Belgische minister Verlinden: cyberaanvallen helaas realiteit
BRUSSEL (ANP) - Om het verloop van de Belgische verkiezingen voor gemeente- en provincieraden nauwlettend in de gaten te houden, wordt zondag een speciale 'crisiscel' ingericht. Het Nationaal Crisiscentrum en de veiligheids- en inlichtingendiensten "monitoren eventuele dreigingen die betrekking hebben op cyberveiligheid, openbare orde en desinformatie", zegt minister Annelies Verlinden (Binnenlandse Zaken). "We mogen niet naïef zijn: desinformatie, buitenlandse inmenging en cyberdreigingen zijn een realiteit waar we helaas mee te maken hebben."
Bij een concrete dreiging kunnen het Nationaal Crisiscentrum en de veiligheids- en inlichtingendiensten snel ingrijpen, voegt ze daaraan toe.
Deze week zijn veel DDoS-aanvallen uitgevoerd op websites van Belgische gemeenten, provincies en overheidsdiensten. Vrijdag werden onder meer het Vlaams Parlement en het Belgische persbureau Belga getroffen.
Lastig
Het is lastig om de vinger te leggen op de oorzaak van de cyberaanvallen van de afgelopen week in België en het moment waarop ze zijn uitgevoerd, zegt een woordvoerder van de minister. Verlinden zei donderdag op een bijeenkomst met EU-collega's in Luxemburg dat het besluit voor nieuwe steun aan Oekraïne een oorzaak kan zijn. De cyberaanvallen zijn uitgevoerd door de pro-Russische hackersgroep NoName057. De cyberaanvallen van deze week, daags voor de verkiezingen, zijn volgens de woordvoerder "wel heel intensief".
Bij eventuele nieuwe cyberaanvallen komen de verkiezingen zondag niet in gevaar, zegt het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken. Het stemmen gaat per computer, maar de uitgebrachte stemmen worden niet op de stemcomputer opgeslagen. De computer is daarnaast niet op een netwerk aangesloten en kan volgens het ministerie niet worden gehackt.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
6 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
8 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
8 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
9 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
11 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
12 uur geleden