Belgische minister teruggefloten na Israël-ruzie met Duitsland
BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van Ontwikkelingssamenwerking is teruggefloten door de Belgische premier na een hoogopgelopen ruzie met Duitsland over de oorlog in Gaza. Minister Caroline Gennez verweet Duitsland zich voor het karretje van Israël te laten spannen en trok een vergelijking met de holocaust.
België kiest in het conflict tussen Israël en de Palestijnen van oudsher minder partij voor de eerste dan Duitsland doet. Gennez ergert zich aan de houding van het Europese zwaargewicht, dat volgens haar de ogen sluit voor wat Israël in Gaza aanricht. Dat zou een krachtig Europees weerwoord in de weg staan. Ze haalde er in een interview met het Belgische blad Knack de Tweede Wereldoorlog bij en vroeg zich af of de Duitsers "echt twee keer aan de verkeerde kant van de geschiedenis" willen staan.
Duitsland reageerde daarop verontwaardigd en ook uit Joodse hoek kwam kritiek. Onhandig, zeker nu België een halfjaar voorzitter is van de EU, vindt De Croo. De EU-voorzitter heeft de taak de 27 lidstaten op één lijn te krijgen, en dat was in deze kwestie een hele opgave.
"Ik zou daar afstand van willen nemen", zegt de liberale De Croo op het Belgische Radio 1 over de uitspraken van zijn sociaaldemocratische minister. "Mochten er plooien zijn, dan zal ik zorgen dat ze gladgestreken worden."
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
16 minuten geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
35 minuten geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.
2 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie hebben donderdag tegen alle verwachting in geen compromis bereikt over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Ze kunnen het niet eens worden over de datum van de inwerkingtreding ervan. De onderhandelingen gaan op 1 juni verder.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de afgelopen tijd de grootste terreinwinst geboekt sinds de inval twee jaar geleden in de Russische provincie Koersk, becijfert een gezaghebbende denktank. De Oekraïense krijgsmacht heeft volgens het Institute for the Study of War (ISW) op meerdere plaatsen aan het front de laatste weken het initiatief. De toch al hoge verliezen aan Russische kant zouden verder oplopen.
3 uur geleden