Blinken beschuldigt Iran van hulp bij aanvallen op Rode Zee
MANAMA (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken zegt dat Iran de Jemenitische Houthirebellen helpt bij de aanvallen op de Rode Zee. Teheran zou technologie, wapens en inlichtingen leveren aan de rebellenbeweging en daarmee bijdragen aan de aanvallen op schepen.
De Houthi's zijn al jaren in een burgeroorlog verwikkeld met de Jemenitische regering en worden daarin gesteund door Iran. Sinds de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak op 7 oktober mengen de rebellen zich ook in dat conflict. Ze beschieten de Zuid-Israëlische badplaats Eilat en vallen regelmatig schepen op de Rode Zee aan. Aanvankelijk waren dit schepen met een Israëlische link, maar later ook schepen uit landen die Israël steunen.
Blinken zegt dat hij Iran duidelijk heeft gemaakt dat het moet stoppen met het steunen van de Houthi's. Volgens Blinken zullen er "consequenties" volgen als de aanvallen in de Rode Zee doorgaan.
De Amerikaanse minister is op reis langs meerdere landen in het Midden-Oosten en is inmiddels aangekomen in Bahrein. Hij heeft de afgelopen dagen gesproken met de Saudische kroonprins, de Israëlische premier en was eerder op de dag te gast bij de Palestijnse president Mahmoud Abbas op de bezette Westelijke Jordaanoever.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
5 uur geleden