Beleggers nemen adempauze na nieuw record AEX
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs hebben woensdag een adempauze genomen na het nieuwe slotrecord van de AEX-index een dag eerder. Het sterke Amerikaanse banenrapport, het grote investeringsplan van de Amerikaanse overheid en de betere economische vooruitzichten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zorgden in de afgelopen dagen voor optimisme op de beursvloeren. De kwartaalcijfers van de bedrijven, die in de komende weken naar buiten komen, moeten nu aantonen of de hoge koerswaarderingen van de aandelen gerechtvaardigd zijn.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 712,02 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 1045,07 punten onder aanvoering van luchtvaartconcern Air France-KLM (plus 3,4 procent). Frankfurt en Parijs klommen tot 0,2 procent. Londen was een positieve uitschieter met een winst van 0,8 procent.
Sterkste dalers in de AEX waren chipbedrijf Besi en techinvesteerder Prosus met verliezen van 2 procent. Vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield ging op kop met een plus van 1,8 procent. Shell klom 0,6 procent. De winterstorm die in de Amerikaanse staat Texas voor veel kou en sneeuw zorgde en de olie- en gasindustrie daar tijdelijk stillegde, kost Shell 200 miljoen dollar. Ondanks de Texaanse tegenvaller denkt het Brits-Nederlandse olie- en gasconcern wel dat er bij oliewinning winst zal worden gemaakt. Daarbij profiteert het bedrijf van de gestegen olieprijzen. Eind deze maand komt Shell met zijn cijfers over het eerste kwartaal.
GrandVision
In de MidKap won GrandVision 0,2 procent. De eigenaar van optiekketen Pearle heeft ook het hoger beroep gewonnen in zijn juridische strijd met het Frans-Italiaanse brillenconcern EssilorLuxottica. Dat bedrijf wilde graag inzage in bepaalde vertrouwelijke documenten van GrandVision, maar het gerechtshof in Amsterdam heeft de vordering afgewezen. De zaak is opmerkelijk omdat GrandVision als het goed is wordt overgenomen door het concern achter onder meer zonnebrillenmerk Ray-Ban.
In Parijs dikte EDF bijna 7 procent aan. De Franse overheid trekt volgens persbureau Reuters zo'n 10 miljard euro uit om de minderheidsaandeelhouders van het Franse nutsbedrijf uit te kopen als onderdeel van de geplande herstructurering van het energieconcern. EDF komt daarmee volledig in handen van de Franse staat.
De euro was 1,1869 dollar waard, tegenover 1,1845 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,4 procent tot 59,58 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent meer op 63,04 dollar per vat.
Meer uit Financieel
IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
53 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
2 uur geledenCARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV krijgt niet langer dan negen weken de tijd om een besluit te nemen in een zaak waarin beroep is aangetekend, heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. De rechtbank vindt de huidige maximumbeslistermijn passend.
4 uur geleden