TSMC boekt opnieuw recordwinst door sterke vraag naar AI-chips
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen, heeft in het derde kwartaal van 2026 opnieuw een recordwinst geboekt. Het is het zesde kwartaal op rij dat de belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML een recordwinst heeft behaald.
TSMC, dat chips maakt voor grote bedrijven als Nvidia en Apple, zag de nettowinst met 69 procent stijgen tot 763,1 miljard Taiwanese dollar (ruim 21 miljard euro) in de afgelopen drie maanden. De winst viel hoger uit dan kenners hadden verwacht. Eerder deze maand maakte TSMC al een sterker dan verwachte omzetgroei van 51 procent over het derde kwartaal bekend.
TSMC ziet de omzetgroei al twee kwartalen op rij versnellen en heeft de uitbreiding van zijn productiecapaciteit verder opgevoerd. Het bedrijf verwacht dit jaar een recordbedrag van 64 miljard Amerikaanse dollar aan kapitaalinvesteringen te doen en werkt momenteel aan de bouw en inrichting van ongeveer twintig nieuwe fabrieken, zowel in eigen land als in het buitenland.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een flink verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven stonden onder druk na een verkoopgolf in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. De chipaandelen zijn dit jaar hard gestegen door de grote vraag naar chips voor AI-toepassingen, maar beleggers vragen zich af of die koerswinsten wel houdbaar zijn.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In verschillende Albert Heijn-vestigingen in Nederland zijn donderdag nog lege schappen te zien van verse producten, zoals groente en fruit. Wel lijkt het erop dat er weer meer wordt bijgevuld, nu het herstel van de leveringen aan supermarkten is ingezet.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitbater van laadstations voor elektrische auto's Fastned zegt het bouwtempo van nieuwe stations te versnellen. De exploitant heeft momenteel 65 laadstations in aanbouw, bijna het dubbele aantal ten opzichte van vorig jaar.
1 uur geledenVEGHEL (ANP) - Groothandelsbedrijf Sligro, een belangrijke leverancier aan de Nederlandse horeca, blijft last houden van consumenten die terughoudender zijn met hun bestedingen in restaurants en cafés. De omzet van het bedrijf liep in het afgelopen kwartaal iets terug.
1 uur geledenSEOUL/TOKIO (ANP) - De beurzen in Zuid-Korea en Japan zijn donderdag hard onderuitgegaan. Vooral de chipbedrijven gingen in de uitverkoop na de forse koersverliezen in de Amerikaanse chipsector op woensdag. De chipaandelen zijn dit jaar sterk in waarde gestegen dankzij de grote vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Consumentenbond, Offlimits en The Firewall staan op 26 november tegenover socialmediabedrijf Meta in de rechtbank van Amsterdam. Dat hebben de belangenorganisaties donderdag bekendgemaakt. De drie Nederlandse organisaties eisen in een kort geding dat Meta stopt met de verkoop van de Meta-bril zolang daarmee stiekem opnamen kunnen worden gemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom gaat ongeveer tweehonderd banen schrappen om de kosten te drukken en de organisatie "slagvaardiger" te maken. Het Nederlandse bedrijf, met wereldwijd 3300 mensen in dienst, verwacht dat de reorganisatie jaarlijks ongeveer 21 miljoen euro aan kostenbesparingen oplevert.
2 uur geleden