Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brits verbod op 'fracken' van schaliegas opgeheven

Brits verbod op 'fracken' van schaliegas opgeheven

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse regering heeft donderdag een verbod op het zogeheten 'fracken' van schaliegas opgeheven. Er gold sinds 2019 een verbod op fracking vanwege zorgen over aardbevingen die daardoor konden ontstaan. Maar vanwege de energiecrisis wil het Verenigd Koninkrijk meer werk maken van de productie van gas in eigen land.

De Britse premier Liz Truss had eerder al gezegd dat het verbod zou worden opgeheven. De fracking-methode, waarbij chemicaliƫn en steengruis of zand onder druk de bodem in wordt gespoten om gas dat gevangen zit in steen vrij te maken, is omstreden. Grondwater kan door fracken vervuild raken en het kan aardbevingen veroorzaken.

Minister van Economische Zaken en Energie Jacob Rees-Mogg zei donderdag dat het versterken van de Britse energievoorziening "een absolute prioriteit" is en dat alle energiebronnen ontwikkeld moeten worden. "Het is dan ook goed dat we het verbod hebben opgeheven om zo elke mogelijke bron van binnenlands gas te realiseren."

Stap niet onomstreden

Bij het Britse publiek is er veel weerstand tegen fracking vanwege de zorgen over aardbevingen en milieuschade. De Britse overheid stelde vorig jaar in een peiling vast dat slechts 17 procent van de Britten fracken ziet zitten. Ook binnen de Conservatieve Partij van premier Truss is de stap niet onomstreden. Minister Kwasi Karteng van Financiƫn heeft zich al uitgesproken tegen fracken. Oppositiepartij Labour is eveneens tegenstander.

Daarnaast is er twijfel of fracken op korte termijn kan helpen met de energiecrisis in het Verenigd Koninkrijk. Volgens kenners kan het jaren duren voordat een echte fracking-industrie in het land is opgebouwd en is het nog maar de vraag of er ook schaliegas op omvangrijke schaal kan worden gewonnen. Londen stelt dat met het opheffen van het verbod meer geboord kan worden en zo beter kan worden bepaald hoe schaliegas veilig gefrackt kan worden als er steun is van lokale gemeenschappen.

Meer uit Financieel

Marktonderzoeker: mensen drinken komende jaren minder alcohol

LONDEN (ANP/RTR) - Wereldwijd zullen mensen de komende jaren minder alcohol gaan drinken, ondanks dat het aantal mensen stijgt dat oud genoeg is om dit te mogen doen. Dat blijkt uit een studie van marktonderzoeksbureau IWSR.

21 minuten geleden
Bloomberg: veel particulieren grijpen mis bij beursgang SpaceX

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Particuliere beleggers hebben voor meer dan 70 miljard dollar ingeschreven op de beursgang van SpaceX. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat betekent dat het grootste deel van de individuele beleggers mis zal grijpen bij het beursdebuut van het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk vrijdagmiddag.

35 minuten geleden
Chipbedrijven herstellen op positief Wall Street na uitverkoop

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York toonden donderdag herstel na de zware verliezen een dag eerder. Vooral de tech- en chipbedrijven werden weer opgepikt na de uitverkoop in de sector op woensdag. Beter dan verwachte kwartaalresultaten van software- en cloudbedrijf Oracle zorgden voor optimisme bij beleggers. Oracle, dat vele miljarden investeert in kunstmatige intelligentie (AI), ging zelf wel omlaag en verloor ruim 11 procent.

56 minuten geleden
ECB-president Lagarde: rentebesluit unaniem genomen

FRANKFURT (ANP) - Het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente te verhogen tegen de hoge inflatie is unaniem genomen door de bestuurders van de centrale bank. Dat zei ECB-president Christine Lagarde in een toelichting. Het belangrijkste rentetarief in de eurozone gaat daarbij met een kwart procentpunt omhoog tot 2,25 procent. Het is de eerste renteverhoging door de ECB sinds 2023.

59 minuten geleden
Wereldbank voorziet minder groei en waarschuwt voor voedselprijs

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank heeft zijn voorspellingen voor de wereldeconomie verlaagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. 's Werelds grootste organisatie voor ontwikkelingssamenwerking waarschuwt daarbij dat de flinke stijging van de prijs van kunstmest later dit jaar kan doorwerken in de voedselprijzen. In armere landen kan dat producten onbetaalbaar maken voor gewone burgers.

1 uur geleden
ECB verlaagt opnieuw groeiverwachting economie eurozone

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt opnieuw de groeiverwachting voor de economie van de eurozone door de hoge inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De centrale bank in Frankfurt rekent voor dit jaar nu op een groei van 0,8 procent. In maart werd nog op 0,9 procent gerekend, toen er ook al een neerwaartse bijstelling was.

2 uur geleden
Marktonderzoeker: mensen drinken komende jaren minder alcohol

LONDEN (ANP/RTR) - Wereldwijd zullen mensen de komende jaren minder alcohol gaan drinken, ondanks dat het aantal mensen stijgt dat oud genoeg is om dit te mogen doen. Dat blijkt uit een studie van marktonderzoeksbureau IWSR.

3 uur geleden