Brits parlement maakt zich op voor brexiteindspurt
LONDEN/BRUSSEL (ANP) - Britse parlementariërs keren dinsdag terug van reces. Ze gaan dan weer aan de slag met de brexitdeal van premier Boris Johnson. Zijn regering wil de wetgeving die nodig is voor het Britse vertrek uit de Europese Unie deze week in drie dagen door het Lagerhuis loodsen.
Johnson heeft in het Lagerhuis weinig meer te vrezen van de oppositie. Zijn Conservatieve Partij heeft er sinds de landelijke verkiezingen in december een ruime meerderheid. Dat betekent dat het vrijwel zeker is dat het Verenigd Koninkrijk op 31 januari met een deal de EU kan verlaten.
De brexitwetgeving gaat na behandeling door het Lagerhuis naar het Hogerhuis, het House of Lords. Ook moet de Britse koningin uiteindelijk haar goedkeuring nog geven. Dat geldt als een formaliteit.
Overgangsperiode
Na Britse ratificatie moet het Europees Parlement nog zijn fiat geven. De stemming hierover vindt op 29 of 30 januari in Brussel plaats. Er geldt een gewone meerderheid. Ten slotte geven de 27 overgebleven lidstaten er via een schriftelijke procedure een laatste formele klap op.
Na de brexit op 31 januari begint een overgangsperiode van 11 maanden. Het Verenigd Koninkrijk houdt zich dan nog aan EU-regels zodat onderhandeld kan worden over de toekomstige (handels)relatie. Daardoor valt tijdens die periode in het dagelijks leven vermoedelijk nog weinig te merken van de brexit.
Uitdagend
In Brussel is het Verenigd Koninkrijk dan bestuurlijk en politiek niet meer vertegenwoordigd. Zo wordt het EU-parlement verkleind van 751 naar 705 zetels terwijl een aantal wordt herverdeeld. Daardoor krijgt Nederland, met nu 26 zetels, er drie bij.
De komende weken overleggen de 27 EU-landen om hun positie over de toekomstige relatie met Londen te bepalen. Naar verwachting op 25 februari geven zij een nieuw mandaat aan EU-hoofdonderhandelaar Michel Barnier.
De EU heeft al gewaarschuwd dat het uitdagend is om in minder dan een jaar een handelsdeal te sluiten. Toch sluit Johnson verlenging van de overgangsperiode uit. Als het niet lukt voor eind 2020 een akkoord te sluiten, dreigt alsnog een brexit zonder deal.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP) - Het Vaticaan staat in de jaarlijkse boodschap ter ere van ramadan stil bij het samenvallen van de islamitische vastenmaand met de christelijke vastentijd tot aan Pasen. Het is voor het eerst sinds de jaren negentig dat de christelijke vastentijd en ramadan tegelijk beginnen.
16 minuten geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft tijdens het partijcongres van zijn CDU opgeroepen tot eenheid binnen de partij. Volgens Duitse media heerst er momenteel veel ontevredenheid onder Merz' partijgenoten over het regeringsbeleid. Volgens Tagesschau was er "zelden zoveel onrust" in de christendemocratische partij.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Cultuur Wolfram Weimer heeft de onmiddellijke vrijlating geëist van een in Turkije gearresteerde correspondent van de nieuwsorganisatie Deutsche Welle (DW). De Turkse regering moet er volgens Weimer voor zorgen dat hij wordt vrijgelaten, omdat de beschuldigingen tegen hem ongegrond zouden zijn. "Journalistiek werk is niet strafbaar", aldus Weimer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte (80) is volgende week niet bij zijn hoorzittingen voor het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. De voorbereidende zittingen zijn bedoeld om te bepalen of er genoeg bewijs tegen hem is voor een rechtszaak.
1 uur geledenLYON (ANP) - De radicaal-rechtse mars ter nagedachtenis aan de gedode activist Quentin Deranque in Lyon gaat zaterdag gewoon door. De burgemeester van die stad had opgeroepen tot een verbod, maar de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez heeft tegen de Franse nieuwszender RTL gezegd dat de demonstratie doorgaat.
3 uur geledenWINDSOR (ANP/RTR) - Het onderzoek naar activiteiten van Andrew Mountbatten-Windsor wordt voortgezet in zijn voormalige woning in het park van Windsor, de Royal Lodge. De politie heeft bekendgemaakt dat het onderzoek in zijn huidige woning op het landgoed Sandringham in Norfolk is afgerond.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is vrijgelaten na de goedkeuring van een amnestiewet door het parlement. De wetgeving moet ervoor zorgen dat politieke gevangenen vrijkomen.
4 uur geleden