Beursweek in teken van kwartaalcijfers en rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt maandag fors lager te openen. De beursweek begint relatief rustig, maar komt later in de week op stoom met de kwartaalcijfers van onder meer ASML, Unilever, AkzoNobel en Signify. Ook neemt de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag een nieuw rentebesluit. Onlangs wijzigde de ECB haar inflatiedoelstelling van net geen 2 procent naar 2 procent. De vraag is nu of de ECB met die wijziging nog langer geneigd is de rentes laag te houden en obligaties op te kopen.
Verder wordt er goed gelet op de oliesector. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie vanaf augustus met 400.000 vaten per dag te verhogen, wat de olieprijzen onder druk zet. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,2 procent tot 70,98 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent minder op 72,80 dollar per vat. De euro was 1,1803 dollar waard, tegen 1,1809 dollar op vrijdag.
De andere Europese beurzen zullen naar verwachting ook met verliezen openen door de aanhoudende zorgen over de opmars van de Delta-variant van het coronavirus. In de Aziatische regio gingen de belangrijkste aandelenmarkten maandag omlaag. De Nikkei in Tokio eindigde 1,3 procent lager onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven en olieproducenten.
Coronavirus
Ook houden beleggers de ontwikkelingen rond het coronavirus in de gaten. In Engeland zullen maandag vrijwel alle nog resterende coronamaatregelen verdwijnen. Zo hoeven mensen geen afstand meer te houden en is thuiswerken niet langer verplicht. Ook uitgaan en grote evenementen zijn weer mogelijk nu een groot deel van de bevolking is gevaccineerd. Groot-Brittannië meldde zaterdag nog 54.674 nieuwe besmettingen, het hoogste aantal dagelijkse gevallen in een half jaar.
Frankrijk heeft voor de derde dag op rij meer dan 10.000 nieuwe coronabesmettingen gerapporteerd en bovendien een stijgende tendens. De besmettelijkere Delta-variant is daarvoor verantwoordelijk. De Franse regering heeft onlangs bepaald dat volwassenen komende week een coronapaspoort moeten tonen om toegang te krijgen tot grote evenementen en publieke gelegenheden met veel mensen. Tegen dat besluit is zaterdag in tal van grote steden geprotesteerd.
De Europese sloten vrijdag in het rood. De AEX-index daalde 0,4 procent tot 736,52 punten en de MidKap verloor 0,1 procent tot 1.034,54 punten. De graadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen zakten tot 0,7 procent. Ook Wall Street ging lager het weekeinde in. De Dow-Jonesindex eindigde 0,9 procent in de min op 34.687,85 punten. De brede S&P 500 en techbeurs Nasdaq gaven 0,8 procent prijs.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk wat de mogelijke gevolgen van het cyberincident bij Ahold Delhaize op de financiële prestaties van het Belgisch-Nederlandse supermarktconcern zullen zijn, stellen analisten van ING. Volgens hen is het nog te vroeg om een inschatting te maken van de schade door de IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huizenkopers kunnen voor duurdere huizen een hypotheek afsluiten met bescherming bij betaalproblemen. De grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) gaat volgend jaar omhoog naar een geleend bedrag voor een huis van 500.000 euro, wat 30.000 euro meer is dan nu. Wie verduurzaamt, kan over een nog hoger bedrag garanties krijgen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Franse supermarkten kampen met grote schade als gevolg van de cyberaanval op hun koelkasten en vriezers. Thierry Cotillard, topman van de keten Intermarché, zei tegen de Franse nieuwszender BFM TV dat de "ongekende" aanval neerkomt op een verlies van "tientallen miljoenen euro's in heel het land op één dag". Ook andere ketens, waaronder Carrefour, werden getroffen.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Een woordvoerder van moederbedrijf Ahold Delhaize laat dinsdagochtend weten dat het concern "hard bezig" is met het oplossen van het euvel. Meer wil hij er niet over kwijt. Ook durft hij niet te zeggen wanneer mensen weer een update over de situatie kunnen verwachten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in september gemiddeld 3,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,3 procent in augustus.
4 uur geleden