Brusselse natuurplannen voeden vrees voor einde garnalenvisserij
URK (ANP) - De toekomst van de garnalenvisserij in Nederland is in gevaar als de plannen van de Europese Commissie voor duurzamer vissen doorgaan. Brussel wil dat vissers op termijn helemaal niet meer vissen in beschermd natuurgebied, terwijl garnalenvissers vrijwel uitsluitend in die gebieden vissen. "Als ze daar niet meer kunnen vissen, heeft de garnalenvisserij echt een groot probleem", aldus Durk van Tuinen van de Nederlandse Vissersbond.
Hij legt uit dat garnalenvissers alleen maar in de kustgebieden van Nederland vissen, en die bestaan voor 80 procent uit beschermd natuurgebied. Ook andere kottervissers gaan het voelen als natuurgebieden verboden gebied worden voor de visserij, aangezien ze dan ook minder plekken hebben om te vissen.
"Het ontbreekt de Europese Commissie aan inlevingsvermogen", zegt Van Tuinen. Hij wijst ook op de wens van verantwoordelijke Eurocommissaris Virginijus Sinkevičius om 30 procent van de zee in de Europese Unie te beschermen. "We zijn tegelijkertijd bezig met een Noordzeeakkoord, waarbij 15 procent van het Nederlands continentaal plat dicht moet. En dan wil de Eurocommissaris dat ineens verdubbelen."
Voorstel
Pim Visser, directeur van de visafslag in Den Oever, wijst erop dat een aantal kustdorpen met veel garnalenvissers dreigt weg te kwijnen. "Hele gemeenschappen van garnalenvissers in plaatsen als Den Oever, Moddergat, Zoutkamp en Usquert gaan dan verloren. Absoluut gezien gaat het niet om grote aantallen in de werkgelegenheid, zo'n 150 bedrijven en 1000 tot 1500 banen. Maar ook de visafslag van Den Oever sluit dan, en de scheepswerf heeft geen werk. Eigenlijk gaat iedereen het merken, van de bakker tot de timmerman en de slager", zegt hij.
Zowel Van Tuinen als Visser wijst erop dat het nu nog om een voorstel gaat van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Daar mogen het Europees Parlement en de lidstaten ook nog hun zegje over doen. Visser hoopt dat met "heel goede afspraken" over duurzaam vissen toch nog ruimte ontstaat om in natuurgebieden voor de Nederlandse kust te vissen. Hij wijst er daarbij op dat Rijkswaterstaat de kustlijn telkens verstevigt door daar zand te spuiten. "Waarom zou je wel miljoenen kubieke meters zand mogen lozen, en daar niet vissen? Het moet proportioneel blijven."
"Visserij is ook erg belangrijk voor veel lidstaten. Landen als Spanje, Portugal, België en Denemarken zullen hier ook echt wel wat van vinden", vult Van Tuinen aan.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
6 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
9 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden