Bouterse moet zich vrijdag melden bij gevangenis Suriname
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president en ex-legerleider Desi Bouterse en vier andere veroordeelden moeten zich vrijdag melden bij een Surinaamse gevangenis. Dat bevestigt het Surinaamse Openbaar Ministerie. Bouterse is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar voor zijn betrokkenheid bij de Decembermoorden van 1982. De andere ex-militairen kregen vijftien jaar.
In Fort Zeelandia in Paramaribo werden vijftien tegenstanders van het toenmalige militaire bewind geëxecuteerd. Het proces dat in 2007 begon, kwam op 20 december 2023 ten einde met het finale vonnis van het Hof van Justitie in de hogerberoepszaak die de vijf veroordeelden hadden aangespannen. Advocaat Irvin Kanhai, die Bouterse de afgelopen zestien jaar heeft verdedigd, heeft geen gratieverzoek ingediend bij de Surinaamse president Chan Santokhi.
Een nieuw advocatenteam probeerde maandag alsnog om de uitvoering van het vonnis te voorkomen, via een verzoek aan het Openbaar Ministerie. De procureur-generaal heeft dat verzoek afgewezen. Het advocatenteam eist meer uitleg over dat besluit. Ondertussen heeft de advocaat van de nabestaanden, Hugo Essed, veiligheidsdiensten gevraagd om alert te zijn. Hij heeft aanwijzingen dat er mogelijke onlusten op komst zijn, zei hij woensdag tegen het Surinaamse radiostation Radio ABC.
Bevel overhandigd
Het is nog niet duidelijk of Bouterse van plan is om zich vrijdag bij de gevangenis te melden. Volgens het OM is het bevel om op te komen dagen overhandigd aan de vier andere veroordeelden, maar "de huisgenote van Bouterse" zou tot tweemaal toe hebben geweigerd om die in ontvangst te nemen. Zijn advocaat was ook twee keer niet op komen dagen bij gesprekken over hoe de vonnissen uitgevoerd kunnen worden.
In Suriname is verdeeld gereageerd op de veroordeling van Bouterse. Zijn aanhangers publiceerden dinsdag een stuk in de Suriname Herald waarin ze stellen dat hij geen eerlijk proces heeft gekregen en dat het een politiek gemotiveerde uitspraak zou zijn geweest.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Franse zanger Patrick Bruel wordt ook in België aangeklaagd voor een zedendelict. De aanranding vond in 2010 plaats in een gebouw van de Belgische Franstalige publieke omroep RTBF, zegt het vermeende slachtoffer, Karine Viseur, in een interview met RTL.
8 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt ongeveer zevenhonderd leden van Hezbollah te hebben gedood sinds de oorlog met die Libanese beweging begin deze maand begon. Hezbollah is een bondgenoot van Iran en daardoor wordt Libanon meegesleurd in de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte brengt naar eigen zeggen wel degelijk wat in tegen de klachten en beledigingen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van Europese bondgenoten. Hij wijst erop dat Europa meer tijd nodig heeft om te helpen een eind te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz omdat de VS hun bondgenoten niet over hun aanval op Iran hebben ingelicht.
11 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz claimt dat de bevelhebber van de marineafdeling van de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG), Alireza Tangsiri, met een Israëlische luchtaanval is gedood. Katz sprak van een "precieze en dodelijke operatie" woensdagavond waarbij ook andere hoge officieren om het leven zijn gekomen.
12 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Pakistan gaat verder met militaire operaties tegen Afghanistan nadat een tijdelijk bestand eerder deze week afliep, zei het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag. Vanwege het einde van de ramadan had Pakistan de aanvallen tijdelijk gestaakt.
19 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - Iran gaat Maleisische olietankers door de Straat van Hormuz laten varen, zegt de Maleisische premier Anwar Ibrahim. Hij zei op de nationale televisie dat dat de uitkomst was van overleg met onder anderen de Iraanse president Masoud Pezeshkian en leiders uit een aantal andere landen.
35 minuten geledenPRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zegt dat de uitnodiging voor zijn land voor een bijeenkomst van de G7 in juni is ingetrokken. Volgens hem heeft gastland Frankrijk die beslissing genomen onder Amerikaanse druk.
1 uur geleden