Brussel: Nederlandse economie herstelt sneller dan verwacht
BRUSSEL (ANP) - Nederland herstelt nog sneller en beter van de coronacrisis dan in Brussel werd verwacht. De Europese Commissie rekent op een economische groei van 3,3 procent in 2021, een stuk meer dan ze eerder dit jaar voorspelde. In mei ging het om 2,3 procent en in februari verwachtte het dagelijks EU-bestuur nog maar 1,8 procent groei.
De commissie stelt de economische groeiprognoses voor dit en volgend jaar voor de hele EU aanzienlijk naar boven toe bij. Ze verwacht dat de 27 landen in het laatste kwartaal van 2021 al zijn hersteld tot het niveau van voor de coronacrisis. Sommige landen die economisch minder hard zijn getroffen dan andere, waaronder Nederland, mogelijk al in de zomer. "Een echt succes", zegt vicevoorzitter Valdis Dombrovskis.
Brussel rekent op gemiddeld 4,8 procent groei voor de EU over het hele jaar, 0,6 procentpunt meer dan de commissie eerder dit jaar voorspelde. In 2022 gaat het om 4,5 procent. In een economisch sterk land als Nederland, waar de krimp minder was, is de groei vanzelf bescheidener dan dit gemiddelde. De Nederlandse groei volgend jaar zal ook 3,3 procent zijn, denkt de commissie, nadat ze in mei nog uitging van 3,6 procent in 2022.
Inflatiecijfer
Daar staat tegenover dat het inflatiecijfer voor dit jaar nu ook hoger wordt ingeschat. De commissie voorspelt een inflatie van 2,2 procent, oftewel 0,3 procentpunt meer dan eerder werd berekend voor de hele EU. Nederland steekt daar relatief gunstig bij af met een geschatte 1,8 procent en voor de eurozone 1,9 procent. De Europese Centrale Bank (ECB) streeft naar een gemiddelde inflatie die net onder de 2 procent ligt.
De inflatiestijging komt door toegenomen energie- en grondstofprijzen en problemen bij de productie en levering van onderdelen en materialen. De onevenwichtigheid tussen vraag en aanbod zou volgend jaar wel weer in balans moeten zijn, meent Brussel.
Sterke comeback
Volgens Dombrovskis "maakt de Europese economie een sterke comeback en vallen alle juiste stukjes op hun plaats". Vooral in het begin van het jaar ging het beter dan verwacht en nu de vaccinatiecampagne op stoom ligt en de winkels, horeca en vakantieoorden heropenen, kunnen burgers en bedrijven weer geld verdienen en uitgeven. Ook zal de miljardensteun uit het EU-herstelfonds helpen om er weer bovenop te komen, stelt de commissie. Naar verwachting keuren de EU-ministers van Financiën de eerste herstelplannen volgende week goed.
De commissie waarschuwt echter ook voor grote onzekerheid, vooral voor de gevolgen van coronavarianten als de EU die niet onder de duim kan houden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam houdt 14 januari een hoorzitting om te beslissen of er een onderzoek wordt geopend naar vermeend wanbeheer bij chipmaker Nexperia. Dat bevestigt de ondernemingskamer na berichtgeving van Reuters.
20 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Terminals in de haven van Rotterdam hebben last van de sneeuwval. Het zorgt voor vertraging in de Rotterdamse haven. "Het weer heeft vooral impact op het wegverkeer", laat een woordvoerder van Havenbedrijf Rotterdam weten.
34 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Chauffeurs in de transportsector moeten zelf kunnen kiezen of ze met de huidige winterse omstandigheden de weg op kunnen gaan. Met die oproep is Transport en Logistiek Nederland (TLN) gekomen naar aanleiding van de gladheid en sneeuwval.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders die wachten op een pakketje of hun bestelde boodschappen moeten maandag rekening houden met vertraging. Supermarkten Albert Heijn en Picnic en pakketbezorgers PostNL en DHL hebben last van sneeuw en gladde wegen.
36 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen tot zeker 14.00 uur niet landen op Schiphol doordat de landingsbanen vol liggen met sneeuw. Vertrekken is tot 13.00 uur maar in "enkele" gevallen mogelijk, meldt een woordvoerder van Luchtverkeersleiding Nederland.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen tot zeker 13.00 uur niet landen op Schiphol doordat de landingsbanen vol liggen met sneeuw. Vertrekken is maar beperkt mogelijk, meldt de luchthaven.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese financiële toezichthouder heeft de belangrijkste banken en kredietverstrekkers van het land gevraagd hun financiële risico's met betrekking tot Venezuela in kaart te brengen. Dat zeggen anonieme bronnen tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geleden