Bezuiniging noopt ILT tot minder toezicht op taxi's en lawaai
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) houdt vanwege bezuinigingen volgend jaar op een aantal terreinen minder intensief toezicht. Het gaat onder meer om het vervoer van gevaarlijke stoffen, de taxibranche en geluidshinder in de luchtvaart en op het spoor. Andere onderwerpen krijgen prioriteit, zoals pfas-vervuiling, cyberweerbaarheid en de veiligheid van producten van Aziatische webshops.
Door de bezuinigingen op de Rijksoverheid van dit en het vorige kabinet en het aflopen van tijdelijke financiering verwacht de ILT een steeds krapper budget, waarbij de daling van de begroting oploopt tot 14,6 miljoen euro in 2031. De begroting voor volgend jaar gaat over 251,6 miljoen euro. Tegelijkertijd stijgen de kosten van leveranciers en moet de toezichthouder investeren in ICT. Dit noopt de ILT tot "nog scherpere keuzes" over de inzet van personeel en geld.
"We kunnen niet meer overal dezelfde mate van toezicht bieden. Dat zal merkbaar zijn en kan botsen met de verwachting die de samenleving heeft van de ILT", waarschuwt inspecteur-generaal Mattheus Wassenaar in het jaarplan.
Gevaarlijke stoffen
Bij het toezicht op het transport van gevaarlijke stoffen gaat de ILT meer risico- en datagericht werken, waarbij de aandacht vooral uitgaat naar de branches waar het toezicht naar verwachting het meest effect heeft. Inspecties op de weg of bij bedrijven voert de ILT nog maar minimaal uit, zich beperkend tot de wettelijke taken. Ook het toezicht op het beheer van belangrijke dijken en dammen gebeurt vanaf volgend jaar meer risicogericht.
Rondom geluidshinder van vliegtuigen zal de ILT minder vragen van burgers afhandelen. Bij het toezicht op drinkwaterbedrijven stopt de toezichthouder met prestatievergelijkingen en kijkt de instantie meer naar het bestuur van de drinkwaterbedrijven. De ILT voert verder minder strafrechtelijke onderzoeken uit, namelijk vijftien in plaats van twintig. De meeste aandacht gaat daarbij uit naar milieucriminaliteit. In de taxibranche heeft de ILT onvoldoende budget voor acties tegen illegaal taxivervoer.
De controle op producten van webshops van buiten de EU wordt juist intensiever. Er komen meer controles aan de grens met andere instanties. Daarnaast blijft volgens Wassenaar veel aandacht uitgaan naar de bodemkwaliteit. "Keuzes maken hoort bij het werk van een inspectie. Ons uitgangspunt blijft dan ook hetzelfde: we willen daar zijn waar we de meeste maatschappelijke schade kunnen voorkomen."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Uitkeringsinstanties en de politiek moeten een oplossing vinden voor gevallen waarin mensen met een uitkering ineens een naheffing krijgen van de Belastingdienst. Die oproep doet de rechtbank in Groningen na een rechtszaak waarbij een vrouw na een nabetaling van het UWV ook een rekening van honderden euro's kreeg van de fiscus.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.
11 uur geledenIJEN (ANP) - Audax, het moederbedrijf van boekwinkelketen Bruna, heeft financiële problemen en krijgt van de rechter een afkoelingsperiode. Op dit moment zijn er onvoldoende middelen om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Verf- en coatingfabrikant AkzoNobel heeft van de Europese Commissie toestemming gekregen om te fuseren met zijn Amerikaanse concurrent Axalta. Het Nederlandse concern moet daarvoor wel een onderdeel afstoten, stelt het dagelijks bestuur van d EU als voorwaarde.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies de handel uitgegaan. De koersdaling volgt op zware verliezen voor techaandelen donderdag in New York en een verkoopgolf op belangrijke Aziatische financiële markten. Waar chipaandelen op het Damrak enig herstel toonden, eindigden veel andere aandelen de week juist in de min.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Klaas Knot heeft maar één tegenstander bij de strijd om het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB). Naast de Nederlander is de voormalige gouverneur van de Spaanse centrale bank, Pablo Hernández de Cos, voorgedragen als kandidaat.
13 uur geleden