Polen wil drie Zweedse onderzeeërs kopen om Oostzee te beschermen
WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
Polen steekt sinds de grootschalige Russische invasie van Oekraïne vele miljarden in zijn verdediging. Ook in de bewaking van de Oostzee, waaraan belangrijke Russische havens liggen en waar de spanningen tussen NAVO-landen en Rusland zijn opgelopen. De Oostzee "is cruciaal voor onze veiligheid en moet weer een wit-rode zee worden", zei premier Donald Tusk vorige maand, verwijzend naar de Poolse vlag.
Polen had nog één verouderde Sovjet-onderzeeër. Het NAVO-land kon op zoek naar vervangers kiezen uit zes aanbiedingen uit evenzovele landen, maar koos voor Saab. De regering in Warschau heeft haast en wil voor komende zomer de koop afronden, zei defensieminister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.
Poolse wapens
In afwachting van de nieuwe onderzeeboten krijgt Polen een onderzeeër van Zweden om mee te trainen. Zweden koopt op zijn beurt ook Poolse wapens.
Polen is de belangrijkste ontvanger van goedkope leningen uit een nieuw EU-defensiefonds. De bijna 44 miljard euro van SAFE die het land straks aan defensie kan besteden, gaat onder meer naar "drone-uitrusting" voor de verdediging van zijn grenzen met Rusland en Belarus, zei Tusk. Polen zag in september een twintigtal Russische drones zijn luchtruim binnendringen.
De regering in Warschau steekt ook geld in de marine en de kustwacht op de Oostzee, en in ruimtevaartprojecten, de ontwikkeling van militaire kunstmatige intelligentie, de grensbewaking en de politie. De SAFE-miljarden komen ook wegen en spoorwegen ten goede waar de veiligheid mee is gediend.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft op een partijcongres van Verenigd Rusland gezegd dat het land een moeilijke tijd doormaakt. Maar die tijd heeft ons veel geleerd, aldus Poetin. De president voerde het woord terwijl er berichten zijn dat Rusland onder druk zou zijn gekomen door een groeiend aantal Oekraïense luchtaanvallen.
29 minuten geledenNANCY (ANP) - In een buitenwijk van Nancy in Frankrijk is kort na het opstijgen een vliegtuigje neergestort en daarbij zijn elf doden gevallen volgens de autoriteiten. Plaatselijke media meldden dat in het toestel een groep parachutespringers zat. Het gaat om vijf instructeurs, vijf leerlingen en de piloot.
1 uur geledenBAGHDAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei tijdens een bezoek aan Irak dat Iran verantwoordelijk blijft voor de Straat van Hormuz. Als onderdeel van een voorlopig akkoord met de Verenigde Staten moest die belangrijke zeestraat open, maar de afgelopen dagen werden opnieuw aanvallen op schepen gemeld.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - De Israëlische regering heeft de volkerenmoord op de Armeense bevolkingsgroep tijdens de Eerste Wereldoorlog in het Ottomaanse Rijk officieel erkend. De erkenning was een initiatief van minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Het Israëlische leger zegt eerder op de dag meerdere Hezbollah-strijders te hebben gedood in het zuiden van Libanon. Daarnaast zou een Israëlische militair zijn omgekomen bij gevechten met de gewapende Libanese groepering.
3 uur geledenLA GUAIRA (ANP) - De Nederlandse USAR-teams hebben tijdens de eerste 24 uur van hun reddingsactie na de aardbevingen in Venezuela nog geen mensen uit ingestorte gebouwen kunnen halen. Wel is geprobeerd om iemand te redden, maar tijdens de poging bleek dat die actie niet zou slagen, vertelde een woordvoerder. "Hoe moeilijk dat ook is, er werd besloten door te gaan naar mensen die we mogelijk wel kunnen redden."
3 uur geledenCARABALLEDA (ANP) - In Venezuela is opnieuw een kind levend onder het puin vandaan gehaald nadat het land woensdag werd getroffen door twee zware aardbevingen, meldt interim-president Delcy Rodriguez. Ze deelde beelden van de reddingsactie op sociale media.
7 uur geleden