Belgische minister Verlinden: cyberaanvallen helaas realiteit
BRUSSEL (ANP) - Om het verloop van de Belgische verkiezingen voor gemeente- en provincieraden nauwlettend in de gaten te houden, wordt zondag een speciale 'crisiscel' ingericht. Het Nationaal Crisiscentrum en de veiligheids- en inlichtingendiensten "monitoren eventuele dreigingen die betrekking hebben op cyberveiligheid, openbare orde en desinformatie", zegt minister Annelies Verlinden (Binnenlandse Zaken). "We mogen niet naïef zijn: desinformatie, buitenlandse inmenging en cyberdreigingen zijn een realiteit waar we helaas mee te maken hebben."
Bij een concrete dreiging kunnen het Nationaal Crisiscentrum en de veiligheids- en inlichtingendiensten snel ingrijpen, voegt ze daaraan toe.
Deze week zijn veel DDoS-aanvallen uitgevoerd op websites van Belgische gemeenten, provincies en overheidsdiensten. Vrijdag werden onder meer het Vlaams Parlement en het Belgische persbureau Belga getroffen.
Lastig
Het is lastig om de vinger te leggen op de oorzaak van de cyberaanvallen van de afgelopen week in België en het moment waarop ze zijn uitgevoerd, zegt een woordvoerder van de minister. Verlinden zei donderdag op een bijeenkomst met EU-collega's in Luxemburg dat het besluit voor nieuwe steun aan Oekraïne een oorzaak kan zijn. De cyberaanvallen zijn uitgevoerd door de pro-Russische hackersgroep NoName057. De cyberaanvallen van deze week, daags voor de verkiezingen, zijn volgens de woordvoerder "wel heel intensief".
Bij eventuele nieuwe cyberaanvallen komen de verkiezingen zondag niet in gevaar, zegt het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken. Het stemmen gaat per computer, maar de uitgebrachte stemmen worden niet op de stemcomputer opgeslagen. De computer is daarnaast niet op een netwerk aangesloten en kan volgens het ministerie niet worden gehackt.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement laakt het gebruik van "economische intimidatie tegen Denemarken en andere EU-lidstaten" door de Amerikaanse president Donald Trump. Ook veroordeelt het de extra importtarieven die Trump oplegt aan EU-landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat staat in een gezamenlijke verklaring die het Europees Parlement woensdag heeft aangenomen.
18 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil "onmiddellijk onderhandelen" met Denemarken over de aankoop van Groenland. "Daar is niks mis mee", zei hij op het World Economic Forum in Davos.
32 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in Davos gezegd geen geweld te gebruiken om Groenland in te lijven. Hij wil het eiland, dat bij Denemarken hoort, bij de Verenigde Staten voegen en wilde eerder niet uitsluiten dat hij daarvoor militaire middelen zou inzetten.
35 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum gezegd dat Denemarken zich "ondankbaar" opstelt voor het feit dat de Amerikanen Groenland hebben beschermd tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij noemde het "dom" dat de Amerikanen het eiland überhaupt hebben teruggegeven.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft woensdag geen ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in Davos. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gezegd. Von der Leyen reist vanuit Straatsburg rechtstreeks naar Brussel "om zich te concentreren op de voorbereidingen voor de zeer belangrijke EU-top", zei de woordvoerder.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
3 uur geleden