Bosbranden in Griekenland breiden zich verder uit
ATHENE (ANP/AFP/RTR) - De bosbranden die Griekenland teisteren hebben zich aangewakkerd door de harde wind op vrijdag uitgebreid. Volgens de Griekse hulpdiensten woedden er 56 branden in het hele land. De zwaarste zijn ten noorden van Athene, waar duizenden mensen hun huizen zijn ontvlucht. Ook kwam een 38-jarige man om het leven toen hij geraakt werd door een omvallende elektriciteitspaal.
Grote delen van Athene kampten met stroomstoringen ten gevolge van de branden. Ook werden inwoners opgeroepen binnen te blijven in verband met giftige rookontwikkeling.
Ten noorden van de hoofdstad woekerde het vuur aan weerszijden van de snelweg naar Noord-Griekenland, die is afgesloten. Het vuur naderde Marathon, waar volgens minister van burgerbescherming Nikos Hardalias de brandweer "een titanenstrijd" voert om de stad te beschermen. "De omstandigheden zijn extreem gevaarlijk", aldus de minister.
Peloponnesos
Op het eiland Evia, een populaire toeristenbestemming niet ver van Athene, werden vrijdagochtend mensen van de stranden gehaald. Een bosbrand had daar een bos met dennenbomen afgebrand, waarna acht dorpen werden geëvacueerd.
Op de Peloponnesos, in de buurt van het antieke Olympia, zijn 32 dorpen ontruimd. Volgens Hardalias proberen driehonderd brandweerlieden de geboorteplaats van de Olympische Spelen voor het vuur te behoeden.
Griekenland krijgt hulp bij het blussen van Israël, Cyprus, Frankrijk en Zweden. In de buurlanden Turkije en Noord-Macedonië woedden vrijdag eveneens nog bosbranden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
2 uur geledenPRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."
6 uur geleden