basiskennis kunnen starten op een instrument. Doordat de kinderen in groepjes zitten, staat het samen muziek maken en het samen plezier hebben centraal. Elk kind krijgt volop aandacht en er zijn voldoende instrumenten voor alle kinderen. Veel kinderen gaan dan ook na het behalen van hun AMV muziekdiploma verder met het bespelen van een instrument.KerstmuziekavondHet hoogtepunt van de AMV-lessen vormt wel het jaarlijks muziekoptreden. Afgelopen jaar traden alle muziekleerlingen, waaronder de AMV-leerlingen, op tijdens de kerstmuziekavond die Wim organiseerde. Voor veel AMV's was dat de eerste keer dat ze samen als groep op een groot podium stonden en optraden.
3 dagen geledenKAPELLE/ REIMERSWAAL - In de eerste vier maanden zijn in Reimerswaal en Kapelle in totaal acht fietsers beboet voor het vasthouden van een telefoon tijdens het fietsen, meldt de PZC. Dat blijkt uit recente cijfers van het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB).
4 dagen geledenREIMERSWAAL - In vergelijking met andere gemeenten met een vergelijkbare bevolkingssamenstelling en welvaartsniveau, vestigen zich relatief weinig migranten in Reimerswaal. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), waarover de PZC maandag berichtte.
5 dagen geleden