Brexit-afspraken blijven overeind zeggen Von der Leyen en Starmer
BRUSSEL (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie zullen niet aan de Brexit-afspraken tornen. In een gezamenlijke verklaring van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en premier Keir Starmer na afloop van zijn bezoek aan Brussel benadrukten de twee "hun wederzijdse inzet voor de volledige en getrouwe uitvoering van deze overeenkomsten".
Starmer is naar Brussel gekomen om de relatie met de EU aan te halen. Het is het eerste bezoek aan de EU sinds Starmer in juli premier werd en de eerste keer sinds de Brexit in 2020 dat een Britse regeringsleider duidelijk aangeeft de contacten te willen aanhalen.
Toekomstige samenwerking, zo staat in de verklaring, begint met het "samen definiëren van de gebieden waarop versterkte samenwerking voor beide partijen voordelig kan zijn, zoals de economie, energie en veiligheid". Een vervolgafspraak maken de twee nog deze herfst, zo is afgesproken.
EU-VK-topbijeenkomsten
Ook hopen de twee leiders dat er in de toekomst geregeld EU-VK-topbijeenkomsten komen van regeringsleiders om daar gemeenschappelijke problemen zoals de veiligheid of immigratie te bespreken. Wat hen betreft komt zo'n eerste top er al in de eerste maanden van 2025.
Starmer had in een verklaring voor het Britse thuisfront voorafgaand aan zijn bezoek geschreven dat hij "vastbesloten was om de jaren van de Brexit achter ons te laten en een meer pragmatische en volwassen relatie op te bouwen met de Europese Unie".
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
12 minuten geledenKABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.
21 minuten geledenPARIJS/JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft erkend eerder deze maand met een tank een positie van de VN-macht in Libanon, UNIFIL, te hebben beschoten. Daarbij raakten Ghanese blauwhelmen gewond.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten waarschuwen voor de personeelsproblemen die ontstaan door de aanhoudende shutdown van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid. "Als dit zo doorgaat, is het geen overdrijving om te suggereren dat we mogelijk letterlijk luchthavens moeten sluiten, vooral de kleinere", zei topbestuurder Adam Stahl van transportveiligheidsdienst TSA bij Fox News.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De dood van de invloedrijke Ali Larijani is geen fatale klap voor het Iraanse regime. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen nieuwszender Al Jazeera. Het land heeft volgens Araghchi een solide politiek systeem dat niet wordt beïnvloed door de aanwezigheid of afwezigheid van een bepaalde persoon.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ongeveer 4,9 miljoen kinderen zijn in 2024 gestorven voordat ze hun vijfde verjaardag bereikten, volgens nieuwe schattingen van de Verenigde Naties. Dit duidt erop dat de vooruitgang bij het terugdringen van de kindersterfte dat jaar stagneerde. En dat terwijl de wereldwijde bezuinigingen op ontwikkelingshulp van 2025 nog geen rol speelden.
5 uur geleden