Belgische minister Verlinden: cyberaanvallen helaas realiteit
BRUSSEL (ANP) - Om het verloop van de Belgische verkiezingen voor gemeente- en provincieraden nauwlettend in de gaten te houden, wordt zondag een speciale 'crisiscel' ingericht. Het Nationaal Crisiscentrum en de veiligheids- en inlichtingendiensten "monitoren eventuele dreigingen die betrekking hebben op cyberveiligheid, openbare orde en desinformatie", zegt minister Annelies Verlinden (Binnenlandse Zaken). "We mogen niet naïef zijn: desinformatie, buitenlandse inmenging en cyberdreigingen zijn een realiteit waar we helaas mee te maken hebben."
Bij een concrete dreiging kunnen het Nationaal Crisiscentrum en de veiligheids- en inlichtingendiensten snel ingrijpen, voegt ze daaraan toe.
Deze week zijn veel DDoS-aanvallen uitgevoerd op websites van Belgische gemeenten, provincies en overheidsdiensten. Vrijdag werden onder meer het Vlaams Parlement en het Belgische persbureau Belga getroffen.
Lastig
Het is lastig om de vinger te leggen op de oorzaak van de cyberaanvallen van de afgelopen week in België en het moment waarop ze zijn uitgevoerd, zegt een woordvoerder van de minister. Verlinden zei donderdag op een bijeenkomst met EU-collega's in Luxemburg dat het besluit voor nieuwe steun aan Oekraïne een oorzaak kan zijn. De cyberaanvallen zijn uitgevoerd door de pro-Russische hackersgroep NoName057. De cyberaanvallen van deze week, daags voor de verkiezingen, zijn volgens de woordvoerder "wel heel intensief".
Bij eventuele nieuwe cyberaanvallen komen de verkiezingen zondag niet in gevaar, zegt het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken. Het stemmen gaat per computer, maar de uitgebrachte stemmen worden niet op de stemcomputer opgeslagen. De computer is daarnaast niet op een netwerk aangesloten en kan volgens het ministerie niet worden gehackt.
Meer uit Buitenland
BUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.
41 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.
43 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
9 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
10 uur geleden