Beurshandel in teken rentebesluit ECB en bedrijfsresultaten
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak staat donderdag vooral in het teken van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) en de bedrijfsresultaten, waaronder die van levensmiddelenconcern Unilever. De ECB zal de rente naar verwachting ongewijzigd laten, maar beleggers zijn vooral benieuwd naar wat de onlangs aangekondigde strategiewijziging betekent voor het monetaire beleid van de centrale bank.
De centrale bank veranderde eerder deze maand het inflatiedoel van net geen 2 procent naar 2 procent en ECB-president Christine Lagarde beloofde onlangs met een nieuwe vooruitblik op het monetaire beleid voor de komende tijd te komen. De vraag daarbij is of de ECB met de strategiewijziging nog langer geneigd is de rentes laag te houden en obligaties op te kopen om inflatie aan te jagen. Mogelijk wordt ook duidelijker of er binnen de ECB overeenstemming is over de einddatum van de stimuleringsmaatregelen die werden ingevoerd vanwege de coronacrisis.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een positief begin van de nieuwe handelsdag. Ook elders in Europa lijken de beursgraadmeters hoger te openen. De aandelenmarkten in Aziƫ gingen donderdag vooruit. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 1,6 procent in de plus. In Japan zijn de financiƫle markten donderdag en vrijdag gesloten.
Unilever
Unilever zag de omzet in de eerste zes maanden van het jaar iets stijgen tot 25,8 miljard euro, van 25,7 miljard euro een jaar geleden. De onderliggende omzetgroei bedroeg in de eerste jaarhelft 5,4 procent en de nettowinst kwam uit op 3,1 miljard euro.
Ook Aalberts opende de boeken. De industrieel toeleverancier zag de omzet en winst in de eerste jaarhelft flink stijgen dankzij het geleidelijke economisch herstel in veel van de belangrijkste eindmarkten van het bedrijf. Aalberts gaf geen concrete verwachting voor heel 2021, maar verklaarde wel dat de tweede jaarhelft met een goed orderboek is begonnen.
Sligro
Groothandelsbedrijf Sligro zette in de eerste jaarhelft minder om als gevolg van de coronacrisis. Volgens topman Koen Slippens hielden de gevolgen van de lockdown tot medio mei de afzetmarkten in de greep. Dankzij de versoepelingen was er volgens Slippens met name in juni sprake van een krachtig herstel.
Het aandeel Shell zal mogelijk bewegen op een advieswijziging. De Britse bank HSBC schroefde zijn aanbeveling van het olie- en gasconcern terug. Marel kwam woensdag nabeurs al met cijfers. De IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkingsmachines, die een beursnotering heeft in Amsterdam, boekte afgelopen kwartaal een lagere nettowinst op een hogere omzet.
De euro was 1,1792 dollar waard, tegen 1,1798 dollar een dag eerder. De olieprijzen lieten weinig beweging zien na het forse herstel in de voorgaande handelssessie. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde een fractie tot 70,27 dollar. Brentolie kostte 0,1 procent minder op 72,17 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gezamenlijke wereldwijde vermogen van miljardairs is vorig jaar gestegen naar het recordbedrag van 18,3 biljoen dollar, oftewel bijna 16.000 miljard euro. Dat is een stijging van 16 procent, aldus onderzoek van hulp- en mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib in aanloop naar het World Economic Forum (WEF) dat maandag begint in het Zwitserse Davos.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
17 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
17 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
1 dag geleden