Brits verbod op 'fracken' van schaliegas opgeheven
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse regering heeft donderdag een verbod op het zogeheten 'fracken' van schaliegas opgeheven. Er gold sinds 2019 een verbod op fracking vanwege zorgen over aardbevingen die daardoor konden ontstaan. Maar vanwege de energiecrisis wil het Verenigd Koninkrijk meer werk maken van de productie van gas in eigen land.
De Britse premier Liz Truss had eerder al gezegd dat het verbod zou worden opgeheven. De fracking-methode, waarbij chemicaliën en steengruis of zand onder druk de bodem in wordt gespoten om gas dat gevangen zit in steen vrij te maken, is omstreden. Grondwater kan door fracken vervuild raken en het kan aardbevingen veroorzaken.
Minister van Economische Zaken en Energie Jacob Rees-Mogg zei donderdag dat het versterken van de Britse energievoorziening "een absolute prioriteit" is en dat alle energiebronnen ontwikkeld moeten worden. "Het is dan ook goed dat we het verbod hebben opgeheven om zo elke mogelijke bron van binnenlands gas te realiseren."
Stap niet onomstreden
Bij het Britse publiek is er veel weerstand tegen fracking vanwege de zorgen over aardbevingen en milieuschade. De Britse overheid stelde vorig jaar in een peiling vast dat slechts 17 procent van de Britten fracken ziet zitten. Ook binnen de Conservatieve Partij van premier Truss is de stap niet onomstreden. Minister Kwasi Karteng van Financiën heeft zich al uitgesproken tegen fracken. Oppositiepartij Labour is eveneens tegenstander.
Daarnaast is er twijfel of fracken op korte termijn kan helpen met de energiecrisis in het Verenigd Koninkrijk. Volgens kenners kan het jaren duren voordat een echte fracking-industrie in het land is opgebouwd en is het nog maar de vraag of er ook schaliegas op omvangrijke schaal kan worden gewonnen. Londen stelt dat met het opheffen van het verbod meer geboord kan worden en zo beter kan worden bepaald hoe schaliegas veilig gefrackt kan worden als er steun is van lokale gemeenschappen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie groeit dit jaar weer na drie jaar krimp, verwacht ING Research. Dat komt volgens de bank door de snel aantrekkende vraag naar chipmachines en door investeringen in defensie en infrastructuur.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten zijn de eerste handelsdag van de verkorte beursweek met flinke koerswinsten geëindigd. Beleggers voelden zich gesterkt door een onderbreking van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran. De handel verliep echter zeer grillig, waarbij de beursgraadmeters grote schommelingen lieten zien.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Gevoelige lijsten met onderdelen en leveranciers, evenals foto's van de nog niet aangekondigde iPhone 18 Pro-modellen van Apple, zijn op het dark web verschenen. De bestanden zijn geplaatst door de ransomwaregroep die eerder gegevens stal bij Tata Electronics, een Indiase toeleverancier van Apple. Dat bericht persbureau Reuters op basis van documenten en een bron die bekend is met de zaak.
9 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Reclame voor snelwisselende mode van Chinese webwinkels zoals Shein, Temu en AliExpress wordt binnenkort verboden in Frankrijk. Dat volgt op een stemming in de Senaat, die een wetsvoorstel aannam om deze als milieuschadelijk beschouwde praktijk terug te dringen.
9 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Gebruikers van WhatsApp kunnen straks een gebruikersnaam kiezen voor hun account. Die verandering moet de privacy vergroten, doordat mensen met elkaar in contact kunnen komen zonder hun telefoonnummer te hoeven delen.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Chinese handelsminister Wang Wentao gesproken over de handelsbalans tussen de Europese Unie en China. Hij zei na afloop van het gesprek dat de status quo "geen optie" is, omdat die balans op dit moment niet in evenwicht is.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, liet maandag herstel zien na de verliezen van vorige week. Techinvesteerder Prosus ging aan kop met een koerswinst van meer dan 3 procent. Daarmee maakte het de verliezen van de afgelopen tijd deels goed.
12 uur geleden