Bouterse begint vrijdag aan 20 jaar gevangenisstraf
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-legerleider Desi Bouterse (78) moet zich vrijdag melden bij een gevangenis om zijn gevangenisstraf van twintig jaar uit te zitten. Hij kreeg die straf na een proces van ruim zestien jaar, voor zijn aandeel in de moord op vijftien politieke tegenstanders in december 1982. Vier medeveroordeelden, die ieder vijftien jaar moeten uitzitten, zijn ook door het Openbaar Ministerie opgeroepen om vrijdag naar de gevangenis te gaan.
Bouterse is voorzitter van de Nationale Democratische Partij. Zijn partijgenoten willen vrijdagochtend solidariteit betuigen met de veroordeelde politicus en zijn gezin. Aanhangers zijn opgeroepen om naar Leonsberg te gaan, de buitenwijk van Paramaribo waar Bouterse woont. De politicus houdt daar een speech, zei partijkopstuk Ricardo Panka donderdag op de Surinaamse radio. Advocaat Irvin Kanhai zei eerder op de radio dat zijn vijf cliënten zich zullen houden aan de wet.
Bouterse wordt vrijdagochtend om 09.00 uur lokale tijd (13.00 uur Nederlandse tijd) verwacht bij de Centrale Penitentiaire Inrichting in Santo Boma, zo'n twintig kilometer van het centrum van Paramaribo. Het is de bedoeling om hem zo snel mogelijk over te brengen naar een cel die nu wordt gebouwd op het terrein van het Militair Hospitaal in Paramaribo, pal aan de overkant van het Academisch Ziekenhuis. Daar is de ex-president verzekerd van medische zorg als die nodig mocht blijken.
Meer uit Buitenland
SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
2 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
6 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
7 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
7 uur geleden