Belgische minister teruggefloten na Israël-ruzie met Duitsland
BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van Ontwikkelingssamenwerking is teruggefloten door de Belgische premier na een hoogopgelopen ruzie met Duitsland over de oorlog in Gaza. Minister Caroline Gennez verweet Duitsland zich voor het karretje van Israël te laten spannen en trok een vergelijking met de holocaust.
België kiest in het conflict tussen Israël en de Palestijnen van oudsher minder partij voor de eerste dan Duitsland doet. Gennez ergert zich aan de houding van het Europese zwaargewicht, dat volgens haar de ogen sluit voor wat Israël in Gaza aanricht. Dat zou een krachtig Europees weerwoord in de weg staan. Ze haalde er in een interview met het Belgische blad Knack de Tweede Wereldoorlog bij en vroeg zich af of de Duitsers "echt twee keer aan de verkeerde kant van de geschiedenis" willen staan.
Duitsland reageerde daarop verontwaardigd en ook uit Joodse hoek kwam kritiek. Onhandig, zeker nu België een halfjaar voorzitter is van de EU, vindt De Croo. De EU-voorzitter heeft de taak de 27 lidstaten op één lijn te krijgen, en dat was in deze kwestie een hele opgave.
"Ik zou daar afstand van willen nemen", zegt de liberale De Croo op het Belgische Radio 1 over de uitspraken van zijn sociaaldemocratische minister. "Mochten er plooien zijn, dan zal ik zorgen dat ze gladgestreken worden."
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
5 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
9 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
10 uur geleden