Beurzen nemen gas terug door coronazorgen
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs nam maandag wat gas terug na de sterke eerste week van het nieuwe jaar. Ook de andere Europese beurzen lieten minnen zien. De aandacht van beleggers ging vooral uit naar de ontwikkelingen rond het coronavirus en de lockdowns in veel Europese landen. Ook begint deze week het cijferseizoen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 644,53 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 965,66 punten. De beursgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs verloren tot 0,8 procent. De Euronext-markten in Amsterdam, Brussel en Parijs kampten voor de opening met een technische storing in de handel van zogenoemde future-contracten.
Koploper in de AEX was techinvesteerder Prosus met een winst van 1,7 procent. Verfconcern AkzoNobel volgde met een plus van 1,5 procent. Grootste daler was biotechnoloog Galapagos met een verlies van 1,8 procent.
Just Eat Takeaway
Just Eat Takeaway won 0,4 procent. Het maaltijdbestelbedrijf profiteert van de coronacrisis omdat veel mensen eten thuis laten bezorgen aangezien restaurants al lange tijd gesloten zijn en de lockdown in Nederland naar verwachting met drie weken wordt verlengd. Het aandeel klom vrijdag al 3,5 procent.
Bij de middelgrote bedrijven verloor fitnessketen Basic-Fit 1,9 procent door het vooruitzicht van een langere lockdown. Heijmans zakte 2,6 procent. De bouwer ziet financieel directeur Hans Janssen per 15 april vertrekken naar zuivelbedrijf FrieslandCampina. Bestuursvoorzitter Karl Guha van vermogensbeheerder Van Lanschot Kempen (plus 0,5 procent) legt aan het einde van het jaar zijn functie neer.
Tele2
Tele2 klom dik 1 procent in Stockholm. De Zweedse telecomaanbieder heeft het Finse netwerkbedrijf Nokia (min 1,1 procent) uitgekozen voor de uitrol van het 5G-netwerk. De Zweedse overheid sloot in oktober de Chinese bedrijven Huawei en ZTE uit van de uitrol van 5G in het land vanwege veiligheidsrisico's.
In Parijs won Airbus 1,3 procent. De Europese vliegtuigbouwer heeft in 2020 veel minder nieuwe orders binnengesleept vanwege de malaise in de luchtvaartsector door de pandemie. Het aantal bestellingen kelderde met 65 procent. Ook werden veel orders geschrapt door luchtmaatschappijen.
De euro was 1,2191 dollar waard, tegenover 1,2256 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent tot 51,93 dollar. Brentolie kostte 1 procent minder op 55,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea streeft naar een verdere stijging van het operationeel resultaat tot 1 miljard euro in 2030. De grootste zorgverzekeraar van Nederland, bekend van merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer, Interpolis en FBTO, wil dat nieuwe doel bereiken met investeringen in groei, innovatie, digitalisering en efficiency.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie onderzoekt of de clouddiensten van Amazon en Microsoft zo belangrijk zijn voor andere bedrijven dat ze een zogenaamde poortwachtersrol spelen. Als dat het geval is, legt Brussel de divisies strengere regels op binnen de Wet digitale markten (DMA). Ze moeten dan onder andere meer ruimte bieden aan concurrenten.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Na de fusie tussen AkzoNobel en het Amerikaanse Axalta, heft het Nederlandse verfconcern ook zijn beschermingsconstructie tegen ongewenste overnamepogingen op. Dat zei voorzitter van de raad van commissarissen Ben Noteboom in een toelichting op de samensmelting.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel ging dinsdag flink omlaag op de Amsterdamse beurs. De verfproducent, bekend van merken als Flexa, Dulux en Sikkens, gaat fuseren met zijn Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems. De fusie vindt plaats via een aandelenruil. Na afronding van de deal bezitten aandeelhouders van AkzoNobel 55 procent en Axalta-aandeelhouders 45 procent van het nieuwe bedrijf, dat wordt geleid door AkzoNobel-topman Greg Poux-Guillaume. Het aandeel AkzoNobel zakte ruim 2 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting bereidt een collectieve rechtszaak tegen Netflix voor vanwege de prijsverhoging die de streamingdienst vorige week aankondigde. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat Netflix met het eenzijdig verhogen van de abonnementsprijzen EU-regels voor consumentenbescherming overtreedt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stabiele prijzen in de supermarkt worden steeds minder vanzelfsprekend, stellen levensmiddelenfabrikanten. Consumenten zullen "moeten wennen aan steeds sterker fluctuerende prijzen als gevolg van sterk schommelende grondstofprijzen", zegt Cees-Jan Adema, directeur van de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mkb-bedrijven zijn de afgelopen tien jaar vaker gekrompen dan gegroeid. Vooral ondernemingen in de categorie kleinbedrijf, met tien tot vijftig medewerkers, belandden vaker in de lagere categorie micro dan dat ze een middenbedrijf werden. Deze middenbedrijven groeiden wel vaker in aantal werknemers dan dat ze krompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
4 uur geleden