
Brits onderzoek: effectiviteit vaccins daalt na verloop van tijd
OXFORD (ANP) - Een groot Brits onderzoek laat zien dat de effectiviteit van de vaccins van Pfizer en AstraZeneca vermindert naarmate de tijd vordert. 90 dagen na de tweede prik is het AstraZeneca-vaccin nog 61 procent effectief tegen besmetting met het coronavirus. Het Pfizer-vaccin is op dat moment nog 75 procent effectief.
Tot die conclusie komen onderzoekers van de Universiteit van Oxford, die meer dan drie miljoen neus- en keeluitstrijkjes hebben onderzocht. De effectiviteit van de prikken daalt naarmate de tijd vordert, want eerdere onderzoeksresultaten lieten zien dat het AstraZeneca-vaccin twee weken na de tweede prik 68 procent effectief is. Het Pfizer-vaccin is op dat moment 85 procent effectief.
Bij gevaccineerden die ouder zijn dan 35 jaar nam de effectiviteit sneller af dan bij jongeren, concluderen de onderzoekers. Toch blijft vaccineren een verstandige keuze, stellen de onderzoekers. "Beide vaccins doen het nog steeds heel goed", legt hoofdonderzoeker Sarah Walker uit. "Als je heel, heel hoog begint (qua effectiviteit, red.) heb je nog een lange weg te gaan."
Ook de Delta-variant vermindert de effectiviteit van de vaccins. De onderzoekers concluderen dat gevaccineerden na een besmetting met de Delta-variant net zoveel virusdeeltjes in hun neus en keel hebben als niet-gevaccineerden. "Hierdoor kan groepsimmuniteit een grotere uitdaging worden", legt de Nederlandse onderzoeker Koen Pouwels uit. "Vaccins zijn waarschijnlijk het beste in het voorkomen van een ernstig ziekteverloop, maar iets minder effectief in het voorkomen van overdracht van het virus."
Als kanttekening plaatsen de onderzoekers dat het aantal virusdeeltjes in de keel slechts een "ruwe indicatie" is voor de ernst van de symptomen. Er is geen nieuwe informatie over de duur van de infectie. Het onderzoek is nog niet in een medisch tijdschrift verschenen en moet nog worden beoordeeld door vakgenoten voordat het gepubliceerd kan worden.
Meer uit Buitenland
BAMAKO (ANP/BELGA/RTR) - Het Russische huurlingenleger Wagner heeft aangekondigd zich terug te trekken uit het West-Afrikaanse land Mali. "We hebben onze taak volbracht en keren terug naar huis", zegt de groep in een verklaring.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump heeft het Hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het ontmantelen van het ministerie van Onderwijs. Bij goedkeuring komt het onderwijsbeleid vrijwel volledig in handen van de staten en lokale schoolbesturen.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil nu niet in gesprek met Elon Musk, een dag na hun publieke ruzie. Trump vertelde tegen de Amerikaanse nieuwszender ABC dat Musk graag met hem wil spreken, maar hij er zelf "nog niet klaar voor is".
1 uur geledenFROSTA (ANP/AFP) - Een Noorse gynaecoloog is vrijdag tot 21 jaar cel veroordeeld voor tientallen verkrachtingen van patiënten tijdens medische onderzoeken. De 55-jarige Arne Bye is in zeventig gevallen schuldig bevonden.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaan Joseph Tater, die in Rusland werd vastgehouden, heeft volgens staatspersbureau TASS het land verlaten. Hij werd in verband gebracht met baldadigheid en mishandeling van een politieagent, maar werd daarvoor niet meer vervolgd omdat hij een geestelijke stoornis zou hebben.
3 uur geledenVALLETTA (ANP/AFP) - Twee Maltese mannen zijn schuldig bevonden aan het leveren van de bom die in 2017 journalist Daphne Caruana Galizia doodde. Daarmee zijn nu vijf mensen veroordeeld voor de beruchte moord, die leidde tot grootschalige protesten en een politieke crisis op het eiland.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft het uitdragen van lhbti-symbolen als regenboogvlaggen op overheidsgebouwen verboden, vlak voor de start van de Pride in Boedapest.
3 uur geleden