Blik op Besi en Air France-KLM na lang paasweekeinde op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar chipbedrijf Besi en luchtvaartcombinatie Air France-KLM. Besi profiteert van het wereldwijd chiptekort en kwam met een sterk handelsbericht. Het door de coronacrisis zwaar getroffen Frans-Nederlandse Air France-KLM gaat nieuwe aandelen uitgeven om vers kapitaal op te halen.
Verder verwerken de Europese markten na het lange paasweekeinde nog de nieuwe recordstanden op Wall Street van maandag, die volgden op het sterke Amerikaanse banenrapport van afgelopen vrijdag. De openingsindicatoren wijzen op een positief begin voor de Amsterdamse AEX-index. De andere Europese beurzen lijken eveneens hoger te openen. De belangrijkste Aziatische markten lieten dinsdag een gemengd beeld zien.
Besi zag het orderboek in de eerste maanden van het jaar met 108 procent groeien ten opzichte van een kwartaal eerder en haalde voor een recordbedrag van 327 miljoen euro aan nieuwe orders binnen. Besi profiteerde vooral van de sterke vraag naar chips voor toepassingen rond de snelle 5G-technologie en van de autosector, die sinds de uitbraak van de pandemie kampt met een chiptekort.
Steun Air France
De Europese Commissie is onder voorwaarden akkoord met maximaal 4 miljard euro aan extra steun voor Air France. Brussel benadrukt daarbij dat KLM, de Nederlandse tak van het bedrijf, niet voor de steun in aanmerking komt. De herkapitalisatie door Frankrijk omvat de omzetting van de reeds door toegekende Franse staatslening van 3 miljard euro in aandelen of obligaties. Daarnaast mag Parijs voor maximaal 1 miljard euro aan nieuwe aandelen kopen, nu Air France zijn hand gaat ophouden voor extra kapitaal bij bestaande aandeelhouders.
In Zürich staat Credit Suisse in de belangstelling. Verschillende topbestuurders van de Zwitserse bank stappen op vanwege het beursschandaal rond het Amerikaanse investeringsfonds Archegos Capital Management, een klant van Credit Suisse. Door het schandaal vreest de Zwitserse bank een financiële klap van 4,7 miljard dollar.
Nieuw record
De Amsterdamse AEX-index ging donderdag met een nieuw record het lange paasweekeinde in. De hoofdindex eindigde 1,2 procent hoger op 708,43 punten en doorbrak daarmee de oude hoogste slotstand van 701,56 punten die tijdens de piek van de internetzeepbel in 2000 werd bereikt. Op Wall Street, waar op tweede paasdag wel weer werd gehandeld, eindigde de Dow-Jonesindex 1,1 procent in de plus op 33.527,19 punten. De brede S&P 500 klom 1,4 procent en techbeurs Nasdaq steeg 1,7 procent.
De euro was 1,1811 dollar waard, tegenover 1,1772 dollar bij het slot van de Europese beurzen op donderdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1,1 procent tot 59,30 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 62,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.
31 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
17 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
18 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.
20 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.
21 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
1 dag geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
1 dag geleden