Brits verbod op 'fracken' van schaliegas opgeheven
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse regering heeft donderdag een verbod op het zogeheten 'fracken' van schaliegas opgeheven. Er gold sinds 2019 een verbod op fracking vanwege zorgen over aardbevingen die daardoor konden ontstaan. Maar vanwege de energiecrisis wil het Verenigd Koninkrijk meer werk maken van de productie van gas in eigen land.
De Britse premier Liz Truss had eerder al gezegd dat het verbod zou worden opgeheven. De fracking-methode, waarbij chemicaliën en steengruis of zand onder druk de bodem in wordt gespoten om gas dat gevangen zit in steen vrij te maken, is omstreden. Grondwater kan door fracken vervuild raken en het kan aardbevingen veroorzaken.
Minister van Economische Zaken en Energie Jacob Rees-Mogg zei donderdag dat het versterken van de Britse energievoorziening "een absolute prioriteit" is en dat alle energiebronnen ontwikkeld moeten worden. "Het is dan ook goed dat we het verbod hebben opgeheven om zo elke mogelijke bron van binnenlands gas te realiseren."
Stap niet onomstreden
Bij het Britse publiek is er veel weerstand tegen fracking vanwege de zorgen over aardbevingen en milieuschade. De Britse overheid stelde vorig jaar in een peiling vast dat slechts 17 procent van de Britten fracken ziet zitten. Ook binnen de Conservatieve Partij van premier Truss is de stap niet onomstreden. Minister Kwasi Karteng van Financiën heeft zich al uitgesproken tegen fracken. Oppositiepartij Labour is eveneens tegenstander.
Daarnaast is er twijfel of fracken op korte termijn kan helpen met de energiecrisis in het Verenigd Koninkrijk. Volgens kenners kan het jaren duren voordat een echte fracking-industrie in het land is opgebouwd en is het nog maar de vraag of er ook schaliegas op omvangrijke schaal kan worden gewonnen. Londen stelt dat met het opheffen van het verbod meer geboord kan worden en zo beter kan worden bepaald hoe schaliegas veilig gefrackt kan worden als er steun is van lokale gemeenschappen.
Meer uit Financieel
APELDOORN (ANP) - Extreem weer heeft de afgelopen tien jaar gezorgd voor honderdduizenden gevallen van schade aan woningen die zijn verzekerd bij Centraal Beheer. In ongeveer zes op de tien gevallen heeft de verzekeraar de schade vergoed.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bitcoinbedrijf Bitonic is gehackt, waarbij bitcoins van drie klanten zijn gestolen. Volgens het bedrijf gaat het om "een klein bedrag" en zijn de klanten inmiddels volledig gecompenseerd. Bij andere accounts zijn de inloggegevens gewijzigd.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag hoger gesloten, aangevoerd door chipbedrijven. De aanvraag voor een beursgang van AI-bedrijf Anthropic wakkerde het enthousiasme onder beleggers voor investeringen in kunstmatige intelligentie opnieuw aan. Beleggers hopen dat de beursgang de kwakkelende technologiesector een nieuwe impuls geeft.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse chipfabrikant Nexperia, die vorig jaar onderwerp was van een diplomatieke rel tussen Nederland en China, boekte in het derde kwartaal opnieuw omzetgroei. Het concern verwacht dat de groei de rest van het jaar verder aantrekt, gesteund door een aanhoudend sterke vraag en een uitbreiding van de productiecapaciteit.
8 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Over de iPhone Duo, een van de belangrijkste nieuwe producten van Apple in jaren, komen steeds meer klachten binnen van klanten bij wie het opvouwbare scherm al na enkele uren of dagen is gebarsten. Klanten met een beschadigd scherm melden dat ze een krakend geluid hoorden toen ze de telefoon openvouwden. Vervolgens ontstond er een grote barst langs de vouwnaad in het midden van het scherm. Sommige gebruikers kregen ook te maken met een witte vlek of een ander probleem met het scherm.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse hoofdindex is maandag iets hoger geëindigd, geholpen door koerswinsten van banken en chipbedrijven. Beleggers deden het wel voorzichtig aan, in aanloop naar een drukke beursweek met rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve. Ook komen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Amazon en Intel met cijfers. In Amsterdam openen AEX-bedrijven als ASMI, Adyen, Heineken, KPN, Unilever, ING en Shell deze week de boeken.
10 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft biedt zo'n 60.000 werknemers een vrijwillige vertrekregeling aan om de kosten van het techconcern omlaag te brengen. De voorwaarden zijn vergelijkbaar met een ontslagvergoeding. Bij de grootste softwareontwikkelaar ter wereld werkten eind juni 223.000 mensen.
10 uur geleden