Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen wil drie Zweedse onderzeeërs kopen om Oostzee te beschermen

Polen wil drie Zweedse onderzeeërs kopen om Oostzee te beschermen

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.

Polen steekt sinds de grootschalige Russische invasie van Oekraïne vele miljarden in zijn verdediging. Ook in de bewaking van de Oostzee, waaraan belangrijke Russische havens liggen en waar de spanningen tussen NAVO-landen en Rusland zijn opgelopen. De Oostzee "is cruciaal voor onze veiligheid en moet weer een wit-rode zee worden", zei premier Donald Tusk vorige maand, verwijzend naar de Poolse vlag.

Polen had nog één verouderde Sovjet-onderzeeër. Het NAVO-land kon op zoek naar vervangers kiezen uit zes aanbiedingen uit evenzovele landen, maar koos voor Saab. De regering in Warschau heeft haast en wil voor komende zomer de koop afronden, zei defensieminister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Poolse wapens

In afwachting van de nieuwe onderzeeboten krijgt Polen een onderzeeër van Zweden om mee te trainen. Zweden koopt op zijn beurt ook Poolse wapens.

Polen is de belangrijkste ontvanger van goedkope leningen uit een nieuw EU-defensiefonds. De bijna 44 miljard euro van SAFE die het land straks aan defensie kan besteden, gaat onder meer naar "drone-uitrusting" voor de verdediging van zijn grenzen met Rusland en Belarus, zei Tusk. Polen zag in september een twintigtal Russische drones zijn luchtruim binnendringen.

De regering in Warschau steekt ook geld in de marine en de kustwacht op de Oostzee, en in ruimtevaartprojecten, de ontwikkeling van militaire kunstmatige intelligentie, de grensbewaking en de politie. De SAFE-miljarden komen ook wegen en spoorwegen ten goede waar de veiligheid mee is gediend.

Meer uit Buitenland

Iran heropent luchtruim na urenlange sluiting

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.

1 uur geleden
VN-Veiligheidsraad vergadert donderdag over Iran

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.

2 uur geleden
Franse militairen onderweg naar Groenland

PARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.

2 uur geleden
Trump: Zelensky zit vredesakkoord in de weg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.

3 uur geleden
X legt AI-uitkleedfunctie van chatbot Grok aan banden

AUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.

4 uur geleden
Resolutie om macht Trump in Venezuela te beperken gestrand

WASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.

5 uur geleden
Executie van demonstrant in Iran uitgesteld

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.

5 uur geleden