Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel: Nederlandse economie herstelt sneller dan verwacht

Brussel: Nederlandse economie herstelt sneller dan verwacht

BRUSSEL (ANP) - Nederland herstelt nog sneller en beter van de coronacrisis dan in Brussel werd verwacht. De Europese Commissie rekent op een economische groei van 3,3 procent in 2021, een stuk meer dan ze eerder dit jaar voorspelde. In mei ging het om 2,3 procent en in februari verwachtte het dagelijks EU-bestuur nog maar 1,8 procent groei.

De commissie stelt de economische groeiprognoses voor dit en volgend jaar voor de hele EU aanzienlijk naar boven toe bij. Ze verwacht dat de 27 landen in het laatste kwartaal van 2021 al zijn hersteld tot het niveau van voor de coronacrisis. Sommige landen die economisch minder hard zijn getroffen dan andere, waaronder Nederland, mogelijk al in de zomer. "Een echt succes", zegt vicevoorzitter Valdis Dombrovskis.

Brussel rekent op gemiddeld 4,8 procent groei voor de EU over het hele jaar, 0,6 procentpunt meer dan de commissie eerder dit jaar voorspelde. In 2022 gaat het om 4,5 procent. In een economisch sterk land als Nederland, waar de krimp minder was, is de groei vanzelf bescheidener dan dit gemiddelde. De Nederlandse groei volgend jaar zal ook 3,3 procent zijn, denkt de commissie, nadat ze in mei nog uitging van 3,6 procent in 2022.

Inflatiecijfer

Daar staat tegenover dat het inflatiecijfer voor dit jaar nu ook hoger wordt ingeschat. De commissie voorspelt een inflatie van 2,2 procent, oftewel 0,3 procentpunt meer dan eerder werd berekend voor de hele EU. Nederland steekt daar relatief gunstig bij af met een geschatte 1,8 procent en voor de eurozone 1,9 procent. De Europese Centrale Bank (ECB) streeft naar een gemiddelde inflatie die net onder de 2 procent ligt.

De inflatiestijging komt door toegenomen energie- en grondstofprijzen en problemen bij de productie en levering van onderdelen en materialen. De onevenwichtigheid tussen vraag en aanbod zou volgend jaar wel weer in balans moeten zijn, meent Brussel.

Sterke comeback

Volgens Dombrovskis "maakt de Europese economie een sterke comeback en vallen alle juiste stukjes op hun plaats". Vooral in het begin van het jaar ging het beter dan verwacht en nu de vaccinatiecampagne op stoom ligt en de winkels, horeca en vakantieoorden heropenen, kunnen burgers en bedrijven weer geld verdienen en uitgeven. Ook zal de miljardensteun uit het EU-herstelfonds helpen om er weer bovenop te komen, stelt de commissie. Naar verwachting keuren de EU-ministers van Financiƫn de eerste herstelplannen volgende week goed.

De commissie waarschuwt echter ook voor grote onzekerheid, vooral voor de gevolgen van coronavarianten als de EU die niet onder de duim kan houden.

Meer uit Financieel

Duitse diesel breekt record, maar Nederlanders betalen fors meer

BERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.

23 minuten geleden
Ook Amerikanen kopen meer tweedehands elektrische auto's

NEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.

3 uur geleden
Gasvoorraden in Nederland langzaam weer aangevuld na dieptepunt

GRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Wall Street begint nieuwe beursweek afwachtend

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.

4 uur geleden
Bloomberg: scheepvaartverkeer door Straat van Hormuz neemt toe

NEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.

6 uur geleden
IKEA Duiven door internetprobleem dicht op drukke tweede paasdag

DUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.

6 uur geleden
Waarde bitcoin stijgt tot meer dan 70.000 dollar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is maandag voor het eerst sinds 25 maart weer boven de 70.000 dollar gekomen. Ook andere cryptomunten stegen in waarde, terwijl handelaren berichten verwerkten dat Iran nadenkt over een plan voor een vrede of wapenstilstand met de Verenigde Staten.

7 uur geleden