Brussel geeft Polen laatste kans in rechtsstaatruzie
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt Polen een deadline in het conflict tussen Brussel en Warschau over de rechtsstaat. Als Polen niet binnen vier weken luistert naar het Europees Hof van Justitie, vraagt de commissie het hof om het land een dwangsom op te leggen.
De Europese Commissie wil dat Polen onder meer de invoering terugdraait van een tuchtcollege voor rechters. Daardoor kunnen zij niet langer onafhankelijk hun werk doen, beaamde ook het Europees Hof. Maar de hoogste Poolse rechter oordeelde vorige week, op verzoek van de regering, dat die zich niets van het hof in Luxemburg moet aantrekken.
Polen krijgt tot 16 augustus de tijd om alsnog de steven te wenden, heeft de commissie besloten. Zij heeft Polen een brief gestuurd met het verzoek om toe te zeggen dat "het meewerkt met de opdracht en het oordeel van het Europees Hof van Justitie", zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Věra Jourová. Om te beginnen met het tuchtcollege. Daarna moet Polen ook aan de slag met het terugdraaien van andere hervormingen die de rechterlijke macht volgens Brussel ondergraven.
Geen middenweg mogelijk
"Europees recht gaat boven nationaal recht", onderstreepte Jourová dinsdag nog eens. "Hier is geen middenweg mogelijk." Doordat de Europese rechter over EU-regels het laatste woord heeft, worden die in heel de EU eender uitgelegd en toegepast. Als nationale rechters dat principe opzijschuiven, valt de unie stukje bij beetje uit elkaar, is de vrees in Brussel.
Zou het hof Polen een dwangsom opleggen maar weigert het land die te betalen, dan kan de commissie dat mogelijk aftrekken van de EU-subsidies voor Polen.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
1 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
3 uur geledenSPIN BOLDAK (ANP/AFP) - Door een Pakistaanse aanval aan de grens in het zuidoosten van het land zijn volgens de Afghaanse autoriteiten zeker vier burgers en een lid van de Taliban om het leven gekomen. De landen beschuldigen elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de botsing tussen troepen aan de grens bij Spin Boldak. Pakistan meldt drie gewonden. Volgens bewoners duurden de schietpartijen twee uur.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft vlak voor een bezoek aan Jordanië en Israël president Mahmoud Abbas van de Palestijnse Autoriteit gebeld. Merz beklemtoonde daarbij volgens zijn woordvoerder dat Berlijn achter het vredesplan van president Donald Trump staat en dat hij verwelkomt dat de Palestijnse Autoriteit eraan meewerkt.
4 uur geledenATTERIDGEVILLE (ANP) - Bij een nachtelijke schietpartij bij het Zuid-Afrikaanse Pretoria zijn zeker elf mensen gedood. Veertien mensen zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht, melden Zuid-Afrikaanse media. De politie weet nog niets over de toedracht. Onder de doden zijn een kind van 3 jaar en twee tieners van 12 en 16.
6 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
17 uur geleden