Blinken beschuldigt Iran van hulp bij aanvallen op Rode Zee
MANAMA (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken zegt dat Iran de Jemenitische Houthirebellen helpt bij de aanvallen op de Rode Zee. Teheran zou technologie, wapens en inlichtingen leveren aan de rebellenbeweging en daarmee bijdragen aan de aanvallen op schepen.
De Houthi's zijn al jaren in een burgeroorlog verwikkeld met de Jemenitische regering en worden daarin gesteund door Iran. Sinds de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak op 7 oktober mengen de rebellen zich ook in dat conflict. Ze beschieten de Zuid-Israëlische badplaats Eilat en vallen regelmatig schepen op de Rode Zee aan. Aanvankelijk waren dit schepen met een Israëlische link, maar later ook schepen uit landen die Israël steunen.
Blinken zegt dat hij Iran duidelijk heeft gemaakt dat het moet stoppen met het steunen van de Houthi's. Volgens Blinken zullen er "consequenties" volgen als de aanvallen in de Rode Zee doorgaan.
De Amerikaanse minister is op reis langs meerdere landen in het Midden-Oosten en is inmiddels aangekomen in Bahrein. Hij heeft de afgelopen dagen gesproken met de Saudische kroonprins, de Israëlische premier en was eerder op de dag te gast bij de Palestijnse president Mahmoud Abbas op de bezette Westelijke Jordaanoever.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft de aanvallen van Israël en de VS "een flagrante misdaad" genoemd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken moet de Veiligheidsraad van de VN met spoed bijeenkomen.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De ontwikkelingen in Iran zijn zeer zorgwekkend, schrijven voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa zaterdag in een gezamenlijke verklaring op X. Ze roepen "alle partijen op tot maximale terughoudendheid, om burgers te beschermen en om het internationaal recht volledig te respecteren".
18 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische aanvallen op Iran waren onder meer gericht op ayatollah Ali Khamenei en president Masoud Pezeshkian, zegt een Israëlische functionaris tegen Israëlische media. Het is nog onduidelijk of die aanvallen succesvol waren, zegt hij.
36 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.
45 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.
1 uur geleden